VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednoho ze sprejerů museli strážníci přeprat

Praha /VIDEO/ -  Na 120 se vyšplhal počet případů sprejerství, které loni řešili pražští strážníci. Ať už je přivolali všímaví občané – nebo díky postřehům při vlastní hlídkové činnosti (někdy příslušníci městské policie čmáraly spatřili přímo v akci, jindy opodál zaslechli sykot spreje či charakteristický zvuk jeho protřepávání). Naposledy to bylo poslední den roku, uzavřela bilanci vedoucí kanceláře ředitele městské policie Irena Seifertová. Dopadeni byli najednou hned tři muži, kteří v centru zdobili zeď domu, konstatovala. Statisticky se ovšem jedná o jedno odhalení. Číslo 120 označuje případy; nikoli jednotlivé osoby. A někdy byli chyceni jedinci, jindy však i dvojice nebo i celé party.

2.1.2017
SDÍLEJ:

Sprejeři. Foto: Městská policie Praha

Naposledy spadla klec dvě hodiny po půlnoci, kdy strážníci dostali oznámení o trojici mužů sprejujících na dům v Růžové ulici. „Jeden byl po příjezdu na určenou adresu okamžitě zadržen, další dva utekli. Druhý muž byl zadržen záhy další zasahující hlídkou. Třetí muž byl dopaden po chvíli o kus dál," konstatovala Seifertová.

Vandalové byli usvědčeni díky záznamu z kamery 

Z jejích slov ovšem vyplývá, že nakonec to nebylo do třetice všeho dobrého. Kdepak; po dobrém to nešlo: mladý muž klad odpor, a tak byl zpacifikován silou.

„Vandalové ve věku 20 a 24 let, u kterých byly nalezeny různé spreje a jejich vinu dosvědčuje i záznam z městského kamerového systému, byli předáni kolegům z Policie České republiky," poznamenala Seifertová.

Sprejerství je trestný čin 

Právě mladí muži se loni mezi podezřelými vyskytovali nejčastěji – samozvanému zkrášlování pražských domů a prostranství se ale věnují i ženy či lidé, kteří už mladickým nerozvážnostem dávno odrostli.

Zhruba čtvrtinu dopadených představují cizinci. Všichni podezřelí končí v rukou policie – sprejerství se totiž považuje za trestný čin, a to bez ohledu na výši předpokládané škody. „V případě odsouzení hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty," připomněla policistka Andrea Zoulová.

Muž se štětcem skončil v rukou policie 

Někteří z odhalených tvůrců jsou na své dílo hrdí a hlásí se k němu; častější jsou však případy, kdy se přistižení snaží vzít do zaječích. Poměrně běžná bývá i výmluva na omyl – dotyčný se prý mylně domníval, že jde o legální plochu, na níž je malování povoleno. Někdy lze zaslechnout i argument, že ta zeď byla prostě ošklivá – a nutně potřebovala zkrášlit.

Zřejmě nejkurióznější odhalení ovšem přišlo v listopadu poté, co strážníky z Prahy 12 přivolal všímavý občan k autobusové zastávce Tylova čtvrť v Modřanech. Hlídka tam skutečně zastihla 31letého muže se štětcem, jenž natíral nastříbrno betonovou zídku. „Dílo" ovšem nevytvářel, ale naopak likvidoval; snažil se zatřít hanlivý nápis o jakési Lucii. Vysvětloval pak, že jen likviduje ošklivá slova týkající se jeho bývalé přítelkyně. I tak ovšem skončil v rukou policie.

Čtěte také: Hrozba pistolí byla jen fiktivní

Autor: Milan Holakovský

2.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení