VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ztráty způsobené povodněmi připravily rybáře až o polovinu ryb

Sedlčansko /ROZHOVOR/ – Zatímco před rokem při výlovu Musíku bičoval rybářům i návštěvníkům do očí sníh s deštěm, letos provázelo tuto atrakci na Sedlčansku téměř letní počasí. Rtuť teploměru dosahovala v neděli bez problémů k dvaceti stupňům a na sváteční pondělí mají meteorologové podobnou předpověď.

28.10.2013
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Výlov Musíku u Sedlčan.Foto: Marie Břeňová

Na Krčínově Musíku, který je s padesáti hektary největším na Sedlčansku, předváděli svoje řemeslo nedrahovičtí a táborští rybáři ze společnosti Esox- Štičí líheň Tábor. Nejpovolanějšího z nich, Oldřicha Pechu mladšího, jsme požádali o rozhovor.

Jaké počasí je pro výlov příhodnější – letošní nebo to loňské?

Pro rybáře a především pro ryby je lepší, když je teplota kolem pěti stupňů. To máme úplně nejraději. Dvacetistupňové teplo je spíš noční můra, ale doufáme, že vše zvládneme a výlov Musíka dopadne dobře.

Víc vám ale zřejmě udělala vrásky červnová povodeň. Jak obstál Musík a jak rybníky na jihu Čech?

Povodně celou naší firmu hodně postihly. Voda, která se převalila přes hráze a bezpečností přelivy, nám odnesla spoustu ryb. Zaznamenáváme tak veliké ztráty na obsádkách, které se blíží třiceti až padesáti procentům - záleží na konkrétních rybnících. Další ztráty vznikly na rybničních stavbách, někde máme protrhané hráze, jinde poničené bezpečnostní přelivy. Ekonomická ztráta bude na letošním hospodářském výsledku určitě patrná.

Ovlivní slabší rok nějak předvánoční prodej ryb v regionu?

Samozřejmě musíme uspokojit naše zahraniční odběratele, kteří jsou zvyklí na kvalitu a množství ryb, které jim dodáváme. Konkrétně o ryby ze Sedlčanska je v Německu takový zájem, že bychom tam mohli prodat všechny ryby. To ale nechceme. Pro nás je morální povinností zabezpečit místní trh. Mohu tedy domácí spotřebitele ubezpečit, že ryb pro ně budeme mít dostatek a ani cenu nechceme výrazněji zvyšovat.

U sádek máte i prodejnu. Myslíte si, že se tím zvýšila konzumace ryb v regionu?

Příjemně nás překvapily již první Vánoce, kdy tam někdy stály fronty. Lidé měli zájem i o opracované ryby, letos musíme obsluhu posílit, abychom byli schopni předvánoční nápor zajistit.

Při protržení rybníku Jordán našly ryby azyl právě na Sedlčansku. Kde jsou nyní?

Ano, specifický byl pro nás tento rok i tím, že došlo k protržení hráze rybníku Jordán v jižních Čechách a my jsme museli všechny ryby, které jsme slovili na Táborsku, převážet do Nedrahovic. Nacházely tak azyl v sádkách. Před výlovem jsme ale museli ryby už prodat – většinou putovaly do zahraničí, především do Německa.

Musík má svoje raritní obyvatele, které vracíte zpět. Připomněl byste je?

Jde o zlaté sumce, z nichž ten nejkapitálnější má 46 kilogramů a dva až tři kapry o váze kolem 18 kilogramů. První den výlovu jsme na ně ještě nenarazili, ale doufáme, že nám je neodnesla voda.

Jaké máte aktuální zkušenosti s pytláky – nejen s lidmi, ale také s kormorány?

Výskyt kormoránů byl podobný jako v předchozích letech. Když zvážíme, že každý kormorán zkonzumuje denně až půl kila ryb, tak to jsou tuny ryb, které nám poškodí nebo odnesou. Případy lidského rabování jsou ojedinělé a řešíme je s policií.

Co bude po výlovu Musíku následovat?

Bude se do něj vypouštět rybník Vrbsko a Kumšík, které jsou dále v celé kaskádě. Do několika týdnů tak bude Musík zase na vodě.

Za dva dny se na výlov přijde podívat obrovské množství lidí. Z čeho vycházíte při odhadu?

Šest, osm tisíc lidí – to je odhad vycházející z množství prodaných porcí ryb na stáncích i podle automobilů na parkovištích.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

28.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení