VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinku z třídíren odpadu zavraždil soused. Kvůli internetu

Praha /FOTOGALERIE/ - Motiv vraždy, který uvedl muž podezřelý z násilného zločinu, zkušení kriminalisté rozhodně nečekali: byla to vášeň pro počítačové hry. Právě ony podle slov údajného pachatele krvavého mordu stály za zločinem, který na počátku července otřásl Prahou.

20.8.2014 AKTUALIZOVÁNO 20.8.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Za velkého zájmu médií informoval ve středu šéf oddělení vražd pražské kriminálky Josef Mareš o vyřešení vraždy 35leté cizinky, jejíž tělo bylo na počátku července po částech nalezeno ve dvou třídírnách separovaného odpadu.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

V třídírnách odpadu se našly části rozřezaného ženského těla, které vrah vyhodil do kontejnerů na plasty a papír. Pole slov vedoucího vyšetřovacího týmu Josefa Mareše se ukázalo, že obětí je žena z Ukrajiny. Dosavadní výsledky šetřené naznačují, že ji zamordoval její krajan, a to 34letý soused z domu na pražském Žižkově, kde žena bydlela.

Hráčská závislost

Mareš ve středu uvedl, že muž, který byl zadržen v noci na úterý, vypověděl, že do České republiky přišel za prací. Živil se jako dělník – postupně ale nad zápalem pro práci zvítězila vášeň pro počítačové hry. Stal se na nich závislý. Ztráta zaměstnání znamenala i ztrátu příjmů – a kvůli neplacení za služby ho poskytovatel připojení odpojil od internetu. Podezřelý, pro něhož kriminalisté navrhují uvalení vazby, pak zneužil toho, že ho krajanka ze sousedního bytu požádala o výměnu zámku vstupních dveří. Bez jejího vědomí si pořídil duplikát klíče – a v době, kdy byla žena pryč, si k ní do bytu chodil zahrát. Na jejím internetu.

Když ho přistihla, umlčel ji nožem; stačilo pár ran jako v nějaké počítačové hře. Jenže – tohle byla realita! Zřejmě svou roli sehrál i fakt, že předtím dotyčný popíjel vodku. „Po předchozí hádce, jejímž důvodem byly mezilidské vztahy, muž zaútočil v prostoru společné chodby domu nožem, čemuž poškozen na místě podlehla," upřesnil Jan Daněk z ředitelství pražské policie. Tělo pak vrah dočasně ukryl v bytě oběti. O den později s použitím dalších nožů došel tělo rozřezat – a ostatky odnosil do nádob na tříděný odpad. „Ukázal nám, kam; bylo to poblíž bydliště," konstatoval Mareš s tím, že ani k jednomu kontejneru to vrah s děsivým břemenem neměl dál než pět minut.

Pomoc z Německa

Dospět k těmhle závěrům nebylo vůbec jednoduché. Na počátku případu byl 9. července děsivý nález v třídírně separovaných plastů v ulici Ke Kablu ve Štěrboholech, kde čtyři hodiny po půlnoci našli zaměstnanci torzo těla bez hlavy a bez nohou. Kriminalisté vyzvali všechny firmy zabývající se na území metropole dotřiďováním odpadů ke zvýšené obezřetnosti – a ještě týž den přišla zpráva z třídírny papíru v ulici Pod Šancemi ve Vysočanech: tělo je kompletní. To, že oba nálezy patří k sobě, potvrdila pitva, jejíž závěry také s definitivní platností konstatovaly: žena se stala obětí vraždy; zemřela v důsledku bodnořezných zranění.

Kdo se stal obětí mordu? Dlouhé týdny zůstávala tahle otázka bez odpovědi. Policejní detektivové měli jasno v jediném: žena, která o sebe dbala, byla v péči kadeřnice i pedikérky a měla také permanentní make up, stěží patřila do komunity bezdomovců. Nikdo se po ní ale nesháněl a dalších podnětů bylo zoufale málo i poté, co policie zveřejnila počítačově upravené fotografie tváře oběti a požádala veřejnost o spolupráci. Tipy se tentokrát objevily jen tři – zpravidla se sejde podstatně více ohlasů – a všechny se ukázaly jako klamné stopy. Ženy, které spolupracující občané považovali za možné oběti, detektivové našli živé a v pořádku.

K určení totožnosti zesnulé napomohlo ani prověřování údajů z databází pohřešovaných a hledaných osob. Z místa se kriminalisté hnuli až poté, co prostřednictvím Interpolu požádali o spolupráci kolegy v zahraničí. Kladná odpověď přišla z Německa: podle otisků prstů se jedná o 35letou Ukrajinku. Tamější policisté ji zajistili v roce 2011 kvůli chybějícímu povolení k pobytu.

Odhalení z bydliště

Další pátrání ukázalo, že tato žena legálně pobývala v naší zemi už několik let, přičemž často měnila adresy. Živila se poskytováním erotických služeb, které nabízela prostřednictvím internetu i inzerce v tisku. Předpoklady, že by její život snad mohl mít na svědomí některý z klientů, se ale nenaplnily. Působila ostatně převážně v českém příhraničí; naposledy na Folmavě. Do tamějšího klubu měla přijet 2. července – bez omluvy se ale neobjevila. Z toho kriminalisté vyvozují, že k vraždě došlo již 1. července; soudní lékaři stanovili pro dobu smrti širší rozpětí: mezi 2. a 6. červencem.

Posledním pražským bydlištěm zavražděné (a jak se ukázalo posléze, také místem činu), byl bytový dům většinou obývaný cizinci na Praze 3. Tam se detektivové v pondělí vydali na důkladnou prohlídku – přičemž si přizvali i kolegy ze speciální pořádkové jednotky.

Objevili zamčený byt oběti – a ve vedlejším bytě našli muže a ženu. Partnerský pár taktéž z Ukrajiny, jehož výpovědi se kriminalistům nezdály. Zvláště slova muže, který se zaplétal do tvrzení, jak sousedku potkával a nepotkával na začátku července.

Přiznání vraha

Hodinu před pondělní půlnocí byl podezřelý zadržen – a k vraždě se doznal. Uživatelka bytu ho načapala, došlo k hádce – a poté k vraždě. Podle vlastních slov se pachatel následující den vybavil ještě dalšími noži, tělo oběti rozřezal a jeho části odnosil do separačních kontejnerů. Po svém dopadení policistům vydal nástroje, které při krvavé řezničině použil… Dá se jeho historce věřit? Kriminalisté nepopírají, že se zkoumáním motivů ještě nejsou hotovi; dotyčného ostatně zadrželi teprve přednedávnem. Nicméně – ve výpovědi muže, který s policií spolupracuje, nejsou rozpory – a zatím se nezdá, že by si vymýšlel.

Pokud cizinec skončí před soudem a ten uzná jeho vinu, za současné právní kvalifikace jeho skutku by mu hrozilo 10 – 18 let vězení. O tom, že by se na našem území dopustil nějakého zločinu již před aktuálně šetřenou vraždou, kriminalisté nemají žádné informace. Sami jeho čin nespojují s obdobnými dosud neobjasněnými vraždami spojenými se čtvrcením ženského těla, k nimž na území metropole došlo v minulých letech. V tom měli jasno už od počátku: podle způsobu provedení je patrné, že šlo o jiného pachatele.

Partnerka podezřelého, která prý o ničem nevěděla, vystupuje v případu v pozici svědka. K případu ale mnoho nepoví: v době, kdy se vražda stala, i posléze, když se její druh zbavoval těla, byla v práci.

Autor: Milan Holakovský

20.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení