Po loňských komunálních volbách vedli Hlízov členové dvou sdružení. Zvítězilo zde sdružení stávajícího starosty Antonína Škarky s názvem Pro rozvoj Hlízova. Kromě starosty zasedli v zastupitelstvu za sdružení Jitka Šimková, Karin Kohárová a Luboš Koten. V opozici hlízovského zastupitelstva pak skončili představitelé sdružení Za rozvoj obce, bývalý starosta Jiří Vrba, Pavel Rak a Petr Kostelecký.

V tomto složení ale zůstalo hlízovské vedení pouhé čtyři měsíce. Postupně se vynořily neshody, které mezi oběma frakcemi vytvořily zlou krev a vše vyvrcholilo v polovině února, kdy rezignovali na své funkce všichni tři opoziční zastupitelé. Okamžitě byli na základě zákona osloveni náhradníci z kandidátní listiny sdružení Za rozvoj obce, ti se však svých mandátů vzdali jen o několik dní později.

„Odstupujícím se nelíbilo, jakým způsobem obec vedeme. Mysleli si, že oni ji vedli lépe," uvedl k situaci starosta Antonín Škarka. Nyní již bývalý zastupitel Jiří Vrba řekl, že důvodem byla důvěra. „Dostávali jsme neucelené informace, a to i o větších projektech obce. Ztratili jsme tak ve vedení veškerou důvěru," zdůraznil.

Do půl roku předčasné volby

Ze zastupitelstva obce pod Škarkovým vedením tak nyní zůstalo pouhé torzo a do půl roku se musí uskutečnit předčasné volby, které vyhlásí Ministerstvo vnitra České republiky. „Všechny potřebné věci k žádosti už byly podány na kraj a odtud budou předány na ministerstvo," potvrdil starosta. Do zvolení nového vedení bude zbytek zastupitelstva fungovat s omezenými pravomocemi.

Zastupitelé tak aktuálně například nesmí schvalovat rozpočet obce, závěrečný účet, zřizovat trvalé a dočasné peněžní fondy obce, poskytovat dary v hodnotě nad 20 000 korun, nebo poskytovat dotace nad 50 tisíc korun v jednotlivých případech spolkům, humanitárním organizacím a jiným fyzickým nebo právnickým osobám.

Jedním kladem celá situace přece jen skončila. Zastupitelstvo v počtu čtyř členů může i s omezenými možnostmi obec dovést k předčasným volbám bez ministerského správce. Ten je jmenován ministrem vnitra v případech, kdy volené orgány obce neexistují. „Shodli jsme se se zbývajícími kolegy, že to dotáhneme bez nutnosti nástupu správce," potvrdil starosta.

Je to celé zbytečné, říkají obyvatelé

Mezi obyvateli obce Hlízov se informace o rozpadu zastupitelstva rychle rozšířila. Spokojenost ale nezavládla. Občané již nyní přemýšlejí například o tom, že k volbám vůbec nepůjdou. K situaci se vyjádřil jeden hlízovský občan. „Vím moc dobře, co se tady děje. Je to strašné, že proti sobě takhle brojí. Ta obec už je takhle dost rozdělená na dva tábory a teď bude ještě víc," řekl.

Právě rozdělení obce podle něj bude rozhodující v budoucích volbách. Spíše by si ale vedení obce mělo hledět jiných věcí. „Podle mě by se měli zastupitelé starat o to, jestli Hlízov funguje dobře," dodal.

V obci pracuje také několik lidí z Kutné Hory. „Mám o tom maličko přehled. Lidé kolem mi říkají, co se děje. Dokonce jsem slyšela, že tady budou i volby. Můj názor na to je, že to obec jako Hlízov nemá zapotřebí. Je malá a myslím že opravdu není moc co tady řešit," řekla jedna žena, která do Hlízova dojíždí a pokračuje srovnáním s Kutnou Horou.

„Kdyby se to stalo v Kutné Hoře, tak to pochopím. Přeci jen starosta je tam zaměstnaný naplno a ta opozice je také jiná. Tady je to opravdu překvapivé a dost zbytečné. Co se v Hlízově děje, je věcí jen obce, ale asi to lidi co sedí výše vidí jinak," poznamenala.

Lidem to nepomůže

Zajímavý názor na situaci měla také jedna seniorka, která šla zrovna z nákupu ze smíšeného zboží. „Mě to moc nezajímá, stejně my, obyčejní lidé, z toho nic mít nebudeme. Oni si přidávají do kapsy a nám z toho nic nebude," podotkla. Oslovená seniorka ale rovněž rozhádání a problémy v Hlízově označila za zbytečné. „Lidem to nepomůže a oni si jen honí triko, jak se lidově říká," dodala.

O problémech v zastupitelstvu Hlízova se vědělo již delší dobu. Aspoň mezi místními. „Co vím, tak oni se mezi sebou hádali dost často. Na zastupitelstvu i jinde. Slyšela jsem, že jen hledají problémy. Já doufám, že se to vyřeší. Až budou volby, já budu hodně přemýšlet jestli půjdu nebo nepůjdu volit," řekl jeden z místních mužů.

Stejný názor k volbám řekla i zákaznice na zdejší poště. „Pokud budou předčasné volby, nevím, jestli půjdu volit. Spíše asi ne, stejně tím nic moc nezměním," řekla.

Lidé, kteří se mezi sebou o tomto problémů baví i na návsi, si stěžují na více věcí. Zastupitelstvo ale tím tématem číslo jedna do teď nebylo „My jsme v obci pořádně ani změnu ve vedení obce nepocítili. Mezi těmi zastupitelstvy zase takový rozdíl nebyl," řekla nakupující občanka.

Ta ale také uznala, že problém může být v obou stranách. „Já tedy nevidím, co se tam dělo a nevím, co se tak najednou stalo, že se tak hádají. Ale chyba nejspíše bude na obou stranách. Možná také opozice nezvládla svou pozici a vadilo jí, že prohráli ve volbách. Řešit to ale takhle radikálně, nevím jestli je úplně dobré řešení," dodala oslovená občanka Hlízova.

Početně omezené zastupitelstvo v Hlízově nyní nesmí

- schvalovat program rozvoje obce,

- schvalovat rozpočet obce, závěrečný účet obce a účetní závěrku obce sestavenou k rozvahovému dni,

- zřizovat trvalé a dočasné peněžní fondy obce,

- zřizovat a rušit příspěvkové organizace a organizační složky obce, schvalovat jejich zřizovací listiny,

- rozhodovat o založení nebo rušení právnických osob, schvalovat jejich zakladatelské listiny, společenské smlouvy, zakládací smlouvy a stanovy a rozhodovat o účasti v již založených právnických osobách,

- delegovat zástupce obce, na valnou hromadu obchodních společností, v nichž má obec majetkovou účast,

- navrhovat zástupce obce do ostatních orgánů obchodních společností, v nichž má obec majetkovou účast, a navrhovat jejich odvolání,

- vydávat obecně závazné vyhlášky obce,

- rozhodovat o vyhlášení místního referenda,

- navrhovat změny katastrálních území uvnitř obce, schvalovat dohody o změně hranic obce a o slučování obcí,

- určovat funkce, pro které budou členové zastupitelstva obce uvolněni,

- zřizovat a rušit výbory, volit jejich předsedy a další členy a odvolávat je z funkce,

- volit z řad členů zastupitelstva obce starostu, místostarosty a další členy rady obce (radní- a odvolávat je z funkce, stanovit počet členů rady obce, jakož i počet dlouhodobě uvolněných členů tohoto zastupitelstva, zřizovat a zrušovat výbory, volit jejich předsedy a další členy a odvolávat je z funkce

- stanovit výši odměn neuvolněným členům zastupitelstva obce,

- zřizovat a zrušovat obecní policii,

- rozhodovat o spolupráci obce s jinými obcemi a o formě této spolupráce,

- rozhodovat o zřízení a názvech částí obce, o názvech ulic a dalších veřejných prostranství,

- udělovat a odnímat čestné občanství obce a ceny obce

- stanovit zásady pro poskytování cestovních náhrad členům zastupitelstva obce,

- rozhodovat o peněžitých plněních poskytovaných fyzickým osobám, které nejsou členy zastupitelstva obce, za výkon funkce členů výborů,

- nabývat a převádět nemovité věcí včetně vydání nemovitostí podle zvláštních zákonů, převodu bytů a i nebytových prostorů z majetku obce,

- poskytovat dary v hodnotě nad 20 tisíc korun, poskytovat dotace nad 50 000 korun v jednotlivých případech spolkům, humanitárním organizacím a jiným fyzickým nebo právnickým osobám působícím v oblasti mládeže, tělovýchovy a sportu, sociálních služeb, podpory rodin, požární ochrany, kultury, vzdělávání a vědy, zdravotnictví, protidrogových aktivit, prevence kriminality a ochrany životního prostředí,

- uzavírat smlouvy o společnostech,

- vkládat peněžité i nepeněžité vklady do právnických osob,

- vzdávat se práv a promíjet dluhy,

- zastavit movité věci,

- uzavírat dohody o splátkách, 

- postupovat pohledávky, 

- uzavírat smlouvy o přijetí a poskytnutí úvěru nebo zápůjčky, o poskytnutí dotace, o převzetí dluhu, o převzetí ručitelského závazku, o přistoupení k závazku a smlouvy o společnosti,

- zastavovat nemovité věcí,

- vydávat komunální dluhopisy.