VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co svěříte internetu, už nezlikvidujete, varovali policisté mládež

Praha - Hrozně fajn kámoš, se kterým se dá užít spousta legrace - avšak za tu cenu, že na vás všechno vykecá. Vážně je to kumpán děsně užvaněný. A nemlčí ani ve chvíli, kdy se vám to hodí nejmíň. Prostě takový je - a tak je k němu třeba přistupovat; on se prostě nezmění. Zhruba v tomto duchu představili policisté posluchačům internet.

27.11.2015
SDÍLEJ:

Besedu v domově mládeže v pražském Braníku pro posluchače ve věku od 15 do 18 let připravily preventistky policejního prezidia.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Stalo se tak v rámci besedy, kterou pro náctileté obyvatele jednoho z pražských domovů mládeže připravily preventistky policejního prezidia, aby mladé posluchače upozornily na nebezpečí, s nimiž se mohou setkat. A ano – na jejich životy, s nimiž by si rády pohrály a zamíchaly osudy po svém, rozhodně nečíhají jen alkohol a drogy.

Z blbosti i smrt

Být na internetu dnes neznamená jen posadit se k počítači. On je totiž všude; kolem nás a s námi. Snad každý ho má díky chytrému telefonu přímo ve své kapse. O to snazší je pak udělat nějakou pitomost. Třeba ve chvíli, kdy na párty někdo z kamarádů odpadne nebo naopak začne trochu vyvádět. Proč nepořídit pár fotek nebo nenatočit krátké videjko – a šup s tím hned na síť, aby se zasmáli i kamarádi?

Málokdo si položí otázku, zda to stejná sranda bude i pro dotyčného, až se později uvidí, přečte si komentáře lidí, z nichž mnohé ani nezná – a také uslyší ohlasy ve svém okolí. Nebo si sice tu otázku položí, je mu to ale fuk. Nejsou přitom ojedinělé případy, kdy taková situace vedla až k sebevraždě.

Kdo je ta holka?

O nebezpečích spojených s pohybem v internetovém prostoru již každý z posluchačů nějaké poučení slyšel. Opravdu všichni, do jednoho. Dobře tedy vědí, že třeba za jménem 14leté krásky, jíž to na profilové fotce tolik sluší a s níž se tak fajn povídá o věcech, které rodiče nechápou, se ve skutečnosti může skrývat třeba obtloustlý plešoun ve věku klidně i přes padesát.

Jen se vydává za vrstevníky teenagerů a snaží se získat jejich důvěru ve snaze vylákat z nich jejich hanbaté fotky nebo videonahrávky, případně je manipulovat ještě k něčemu daleko horšímu. Ostražitost při kontaktu s cizími lidmi je tedy na místě – byť by se i jednalo o člověka, kterého má v přátelích několik přátel nebo třeba šlo o aktivního účastníka diskusního fóra k oblíbené on-line hře.

„Šli byste se mnou za schůzku, kdybych vás zval? „ obrátili se na posluchače Vladimír Štamberk – policista z pražského Podolí, který nyní působí jako stážista na oddělení prevence policejního prezidia. Nepřikývl nikdo; odpovědí bylo všeobecné vrtění hlavou.

A policista hned nabídl ke zvážení: změnilo by se něco, kdyby si někde stáhl a „vypůjčil" podobiznu 17letého kulturisty? „Klidně používejte internet, hrajte on-linovky, choďte na chaty. Děláme to všichni a je to fajn. Ale – přemýšlejte u toho. A mějte na paměti, že nic není zadarmo," upozornil Štamberk.

Mazat není smazat

Přemýšlet – to je opravdu ta nepodstatnější zásada. Jinak se může přihodit, že člověk ublíží i sám sobě. Stane se, že do internetového prostředí vypustí něco, co by pak rád vzal zpět – už to ale nejde. V kyberprostoru již informace žijí vlastním životem. Nečekaně se pak mohou vynořit i věci dávno zapomenuté. Klidně i po řadě let.

Jako příklad připomněla preventistka policejního prezidia Zuzana Pidrmanová nerozvážnost slečny, která se před časem, ve 14 letech, vyfotila polonahá u vody. A se zdařilým snímkem se tehdy pochlubila na internetu.

Fotku pak dívka sice smazala – nicméně nezlikvidovala; neměla přitom ani tušení, že elektronická stopa, jež připomíná jednu rozhicovanou holku v horkém letním dni, stále existuje. Od té doby dokončila základní školu, vystudovala střední školu, pak i vysokou … a naskytla se jí možnost získat významný post u firmy zvučného jména.

A bylo po práci…

Velmi dobrou práci ale nedostala. Zmařil to prý právě deset let snímek. „Firma si nechala prověřit jméno – a vytáhli tu obnaženou fotku. Pak už následovala jasná odpověď: sorry, my bychom vás přijali, ale nemůžeme si dovolit, že by to objevil někdo z klientů," konstatovala Pidrmanová.

Pořádnou paseku také může natropit, pokud zamilované holky posílají nahaté fotky svým klukům, varoval policista Štamberk. Ani si totiž nelze představit, co všechno může následovat, pokud vztah skončí. Podobná rizika jsou podle jeho slov navíc s rozvojem techniky čím dál akutnější.

Ne že by lidé třeba před deseti patnácti lety nedostávali různé telecí nápady – jen prostě neměli k dispozici tak chytré telefony, jaké jsou běžné dnes. „Soukromí si chraňte, poradil policista posluchačům. „Jakmile někoho do soukromí pustíte, bude zkoušet, kam až může zajít…"

Posměch okolí

To, že nejde jen o nějaké obecné kázání pouček, potvrdila i zkušenost jednoho z posluchačů. Ten připomněl osud dívky, krou znal ze školy: skončila na psychiatrii.

„Stalo se to skrz přítele, vlastně bývalého přítele, na kterého chtěla zapomenout. Nejdřív se opila, ale to nestačilo. Tak se trošku zdrogovala. Trošku hodně. Pak potkala jednoho kluka a šla k němu domů. On s ní měl pohlavní styk – a natočil si to a umístil to na net," tlumočil mladík, co se povídá mezi spolužáky. „Všichni ve škole se jí pak smáli," doplnil, co vedlo až k potřebě odborné péče.

Dobrý sluha, ale zlý pán. I hodně zlýInternet se svými diskusemi, sociálními sítěmi, videoservery a kdovíčím ještě se chová jako dobrý sluha, ale zlý pán. Tohle se běžně říká o ohni – nicméně podobnost není náhodná. Třeba v tom, že i z malé ztráty ostražitosti může vzejít požár s fatálními následky.

Ovšem – zatímco plameny je třeba bedlivě hlídat (neustále, nepřetržitě a vytrvale), v případě kontaktu s počítačem, tabletem, mobilním telefonem nebo třeba videohrami či dnes už i chytrými televizemi by mělo postačit pohlídat sebe. Ale pozor: uhlídat svůj vlastní plamen taky není jednoduché! Zvlášť, když jeden trochu přiloží!

Čtěte také: Předat jointa druhému je trestné. Byť jde 'jenom' o konopí

Autor: Milan Holakovský

27.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení