VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvířecí 'občanka': podle fotografie psa hledají majitele

Jesenice - Rychle předat zaběhnutého psa majiteli a ušetřit mu tak peníze za psí útulek byl hlavní důvod, proč na radnici v Jesenici na Rakovnicku zavedli databázi psů i s jejich fotografií.

6.5.2014
SDÍLEJ:

Nalezený pesFoto: archiv městyse Kněževes

„Rozšířit databázi psů o jejich fotografii jsme se rozhodli na začátku letošního roku, abychom nemuseli okamžitě volat k odchytu městskou policii z Rakovníka. Podle našich zkušeností většina psů, kteří se tu potulují, má tady i svého majitele. Psa jim pak chceme předat osobně, samozřejmě pokud se dá chytit. Pokud ne, voláme městskou policii, " řekl na vysvětlenou starosta města Jan Polák.

Příznivý ohlas

Databáze fotografií, jak se ukázalo, má mezi obyvateli příznivý ohlas. Většina majitelů psů fotografie na městský úřad nosí, nebo je posílá 
e-mailem. Mít fotografii u svého psa není povinné. Záleží na dobrovolném rozhodnutí občanů. Svoji fotografii má ale téměř každý pes. V současnosti je ve městě zhruba dvě stě padesát psů. Databáze není veřejně přístupná, takže není možné si zde například vytipovat psa k odcizení.

„Databáze je jen naše interní a slouží jen našim potřebám," potvrdil starosta Polák. U fotografie je jméno majitele, jeho adresa, nebo adresa, kde se pes nachází, někdy i jméno psa. Podle starosty je fotografie psa pro majitele psů přijatelnější, než například nařízení plošného čipování psů. To by bylo finančně náročné pro občany i městský úřad.

Známka je důležitá

Podnět k fotografiím psů vzešel od zastupitelky Hany Urbanové. Chtěla stávající databázi, s adresou majitele, rasou psa a barvou srsti, rozšířit, protože jí připadala, zvlášť 
u kříženců, nepřesná.

Ve městě se čas od času zaběhnutý pes objeví, ale většinou jsou to „známé firmy", které svým pánům často utíkají. Nebo se tu bezprizorní pes objeví jeden den a druhý je pryč. „Dokonce k nám přiběhl pes až z Petrohradu. Měl na krku známku. Podle ní se nám podařilo brzy dohledat majitele. Chtěl bych apelovat na majitele, že je opravdu potřebné, aby pes měl známku. Jeho zaběhnutí se dá pak rychle vyřešit," upozornil starosta Jan Polák.

Pokud se majitel psa nenajde, odchytne ho městská policie z Rakovníka a putuje do rakovnického útulku. Za pobyt psa se tu platí zhruba sto korun denně. Pokud je pes v útulku déle, suma rychle naskakuje. Město Jesenice za rok zaplatí za psy v útulku od osmdesáti do sta tisíc korun. Záleží na počtu umístěných psů i délce pobytu. Vloni tu například odchytli smečku sedmi psů, fenu se štěňaty. Nebo objevili psa uvázaného u stromu. Ten ale v útulku našel svého pána během tří dnů.

Jak je to se zaběhnutými psy v jiných obcích a městech?

V Rakovníku odchytnou zaběhnutého psa jednou až třikrát týdně. Za rok je to sedmdesát až osmdesát psů. Většina z nich končí v útulku.

„Pokud psa odchytíme, snažíme se nejprve najít majitele. Pokud má známku, je to snadné. „Útěkáře" nebo tuláka poznáme snadno. Zaběhnutý pes je čistý a většinou má obojek," vysvětloval vrchní strážník Městské policie v Rakovníku Pavel Škvára. Chyceného psa dají do odchytového auta. Tam většinou zůstává po celou dobu, než se najde majitel, nebo se odveze do útulku. Příliš manipulovat s chyceným psem není vhodné.

Nové Strašecí

V Novém Strašecí zaběhnuté psy městští strážníci chytají na oznámení. „Snažíme se psa chytit, jestliže ohrožuje lidi, dopravu, případně majetek. Vše je dobré dělat s rozumem. Stává se, že psa chytíme a vzápětí se ozve majitel, že se mu zaběhl," popisoval Martin Novák, vrchní strážník Městské policie v Novém Strašecí.

Kvůli zatoulanému psu strážníci v Novém Strašecí 
a v dalších obcí, kde slouží, vyjíždějí jednou až dvakrát týdně. Psa dají do odchytového kotce, kde může být dvaasedmdesát hodin. Pokud je slabý nebo zraněný, okamžitě ho vezou do útulku v Rakovníku. Poplatek za něj hradí obec, kde byl chycen. Když je pes v pořádku, nález oznámí po obcích. Pakliže se nikdo nepřihlásí, pes jede do útulku také.

Dříve v něm psi končili výjimečně, většinou si je majitelé vyzvedli. Nyní je to obráceně. Nejvíce zaběhlých psů se ve městě a okolí objevuje po Vánocích, o letních prázdninách a po novoročním ohňostroji. „Neradi vidíme, když lidé psa chytají sami, protože jestliže je zraní, musí jít pes k veterinárnímu vyšetření. Pokud uteče a nenajde se, musí jít na vyšetření zraněný člověk," upozornil Martin Novák.

Čistá

Majitele zaběhnutého psa nejprve hledají také v obci Čistá. Až pak umístí psa v útulku.

„V případě, že se u nás objeví zatoulaný pes a nezjistíme majitele, odchytneme ho a odvezeme do rakovnického útulku. Městské strážníky nevoláme. Nemáme s městem Rakovník smlouvu," uvedla starostka Blanka Čebišová.

Jak často se zatoulaní psi v obcích objevují, se nedá jednoznačně říci. Někdy jsou to tři, čtyři psi za rok, někdy žádný, někdy jen jeden.

Senomaty

Objeví-li se zatoulaný pes v Senomatech a okolí, Senomatští nejdříve po obci zjišťují, komu patří. Takto se domů hned v první fázi vrátí většina psů. „Pokud se majitel nenajde, kontaktujeme útulek. Březinovi si většinou pro psa přijedou, někdy jej dovezeme sami. Městské strážníky voláme pouze v případě, je-li pes agresivní, nebo jich je více a chovají se jako smečka. To jsou ale opravdu výjimečné případy. S městem Rakovník máme samozřejmě v dané věci uzavřenu veřejnoprávní smlouvu," vysvětloval starosta městyse Senomaty Tomáš Valer.

Během roku tady řeší asi deset případů zatoulaných psů, v útulku skončí necelá polovina. Za pobyt psa v útulku platí rovněž něco málo přes jedno sto korun za den.

Autor: Šárka Hoblíková

Místo události:
6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení