VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Prahy se vrátili cizinci s podvodnou sbírkou

Praha - Leckdo by to považoval za dávno okoukaný, ba přímo vyčpělý trik, na který už nikdo nenaletí: opak je ale pravdou. Podvodná sbírka údajně ve prospěch zřízení centra handicapovaných a chudých občanů stále zůstává skutečností. Přesvědčili se o tom strážníci z Prahy 1, kteří v pondělí v centru metropole odhalili skupinku falešných výběrčích.

21.1.2016
SDÍLEJ:

Strážníci z Prahy 1 odhalili podvodné jednání cizinců, kteří vybírali peníze na 'dobročinné účely'.Foto: Městská policie Praha

Tři mladíky, kteří procházeli Zlatnickou ulicí a kolemjdoucí přesvědčovali, že se podílejí na pořádání sbírky pro dobrou věc, připomněl Rudolf Rubeš z centrály městské policie.

„Pro zvýšení své důvěryhodnosti drželi v ruce formulář, na kterém bylo napsáno: „Regionální certifikát pro neslyšící, postižené lidi a chudé děti. Chceme otevřít mezinárodní centrum. Děkujeme" Nad tímto nápisem byl symbol vozíčkáře a státní vlajka České republiky," přiblížil Rubeš, jakým způsobem se dotyční snažili hrát na city.

Zatímco dříve se stejnou fintou i zcela totožným lejstrem obcházely ulicemi Prahy i měst v okolí především mladičké Rumunky, maskující svou neznalost jazyka tím, že předstíraly, že jsou hluchoněmé, tentokrát se jednalo o hochy.

Strkání peněz rovnou do vlastní kapsy

Aktéry podvodného výběru na „dobročinné účely" byli tři cizinci, z nichž pouze jediný je starší 15 let, poznamenal Rubeš. Ten také připomněl, že pokud by se lidé setkali s obdobným počínáním, je na místě ihned volat na bezplatnou tísňovou linku strážníků 156.

Vzato do důsledků cizinci vybírající na handicapované a chudé vlastně dárce ani neklamou, třebaže nemají žádnou kasičku a peníze rovnou strkají do vlastní kapsy. Aspoň ze svého pohledu mohou mít za to, že je všechno v pořádku – bezpochyby sami sebe považují právě za chudé, jimž by ti bohatší měli něco přispět na živobytí.

Z minulosti je známo, že tímto způsobem si v poměrně krátké době lze přijít na slušnou částku. Ostatně i nyní zajištěná tabulka, kam sami dárci zapisovali záznamy o svých příspěvcích, ukazuje, že důvěřivci nelovili po kapsách drobné, ale poskytovali příspěvky v řádu stokorun. A nikoli jen ojediněle…

Jal poznat dobrou dobročinnou sbírku na ulici?Musí být jasné, na jaké charitativní účely vybraná finanční hotovost přispívá.

Hotovost se ukládá do zapečetěných kasiček, které musejí být vždy neporušené.

Každá legální sbírka má písemné povolení vydané krajským úřadem (v Praze magistrátem). Dobrovolník, který vybírá peníze od kolemjdoucích, musí mít u sebe mít jeho kopii.

Výběrčí musí být schopný předložit plnou moc vydanou právnickou osobou, která veřejnou sbírku organizuje. Ta musí být opatřena pořadovým číslem, razítkem a podpisy statutárních orgánů.

Čtěte také: Do Prahy se vrátili falešní výběrčí na neslyšící

Autor: Milan Holakovský

21.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení