VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exekutor z Prahy-západ údajně zpronevěřil asi 80 milionů korun

Praha – Exekutor z exekutorského úřadu Prahy-západ Jozef Višvader je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun. Peníze složila loni v prosinci na Višvaderův účet společnost Geosan Group v rámci exekučního řízení. Ministerstvo spravedlnosti a Exekutorská komora kvůli tomu podaly trestní oznámení. Řekly to vrchní ředitelka kabinetu ministra spravedlnosti Veronika Ludvíková a mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.

20.3.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Ministerstvo spravedlnosti a Exekutorská komora kvůli tomu podaly trestní oznámení, řekly vrchní ředitelka kabinetu ministra spravedlnosti Veronika Ludvíková a mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. Višvader byl v jiném případu odsouzen a měl by nastoupit do vězení.

Společnost složila u exekutora peníze jako takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu. Geosan Group se obrátil na exekutorskou komoru minulou středu s tím, že není jisté, zda Višvader s uloženými penězi nenakládá nezákonným způsobem. Není prý totiž známo, kde se v současnosti Višvader nachází. „Mgr. Višvader podle sdělení zástupce společnosti Geosan již delší dobu nekomunikuje a zdržuje se na neznámém místě,“ uvedla Ludvíková. Podle Báčové nyní místa, kde by mohl exekutor být, prověřuje policie.

Společnost Geosan Group sdělila, že 80 milionů korun složila na účet exekutora 6. prosince 2011 a do konce měsíce už byly peníze pryč. „Višvader uvedenou částku dle našich informací již v prosinci ze svého účtu převedl na dosud neznámé účty. Společnost se už deset dnů neúspěšně pokouší o spojení s Višvaderem, avšak ten na jakékoli pokusy o kontakt nereaguje,“ popsala situaci mluvčí Geosanu Vlasta Končelová.

„Jednání Mgr. Višvadera vnímáme jako selhání jednotlivce… Nyní věc prošetří orgány činné v trestním řízení,“ uvedla k tomu šéfka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Ministerstvo spravedlnosti a komora chtějí ve středu provést kontrolu v kanceláři Višvadera a pokusit se zjistit, k jakým pochybením došlo. Mluvčí komory podotkla, že na základě dostupných informací bude Višvaderovi pozastaven výkon úřadu.

„Současně ministerstvo zahajuje řízení o odvolání Mgr. Jozefa Višvadera z funkce exekutora, a to v souvislosti se skutečností, že zmíněný exekutor byl pravomocně odsouzen za trestný čin, který nesouvisí s aktuální kauzou, a má nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody,“ řekla Ludvíková.

Exekuci na Geosan nařídil Okresní soud v Kolíně loni na podzim kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom. Ta zajišťovala většinu prací na likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo. Likvidaci lagun má na starosti právě Geosan. „Informace o osudu složené jistoty nemá k dispozici ani společnost Baltom. Její insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová z tohoto důvodu požádala Krajský soud v Ústí nad Labem, aby uložil Komerční bance předložit soudu veškeré výpisy z účtu Josefa Višvadera za období od 6. prosince 2011 do současnosti,“ uvedla mluvčí Geosanu Končelová.

Kromě kroků exekutora podle ní budí pochybnosti i postup kolínského soudce Arnošta Olivy. „V otevřeném rozporu se svoji zákonnou povinností nepředložil Vrchnímu soudu v Praze námitku věcné nepříslušnosti Okresního soudu v Kolíně vznesenou Geosanem. Namísto toho urychleně nařídil exekuci a jejím provedením pověřil právě Višvadera,“ uvedla Končelová.

Jistota se při exekuci skládá proto, aby exekutor nebo exekuční soud odložil provedení exekuce do pravomocného rozhodnutí o návrhu na její zastavení podaného dlužníkem. Výsledkem pak například je, že dlužník nemá zablokovaný majetek. Pokud není exekuce zastavená, použije se jistota na úhradu vymáhané částky a souvisejících nákladů.

Autor: ČTK

20.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení