VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlava H-Systemu Smetka je po 12 letech na svobodě

Praha - Prvních kroků na svobodě se v neděli dočkal muž, který opakovaně uspěl u Obvodního soudu pro Prahu 4 s žádostí o podmínečné propuštění z výkonu trestu, načež jeho naděje vždy – celkem šestkrát – zmařil odvolací senát pražského městského soudu: zakladatel zkrachovalé stavební společnosti H-System Petr Smetka. V neděli ráno opustil pankráckou věznici poté, co si odpykal celý 12letý trest. Nechal se slyšet, že si asi dva týdny chce „odpočinout od lidí" – a následně by chtěl začít pracovat; nabídek zaměstnání prý má tento stavební inženýr hned několik. Jisté je, že stát zaměstnancem se musí; sám podnikat nemůže – to mu pravomocný verdikt pražského vrchního soudu zakazuje na deset let po opuštění věznice.

30.10.2016
SDÍLEJ:

Petr Smetka u soudu. Ilustrační foto. Foto: ČTK

Smetka, jehož jméno je s kauzou H-Systemu spojováno prakticky výlučně, ačkoli nebyl jediným manažerem společnosti, v níž tisícovka zájemců o výstavbu levných domků za Prahou přišla o úspory, byl odsouzen za podvod, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

On sám podvod odmítá; od počátku se hájil tím, že mu nevyšel podnikatelský záměr. Svoji vinu spatřuje v tom, že se výstavba zastavila a klienti se nedočkali slíbeného bydlení. Odmítá ovšem, že by jeho přičiněním přišli o peníze.

V kauze se angažuje senátor Čunek 

Stejným tónem hovoří i senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se v kauzách kolem H-Systemu dlouhodobě angažuje. Oba se shodují, že majetek z firmy nezmizel – tedy alespoň ve Smetkově éře.

Čunek již několik let poukazuje na to, že pokud by byly pozemky z majetku H-Systemu prodány šikovně, tedy za tržní ceny, bylo by nároky věřitelů z řad bývalých klientů možno uspokojit.

Prodeje prý proběhly podle zákona 

Nyní je podle Čunkových slov (pronášených nejen na tiskových konferencích, ale obsažených i v podaném trestním oznámení) situace taková, že část majetku byla prodána hluboko pod cenou, což prý jasně ukázaly následné prodeje – a Smetkovi zbývá závazek vyplatit poškozeným zhruba tři čtvrtě miliardy.

Nařčení z dodatečného tunelování H-Systemu ovšem již v minulosti opakovaně odmítli konkurzní správci Josef Monsport a Iva Ištvánková Fialová. Trvají na tom, že prodeje proběhly podle zákona; za dohledu konkurzního soudu a při chválení konkrétních transakcí věřitelským výborem – přičemž nikdo nikomu nebránil, aby přivedl zájemce, který bude ochoten zaplatit vyšší částku.

Klienti už mohli mít peníze zpět 

Čunek se již loni netajil přesvědčením, že právě Smetka by takové zájemce přivedl – kdyby měl takovou možnost a nezůstával za mřížemi. I Smetka v neděli prohlásil, že někdejší klienti už mohli mít peníze zpět, kdyby byl konkurz řádně veden a majetek nebyl zpeněžován přímým prodejem (podle Čunkových slov na základě maličkého inzerátu v novinách).

Hlavním senátorovým argumentem je prodej pozemků v Lichocevsi za 17 milionů korun, přičemž po šesti letech nový vlastník prodal pouhou třetinu získané výměry – a to bez jakéhokoli zhodnocení – za 420 milionů; podobné je to prý s prodejem domu ve Velkých Přílepech, za který bylo v rámci konkurzu získáno 1,47 milionu korun – načež nový vlastník nemovitost dále prodal za 5,7 milionu.

Pohledávky z devadesátých let zůstávajíSpolečnost H-System založil Petr Smetka v roce 1993 – a v devadesátých letech o sobě tento projekt dával vědět masivní reklamou. Již v roce 1997 ale firma zkrachovala. Dokončit stačila 34 domů, další si pak se svolením někdejšího konkurzního správce dostavěli jejich nynější uživatelé, což se pak stalo předmětem 14 let se vlekoucích soudních tahanic. Podle dostupných informaci nejméně 1095 zájemců o bydlení přišlo dohromady o více než 980 milionů korun. Senátor Jiří Čunek v neděli uvedl, že z prodeje majetku se podařilo nahradit asi čtvrt miliardy korun. Konkurzní správce Josef Monsport ovšem v minulosti uvedl, že vedle nároků klientů existují i další pohledávky.

Čtěte také: Případem kytaristy Support Lesbiens se bude zabývat Nejvyšší soud

Autor: Milan Holakovský

30.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení