VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádkáři proti strachovské skládce bojují i transparenty

Veltrusy - Skládka stavební suti na Strachově nedaleko Veltrus na Mělnicku se zahrádkářům, kteří u úpatí obrovské haldy pěstují ovoce a zeleninu, ani trochu nelíbí. Podle jejich předsedy Vladimíra Jaroše navíc skládka vznikla nezákonně.

27.3.2014
SDÍLEJ:

Vladimír Jaroš (uprostřed) se nevzdává, chce, aby byl potrestán ten, kdo skládku schválil v rozporu se zákonem.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

„Jsem přesvědčený, že stavební úřad města Veltrusy porušil zákon tím, že tuto skládku legalizoval až dodatečně," netají se svým názorem muž, který podle svých slov využil všechny možné i nemožné prostředky, jak rozšiřování skládky zabránit. Marně. „Psal jsem do kanceláře prezidenta republiky i ombudsmanovi, oslovil jsem hned několik ministerstev. Všichni mi dávají za pravdu, ale nikdo nic nepodnikl. Už jsem vyčerpal všechny možnosti, jak se bránit," dodává Vladimír Jaroš.

Zbraně však ještě neskládá, naposledy například spolu se svými kolegy - zahrádkáři vytvořil a v okolí skládky rozmístil několik transparentů, které na celou situaci upozorňují. Naděje na změnu k lepšímu si ale nedělá. „Chtěl bych, aby byl potrestán viník. Navíc se obávám, že firma, která skládku provozuje, vyhlásí dřív nebo později bankrot a halda zbude městu Veltrusy, které se o ni bude muset starat," je přesvědčen Vladimír Jaroš.

Nejdřív jezírko s labutěmi, potom skládka

Přes dvacet metrů vysoká hromada stavební suti mu výrazně snižuje pěstitelské úspěchy. „Sluníčko nám tu zapadá kolem čtvrté hodiny a třeba včelař odsud bezmála utekl, protože je tu stín, zima, prach, a včeličky tu proto nemohou žít," uzavírá muž, který si zahrádku pořídil v době, kdy na místě současné skládky bylo jezírko s labutěmi…

Že situace kolem strachovské haldy není tak docela v pořádku, si myslí i vedoucí kralupského odboru životního prostředí Jan Kobera. Jednou z věcí, která mu vadí, je skutečnost, že veltruský stavební úřad při rozhodování o dodatečném povolení terénních úprav nedbal vyjádření Městského úřadu v Kralupech nad Vltavou coby dotčeného orgánu státní správy.

„Požadovali jsme závazné stanovisko k zásahu do krajinného rázu a do významného krajinného prvku. Věc bylo dále potřeba projednat s vodoprávním úřadem z hlediska umístnění v záplavovém území. A také orgán ochrany zemědělského půdního fondu vyslovil svůj nesouhlas, protože pískovna, na které se skládka nachází, měla být původně rekultivována na ornou půdu," vrací se vedoucí odboru životního prostředí na začátek roku 2010.

Přesto stavební úřad ve Veltrusích o několik měsíců později skládku povolil, aniž by tyto námitky zvrátil nebo vyvolal dohadovací řízení. Kralupský úřad navíc ani nebyl o rozhodnutí toho veltruského informován.

Rozhodnutí ministerstva bylo vydáno pozdě

Odbor životního prostředí proto podal podnět ke Krajskému úřadu Středočeského kraje na přezkoumání rozhodnutí. Kraj sice připustil, že povolení mohlo být vydáno v rozporu se zákonem, zároveň však správní řízení zastavil s tím, že  by došlo k příliš velké újmě jednoho z účastníků řízení…

Celá záležitost proto putovala k rukám úředníků sedících na ministerstvu pro místní rozvoj. „Ministerstvo věc posoudilo a dospělo k závěru, že usnesení krajského úřadu bylo vydáno v rozporu s právními předpisy," popisuje Jan Kobera. Ani pak ale odpůrci strachovské skládky neměli vyhráno. Ukázalo se totiž, že rozhodnutí ministerstva bylo vydáno až po uplynutí zákonem stanovené lhůty. A řízení tak bylo opět zastaveno.

Nepomohlo ani negativní stanovisko České inspekce životního prostředí, která si nechala zpracovat odborný posudek o tom, jakým způsobem může skládka ovlivnit situaci v okolí v případě povodní.

Vedoucího kralupského odboru životního prostředí navíc zajímá, co bude se skládkou v případě, že se veltruští zastupitelé rozhodnou nepodpořit změnu územního plánu, která je podmínkou pro další nakládání s haldou. „Navršený odpad by měl být rozhrnut na okolní pozemky a na vzniklém kopci by měl být vybudován jakýsi sportovní park. To ovšem předpokládá změnu stávajícího územního plánu," připomíná Jan Kobera možný kámen úrazu veltruských plánů.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení