VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Botanická zahrada vznesla temné podezření proti soudu

Vršovice - U soudu se kolikrát dějí neskutečné věci. I advokáti si dovolí soud podezírat z nedostatečné ochrany dokumentace, manipulace s ní a podobně.

25.7.2008
SDÍLEJ:

PADNE ROZSUDEK? Architekt Zdeněk Deyl (vpravo), jeho spolupracovnice Jitka Jelínková a advokát Oldřich Choděra vyčkávali na líčení.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

A zcela beztrestně. Přesně to se se stalo v pátek u veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 4.

Právní zástupce pražské Botanické zahrady advokát Josef Skácel v pátek soudkyni Malvíně Maškové při veřejném líčení do tváře řekl, že nepředložil soudu požadovanou dokumentaci z obav, že by se na soudě ztratila, nebo by s ní mohlo být manipulováno.

Milionový spor

Zdůvodňoval to tím, že Botanická zahrada jako žalobce nedisponuje kopiemi, ani stejnopisy dokumentace. Omlouval tak nesplnění pokynu soudu, podle kterého to měla Botanická zahrada učinit již v červnu. Soudkyně Mašková podezření odmítla. Ohradila se proti okaté snaze o průtahy soudního líčení a nekompromisně určila den a hodinu, kdy musí Botanická zahrada založit dokumentaci do soudního spisu.

Temné advokátovo podezření se týká žaloby Botanické zahrady vznesené v květnu 2000 proti architektovi Zdeňku Deylovi o navrácení 2,5 milionu korun za podle žaloby nedodanou prováděcí dokumentaci expozičního skleníku Fata Morgana v Troji, který je už pátý rok chloubou Botanické zahrady a je vyhledáván milovníky pouštních, tropických a vysokohorských rostlin. Žalovaná částka s požadovanými úroky již přesáhla šest milionů korun.

Zahrada prý dluží

Architekt Deyl a jeho advokát Oldřich Choděra důrazně odmítli jak Skácelovo nařčení soudu, tak i osten podezření namířený proti nim jako žalované straně jako možným zcizovatelům a manipulátorům s dokumentací.

Z pátečního jednání vyplynulo, že Deyl již dříve předložil soudu důkazy, že prováděcí dokumentaci včas předal a vykonával řádně i autorský dozor v přípravě stavby skleníku a při jeho výstavbě až do doby, kdy Botanická zahrada vypověděla smlouvu, zakázala mu vstup na stavbu a tím i vykonávání autorského dozoru. „Botanická zahrada dluží miliony mně a mým profesantům za nezaplacené vícepráce, a prokazatelně předanou dokumentaci. Nedodržela smlouvu, nechtěla zaplatit, a proto smlouvu bezdůvodně vypověděla,“ řekl Deyl.

Postup Botanické zahrady obrazně přirovnal k prodeji dojné krávy, kterou si zájemce smluvně koupil, dojil ji, ale pak vynucoval peníze zpět, i když krávu nevrátil, dále ji dojil a množil a nakonec ji předal řezníkům.

Autorská práva

„Smlouvu žalobce vypověděl v okamžiku, kdy měl šest vyhotovení mé kompletní autorské prováděcí dokumentace a dokumentace mých specialistů, které jsme platil ze svého honoráře,“ uzavřel názorný příměr architekt. Deyl proti Botanické zahradě vystupuje tentokrát jako žalobce v dalších sporech.

V prvním se u soudkyně Jaroslavy Lobotkové na pražském městském soudu domáhá ochrany svých autorských práv, které podle něj Botanická zahrada při výstavbě skleníku porušila. Tím, že autorské Deylovo dílo Botanická zahrada bez jeho vědomí a souhlasu předávala jiným subjektům, kopírovala ho a dopustila, aby do autorského díla byly činěny zásahy.

Druhý spor rozhoduje soudce Karel Bogner z obvodního soudu pro Prahu 7. V něm se Deyl jako žalobce na Botanické zahradě domáhá úhrady hmotné a nehmotné újmy, kterou mu způsobilo vedení zahrady v uplynulých letech šířením nepravdivých informací v souvislosti se skleníkem Fata Morgana. Také v těchto dvou soudních sporech jde o miliony.

Autor: Pavel Blažek

Místo události:
25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení