VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie vítá verdikt NS o gotické malbě, je proti jejím přesunům

Praha - Národní galerie v Praze vítá rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) v případu gotické Madony z Veveří. Na NG ji vysoudila farnost ve Veverské Bítýšce, které galerie dílo odmítla vydat v rámci restitucí. NS vrátil spis Městskému soudu v Praze s požadavkem na doplnění. Galerie se však obává o stav středověké památky, pokud by kvůli trvajícímu sporu měla být znovu převážena, třeba do dočasné soudní úschovy. Podle farnosti ale rozhodnutí NS zmínku o soudní úschově nebo jiném prozatímním řešení neobsahuje.

15.12.2016 AKTUALIZOVÁNO 15.12.2016
SDÍLEJ:

Madona z Veveří. Foto: ČTK/ Václav Šálek

Odvolací soud se má více zabývat funkčním spojením obrazu s objektem, tedy kaplí u hradu Veveří. To je podmínka vydávání movitých věcí podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Galerie v dovolání uváděla, že obraz ztratil sakrální účel i vazbu s kaplí už před druhou světovou válkou.

Soud by měl zformulovat úvahy o sepjetí obrazu s kaplí

Podle NS není nutné vždy trvat na tom, aby historická funkční souvislost díla s nemovitostí trvala i v takzvaném rozhodném období 1948 až 1990 nebo v jeho části.

Mohou se ale vyskytnout případy, v nichž bude mezi okamžikem přetržení vazeb nárokované věci na majetek církve a počátkem rozhodného období natolik velký časový odstup, že se bude vydání movité věci s ohledem na účel církevních restitucí „jevit absurdní". Městský soud by měl nyní jasněji zformulovat své úvahy o sepjetí obrazu s kaplí.

Při dalším postupu bude NG zohledňovat rizika pro obraz 

„Vítáme, že se NS podrobně zabýval argumentací dovolání Národní galerie v Praze a že část argumentů shledal důvodnými. O to více mě mrzí, že se soud na jaře nezabýval naší žádostí o odložení právní moci do doby, než NS o dovolání rozhodne," sdělil ve čtvrtek ředitel galerie Jiří Fajt. NG se po prosincovém rozhodnutí pražského městského soudu a podání dovolání snažila domoci odkladu právní moci, tedy toho, aby nemusela obraz vydávat, dokud není definitivně jisté, že na novém místě zůstane.

„Zejména z důvodu ochrany vzácné středověké památky, které převážení a s tím spojená změna klimatu neprospívá. Selhaly i naše pokusy o domluvu s farností Veverská Bítýška. Při dalším postupu bude NG v každém případě zohledňovat především rizika pro obraz samý a z tohoto důvodu se soudní úschova jeví jako problematické řešení," uvedl Fajt.

Obraz byl součástí expozice NG 

Farnost vystavila dílo v Diecézním muzeu v Brně a podle jejího právníka Františka Severina tam zůstane i po aktuálním rozhodnutí NS. NG prý jeho ani faráře z Veverské Bítýšky nekontaktovala ohledně případného jednání, které by určilo nejbližší osudy obrazu. Severin očekává nové rozhodnutí Městského soudu v Praze na přelomu února a března.

Obraz byl desítky let součástí expozice NG, v rámci církevních restitucí na něj vznesla nárok římskokatolická farnost Veverská Bítýška. Obvodní soud pro Prahu 1 i Městský soud v Praze rozhodly ve prospěch farnosti. Nyní zůstává v platnosti prvostupňové rozhodnutí, není pravomocné.

Na dílo dopadá zákon o církevních restitucích 

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve a církev tedy na něj už neměla nárok.

Čtěte také: Městský soud v Praze musí znovu řešit spor o Madonu z Veveří

Autor: ČTK

15.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení