Kauza se týká období mezi roky 2005 a 2012, kdy Višváder působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ. Podle státní zástupkyně Jany Polanské při exekucích nedodržoval práva účastníků řízení a nevyplácel peníze, které vymohl u dlužníků. Činnost podle žalobkyně vykonával v rozporu se zákonem, když porušil slib, který předcházel jeho jmenování.

Ilustrační foto.
Soud potrestal podmínkou antisemitské výroky na sociálních sítích

Peníze použil pro osobní potřebu 

Případ se týká 45 poškozených, kteří o peníze většinou přišli tak, že exekutor vymohl dlužnou částku, ale peníze jim neposlal na účet, Podle Polanské peníze použil pro vlastní potřebu. Někteří poškození přišli o tisíce, někteří o statisíce a někteří o miliony korun.

Višváder si nyní odpykává 8,5 roku vězení za to, že zpronevěřil takzvanou jistotu, kterou u něj složil dlužník z exekučního řízení - stavební firma Geosan Group. Ačkoliv si byl vědom toho, že jde o cizí peníze, převedl tuto hotovost v letech 2011 a 2012 z depozitního účtu Exekutorského úřadu Praha-západ na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Peníze použil pro osobní potřebu a k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů. Předtím byl odsouzen k třem letům vězení za podvod. Oba tresty se mu tak sečetly.

Ministr Němec ale muže z úřadu neodvolal

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce již v roce 2006 v souvislosti s jeho odsouzením za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem.

Podmíněný trest za podvod byl později přeměněn na nepodmíněný a na Višvádera byl vydán evropský zatykač. V březnu 2012 právníka zadrželi rumunští policisté při jeho pokusu o přechod hranice s Ukrajinou. Soudům později tvrdil, že neutíkal, ale jel si do ukrajinské banky vyřídit úvěr, díky kterému prý hodlal osmdesátimilionovou jistotu vrátit zpět na účet exekutorského úřadu.

Tomáš Kadlec (vlevo) a Alexandr Houška (vpravo).
Soud opět zrušil osvobozující verdikt nad bývalými manažery Čepra

Višváderova kauza se promítla i do legislativy. Od ledna 2013 exekuční řád nově stanovil, že soudní exekutor musí vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov. Toto opatření má zabránit smíšení exekutorových vlastních prostředků a prostředků, které náležejí věřiteli či dlužníkovi.