O případu zpronevěry v pátekinformoval mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle něj Prokop od poloviny prosince roku 2008 do poloviny ledna letošního roku neoprávněně převedl zmíněnou částku na tři soukromé účty. Minulý pátek odešel v polovině pracovní doby ze zaměstnání bez udání důvodu. Od té doby po něm pátrá pražská policie.

„Za zpronevěru peněz Českobratrské církve hrozí hledanému muži, v případě odsouzení trest odnětí svobody až na dvanáct let. Policisté však tohoto muže nehledají pouze pro tuto konkrétní zpronevěru, ale také proto, že je na jeho sobu vydán příkaz k dodání výkonu trestu, ke kterému byl odsouzen opět pro trestný čin podvodu,“ uvedl Hulan.

Dalo se tomu předejít

Pracovníci církve Prokopa přijali do pracovního poměru, aniž by si ověřili jeho pestrou kriminální minulost. To byla zásadní chyba. „Stačilo pouze požadovat výpis z rejstříku trestů. Mělo by to být samozřejmostí zvláště v případech, kdy zaměstnanec disponuje s penězi. Dalo by se říci, že udělali kozla zahradníkem,“ pokračoval Hulan.

Pochybení zaměstnanců církve je nepochybné. Prokop byl prokazatelně patnáctkrát trestně stíhán a z toho devětkrát pravomocně odsouzen do vězení za obdobnou trestnou činnost.

„Věříme, že s pomocí veřejnosti podvodníka vypátráme. Měl by se pohybovat v červené Fabii s registrační značkou 9A6 9197. Informace vedoucí k dopadení pachatele mohou občané podávat na kterékoliv policejní služebně, případně na lince 158. V současné době kriminalisté případ prošetřují pro podezření z trestného činu zpronevěra, a provádí veškeré úkony k zajištění neoprávněně převedené hotovosti,“ dodal Hulan.