Jeho provozovna sídlí v Příkré ulici a s drahými kameny či kovy umí doslova zázraky. Zákazníkům podle svých slov splní každé přání, které jim na očích vidí.

„Zabývám se hlavně zakázkovou výrobou šperků. Navrhuji je ve 3D programu. K dispozici mám i 3D tiskárnu, která mi vyrobí návrh. Toho se potom při samotné výrobě šperku držím," vysvětlil Jan Černý, který se zlatnickému řemeslu skutečně vyučil.

Poznamenal, že lidé, kteří k němu přijdou, mají zájem hlavně o exkluzivní věci, které jinde nekoupí. Často tak ve své dílně vyrábí prsteny, náušnice či různé přívěšky.

Výroba na zakázku

„Jsou to šperky, které si zákazníci vyhlédnou na internetu. Zalíbí se jim, a pak navštěvují zlatnictví a hledají, co by se jejich vysněnému šperku podobalo. Když nenajdou, po čem touží, přijdou ke mně a nechají si to vyrobit," nastínil hradišťský zlatník.

Navštěvují ho ale také obchodníci, kteří od něj šperky vyrobené na zakázku kupují zase pro své klienty. Ti za ním přicházejí s různými kovy. Výjimkou nejsou ani diamanty.

„Setkávají se například s problémem, kdy jejich zákazník chce určitý šperk s diamantem, ale protože na něj nemá tolik peněz, musí být drahý kámen samozřejmě menší," popisuje, co často obchodníky přivádí.

Pro Jana Černého jako zlatníka to pak znamená, že musí vyrobit úplně nový šperk tak, aby zákazník byl spokojený nejen s jeho podobou, ale i cenou. Čím větší kámen je, tím je šperk samozřejmě dražší.

A co je podle něj na této práci nejsložitější? Ze zkušeností říká, že nejvíce dá zabrat trefit se zákazníkovi do jeho vkusu. „Každý máme v hlavě nějakou představu a já musím následně navrhnout šperk tak, aby uspokojil přání zákazníka. To zabere nejvíce času," doplnil Jan Černý.

Nekupují zajíce v pytli

Díky 3D programu zákazník nekupuje zajíce v pytli. Do e-mailové pošty mu pošle fotografii objednávky a na monitoru si pak může prohlédnout, jak bude šperk vypadat, „Případně můžeme jeho podobu upravovat. Zákazník dopředu zná také váhu i cenu šperku," dodal.

Ve chvíli, kdy objednávku odsouhlasí, sedne si hradišťský zlatník do své dílny a začne vyrábět. Práce mu někdy zabere i dva týdny.

Člověk, který by se chtěl tomuto řemeslu a povolání věnovat, se musí narodit s trochou talentu. Kromě trpělivosti musí mít také cit k práci, přehled o vyráběných špercích a neměl by mu chybět ani vkus.

Zlatník používá také mnoho nástrojů. Kromě již zmíněné 3D tiskárny se mu k ruce hodí různé frézky, model z 3D tiskárny a formy. Konečná podoba šperku závisí na doúpravě, doleštění a zasazení drahého kamene.

„Zatím nemám nic, co bych chtěl vyrobit, netoužím po žádných korunovačních klenotech… To není to můj cíl. Chtěl bych v první řadě plnit přání zákazníků a obchodníků," zhodnotil.