VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Botanická zahrada vznesla temné podezření proti soudu

Vršovice - U soudu se kolikrát dějí neskutečné věci. I advokáti si dovolí soud podezírat z nedostatečné ochrany dokumentace, manipulace s ní a podobně.

25.7.2008
SDÍLEJ:

PADNE ROZSUDEK? Architekt Zdeněk Deyl (vpravo), jeho spolupracovnice Jitka Jelínková a advokát Oldřich Choděra vyčkávali na líčení.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

A zcela beztrestně. Přesně to se se stalo v pátek u veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 4.

Právní zástupce pražské Botanické zahrady advokát Josef Skácel v pátek soudkyni Malvíně Maškové při veřejném líčení do tváře řekl, že nepředložil soudu požadovanou dokumentaci z obav, že by se na soudě ztratila, nebo by s ní mohlo být manipulováno.

Milionový spor

Zdůvodňoval to tím, že Botanická zahrada jako žalobce nedisponuje kopiemi, ani stejnopisy dokumentace. Omlouval tak nesplnění pokynu soudu, podle kterého to měla Botanická zahrada učinit již v červnu. Soudkyně Mašková podezření odmítla. Ohradila se proti okaté snaze o průtahy soudního líčení a nekompromisně určila den a hodinu, kdy musí Botanická zahrada založit dokumentaci do soudního spisu.

Temné advokátovo podezření se týká žaloby Botanické zahrady vznesené v květnu 2000 proti architektovi Zdeňku Deylovi o navrácení 2,5 milionu korun za podle žaloby nedodanou prováděcí dokumentaci expozičního skleníku Fata Morgana v Troji, který je už pátý rok chloubou Botanické zahrady a je vyhledáván milovníky pouštních, tropických a vysokohorských rostlin. Žalovaná částka s požadovanými úroky již přesáhla šest milionů korun.

Zahrada prý dluží

Architekt Deyl a jeho advokát Oldřich Choděra důrazně odmítli jak Skácelovo nařčení soudu, tak i osten podezření namířený proti nim jako žalované straně jako možným zcizovatelům a manipulátorům s dokumentací.

Z pátečního jednání vyplynulo, že Deyl již dříve předložil soudu důkazy, že prováděcí dokumentaci včas předal a vykonával řádně i autorský dozor v přípravě stavby skleníku a při jeho výstavbě až do doby, kdy Botanická zahrada vypověděla smlouvu, zakázala mu vstup na stavbu a tím i vykonávání autorského dozoru. „Botanická zahrada dluží miliony mně a mým profesantům za nezaplacené vícepráce, a prokazatelně předanou dokumentaci. Nedodržela smlouvu, nechtěla zaplatit, a proto smlouvu bezdůvodně vypověděla,“ řekl Deyl.

Postup Botanické zahrady obrazně přirovnal k prodeji dojné krávy, kterou si zájemce smluvně koupil, dojil ji, ale pak vynucoval peníze zpět, i když krávu nevrátil, dále ji dojil a množil a nakonec ji předal řezníkům.

Autorská práva

„Smlouvu žalobce vypověděl v okamžiku, kdy měl šest vyhotovení mé kompletní autorské prováděcí dokumentace a dokumentace mých specialistů, které jsme platil ze svého honoráře,“ uzavřel názorný příměr architekt. Deyl proti Botanické zahradě vystupuje tentokrát jako žalobce v dalších sporech.

V prvním se u soudkyně Jaroslavy Lobotkové na pražském městském soudu domáhá ochrany svých autorských práv, které podle něj Botanická zahrada při výstavbě skleníku porušila. Tím, že autorské Deylovo dílo Botanická zahrada bez jeho vědomí a souhlasu předávala jiným subjektům, kopírovala ho a dopustila, aby do autorského díla byly činěny zásahy.

Druhý spor rozhoduje soudce Karel Bogner z obvodního soudu pro Prahu 7. V něm se Deyl jako žalobce na Botanické zahradě domáhá úhrady hmotné a nehmotné újmy, kterou mu způsobilo vedení zahrady v uplynulých letech šířením nepravdivých informací v souvislosti se skleníkem Fata Morgana. Také v těchto dvou soudních sporech jde o miliony.

Autor: Pavel Blažek

Místo události:
25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení