VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemanův první rok? Převažují smíšené pocity

Středočeský kraj - Miloš Zeman slaví první rok ve své prezidentské funkci. Jak jeho působení hodnotí lidé ve Středočeském kraji? Ptali jsme se osobností veřejného života.

8.3.2014
SDÍLEJ:

Miloš Zeman. Ilustrační foto.Foto: Deník

Jaromír Kubů, kastelán hradu Karlštejn: „Pan prezident Miloš Zeman je jiným prezidentem, než byl jeho předchůdce. U mě celkem naplnil očekávání, protože jsme byli svědky nejen velkých státnických rozhodnutí, ale také jsme s ním zažili mnoho legrace."

Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu v Kolíně: „Měl jsem představu o jiném prezidentovi. Nemyslím si, že je prezidentem, na kterého bychom mohli být pyšní."

Zdeněk Keňa Hořejší, prezident SK Slaný: „Můj kandidát to nebyl. Jeho vystupování je svéráznější, se kterým někdy nesouhlasím. Na druhou stranu se mi líbí, že si do ničeho nedá mluvit.

Líbí se mi, že prezident Miloš Zemana objíždí celou republiku a nejedná jenom s politiky, ale i s obyčejnými lidmi. Kdybych měl možnost se s ním setkat, tak bych mu popřál hlavně pevné zdraví, aby vždy pil jen kvalitní slivovičku, na kterou je zvyklý a nikdy se mu do ruky nedostalo to metanolové svinstvo od Draka.

Václav Zoubek, ředitel Rabasovy galerie v Rakovníku: „Nemyslím si, že mám dostatek informací na to, abych mohl hodnotit práci prezidenta, z médií jsou informace podle mne nedostatečná. Prezidenta bychom si měli vážit, abychom si mohli vážit sami sebe. Od malička jsem byl veden k tomu mít prezidenta v úctě."

Ivo Šanc, starosta Kutné Hory (bez politické příslušnosti): „Způsob vystupování pana prezidenta, jeho mentorování a vztah k jeho okolí a posluchačům mi není sympatický. Negativně hodnotím jeho autoritářské vystupování i to, že si snažil přivlastňovat víc kompetencí, než by mě bylo milé. Na druhou stranu mu nelze upřít, že se řídí logikou. V selském uvažování předčí řadu jiných politiků."

Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi (ODS): „Necítím se oprávněn hodnotit pana prezidenta jako primátor. Kdybych ho měl hodnotit jako občan, pak si myslím, že by pan Zeman mohl být víc reprezentativní."

Jaroslav Kříž, ředitel Hálkova divadla v Nymburce: „Respektuji Miloše Zemana jako osobu, která úřad prezidenta vykonává. Ale popravdě řečeno, není to můj šálek kávy. K jednotlivým jeho krokům se nechci vyjadřovat, protože politické zpravodajství příliš nesleduji a podle reakcí z Facebooku nechci hodnotit."

Pavel Fojtík, historik, místostarosta Nymburka: „Prezident Zeman za rok svého působení nevybočil z mé představy o tom, jak bude tento úřad vykonávat. Zpočátku mě jeho výroky a rozhodnutí popuzovaly, v posledních týdnech jsem byl mile překvapen jeho proevropským postojem a myšlenkou Evropanství, ke které se hlásí. Je také dobře, že sdílí postoj Evropské unie k situaci na Ukrajině a nestandardnímu chování Ruska."

Michal Dubnický, ředitel Základní umělecké školy v Kolíně: „Není to takový velký problém, jak z toho někdo dělá. Na druhou stranu ani žádná velká sláva."

Miloš Petera, starosta Nymburka (ČSSD): „Očekávání, která jsem od Miloše Zemana jako prezidenta měl, se naplnila. Stabilizoval ústavní soud a pozitivně hodnotím i jeho zahraniční politiku. Jako nedostatek vnímám, že pan prezident rozděluje společnost."

Josef Řihák, hejtman Středočeského kraje (ČSSD): „Kladně hodnotím, že je to prezident, který rád chodí mezi lidi a chápe jejich problémy, snaží se o nich mluvit, případně je řešit. Líbí se mi jeho přímočarost, když vyjadřuje své názory, které občas mohou někoho bolet. Pozitivně vnímám i jeho vztah k Evropské unii. Z negativ mě nenapadá nic konkrétního. Snad jedině to, že jednou před novináři prozradil, kolik vážím a všichni o tom pak samozřejmě napsali."

Tomáš Baroch, ředitel Kulturních zařízení města Stochov: „Nepatřím mezi příznivce pana Zemana. Jak on, tak i jeho předchůdce Klaus, jsou velcí ješitové, a to není dobře pro naši zemi. Miloš Zeman je takový přespříliš chytrý buran."

Pavel Pikrt, starosta Příbrami (ČSSD): „Pan prezident, od doby, co byl zvolen, maximálně využívá svých možností, aby mohl ovlivňovat veškerý chod v zemi, včetně jmenování prozatímní vlády, protahování ústavní vlády, blokování návrhů ministrů či profesorů. Prodloužil si pravomoci do mezí, které mu umožňuje zákon. Nelíbí se mi, že kádroval některé zvolené ministry. Nejsme si jist, zda on je tím správným člověkem, kdo by měl kádrovat. Pozitivního nic nenacházím."

Ladislav Langr, starosta Poděbrad (bez politické příslušnosti): „Přímo zvolený prezident v parlamentním systému své kroky zaštiťuje hlasy miliony občanů. Jenže tato skutečnost občas vytváří rozpor mezi tradičním pojetím prezidentství jako „kladeče věnců" a prezidentem aktivistou, což Miloš Zeman nesporně celý život byl. S některými jeho názory a kroky lze nesouhlasit a polemizovat, ale to k demokracii patří. Především by to však mělo být varováním pro zamýšlenou změnu přímo volených starostů. Pokud by takovou změnu rovněž neprovázela změna souběžné legislativy, může to způsobit řadu nedorozumění."

Miroslav Koloc, pedagog v Rakovníku: „Miloš Zeman je i v prezidentské funkci svébytná osobnost. I když s lecčím nesouhlasím, tak je mi sympatické, že umí prosadit svoje, nebo se o to alespoň snaží. Oceňuji, že odsoudil intervenci ČNB proti české koruně i intervenci Ruska na Krymu, a že se vzdal udělování amnestie. Naopak se mi nelíbí někdy jeho arogance a sarkastické chování."

Jaroslav Král, starosta Benátek nad Jizerou (ODS): „Moje pocity jsou smíšené. V některých věcech se s ním ztotožňuji, v některých věcech s ním ostře nesouhlasím. Nejvíc mne vadí jeho klientelizmus. Myslím si, že výsledek jeho strany ve volbách, vyjadřuje názory lidí na jeho činnost. Vadí mi i osobní věci, jako je alkohol nebo vystupování s moc velkým egem. Myslím, že by měl být skromnější. Na druhou stranu se mu povedlo stabilizovat politickou situaci v České republice."

Luboš Votroubek, ředitel Domu dětí a mládeže v Kolíně: „Moje odpověď je taková, že nehodnotím. Soustředil jsem se tento rok na úplně jiné záležitosti."

Vladimír Kořen, starosta Říčan (bez politické příslušnosti): „Vnímám dobře, že pan Zeman jako prezident dokáže pracovat se všemi kompetencemi, které jeho funkce má. Za rok dokázal, že si ve své funkci umí poradit a hledat, co všechno mu ústava dovoluje a neváhá jít ani na ostrou hranu. Dokáže si uvědomit sílu svého mandátu a svou ústavní roli. Je obdivuhodné, že jeho strana, kterou jmenoval, a která neměla podporu parlamentu, vydržela tak dlouhou dobu. Jako negativní vnímám záležitost důstojnosti, která souvisí s prezidentským úřadem. Myslím, že tím některé lidi zklamal. Jako příklad bych mohl uvést jeho vystoupení u korunovačních klenotů."

Michael Pánek, starosta Dobřichovic (ODS): „Od začátku jsem věděl, že pan Zeman nebude úplně reprezentativní typ prezidenta. V tomto ohledu tedy nejsem překvapený. Kdybych měl vyzdvihnout pár věcí, které mě přece jen překvapili, tak bych zmínil ukládání korunovačních klenot, takzvaná viróza. Druhá podstatnější věc je Zemanovo vystoupení v Evropském parlamentu, kde bych očekával zmínku k situaci na Ukrajině. Že tomu pan prezident nevěnoval jedinou větu, považuji za obrovskou chybu. Na druhou stranu se panu Zemanovi nedá upřít, že to je chytrý diskutér."

Autor: Andrea Karlíková

Autor: Redakce

8.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení