VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádkáři proti strachovské skládce bojují i transparenty

Veltrusy - Skládka stavební suti na Strachově nedaleko Veltrus na Mělnicku se zahrádkářům, kteří u úpatí obrovské haldy pěstují ovoce a zeleninu, ani trochu nelíbí. Podle jejich předsedy Vladimíra Jaroše navíc skládka vznikla nezákonně.

27.3.2014
SDÍLEJ:

Vladimír Jaroš (uprostřed) se nevzdává, chce, aby byl potrestán ten, kdo skládku schválil v rozporu se zákonem.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

„Jsem přesvědčený, že stavební úřad města Veltrusy porušil zákon tím, že tuto skládku legalizoval až dodatečně," netají se svým názorem muž, který podle svých slov využil všechny možné i nemožné prostředky, jak rozšiřování skládky zabránit. Marně. „Psal jsem do kanceláře prezidenta republiky i ombudsmanovi, oslovil jsem hned několik ministerstev. Všichni mi dávají za pravdu, ale nikdo nic nepodnikl. Už jsem vyčerpal všechny možnosti, jak se bránit," dodává Vladimír Jaroš.

Zbraně však ještě neskládá, naposledy například spolu se svými kolegy - zahrádkáři vytvořil a v okolí skládky rozmístil několik transparentů, které na celou situaci upozorňují. Naděje na změnu k lepšímu si ale nedělá. „Chtěl bych, aby byl potrestán viník. Navíc se obávám, že firma, která skládku provozuje, vyhlásí dřív nebo později bankrot a halda zbude městu Veltrusy, které se o ni bude muset starat," je přesvědčen Vladimír Jaroš.

Nejdřív jezírko s labutěmi, potom skládka

Přes dvacet metrů vysoká hromada stavební suti mu výrazně snižuje pěstitelské úspěchy. „Sluníčko nám tu zapadá kolem čtvrté hodiny a třeba včelař odsud bezmála utekl, protože je tu stín, zima, prach, a včeličky tu proto nemohou žít," uzavírá muž, který si zahrádku pořídil v době, kdy na místě současné skládky bylo jezírko s labutěmi…

Že situace kolem strachovské haldy není tak docela v pořádku, si myslí i vedoucí kralupského odboru životního prostředí Jan Kobera. Jednou z věcí, která mu vadí, je skutečnost, že veltruský stavební úřad při rozhodování o dodatečném povolení terénních úprav nedbal vyjádření Městského úřadu v Kralupech nad Vltavou coby dotčeného orgánu státní správy.

„Požadovali jsme závazné stanovisko k zásahu do krajinného rázu a do významného krajinného prvku. Věc bylo dále potřeba projednat s vodoprávním úřadem z hlediska umístnění v záplavovém území. A také orgán ochrany zemědělského půdního fondu vyslovil svůj nesouhlas, protože pískovna, na které se skládka nachází, měla být původně rekultivována na ornou půdu," vrací se vedoucí odboru životního prostředí na začátek roku 2010.

Přesto stavební úřad ve Veltrusích o několik měsíců později skládku povolil, aniž by tyto námitky zvrátil nebo vyvolal dohadovací řízení. Kralupský úřad navíc ani nebyl o rozhodnutí toho veltruského informován.

Rozhodnutí ministerstva bylo vydáno pozdě

Odbor životního prostředí proto podal podnět ke Krajskému úřadu Středočeského kraje na přezkoumání rozhodnutí. Kraj sice připustil, že povolení mohlo být vydáno v rozporu se zákonem, zároveň však správní řízení zastavil s tím, že  by došlo k příliš velké újmě jednoho z účastníků řízení…

Celá záležitost proto putovala k rukám úředníků sedících na ministerstvu pro místní rozvoj. „Ministerstvo věc posoudilo a dospělo k závěru, že usnesení krajského úřadu bylo vydáno v rozporu s právními předpisy," popisuje Jan Kobera. Ani pak ale odpůrci strachovské skládky neměli vyhráno. Ukázalo se totiž, že rozhodnutí ministerstva bylo vydáno až po uplynutí zákonem stanovené lhůty. A řízení tak bylo opět zastaveno.

Nepomohlo ani negativní stanovisko České inspekce životního prostředí, která si nechala zpracovat odborný posudek o tom, jakým způsobem může skládka ovlivnit situaci v okolí v případě povodní.

Vedoucího kralupského odboru životního prostředí navíc zajímá, co bude se skládkou v případě, že se veltruští zastupitelé rozhodnou nepodpořit změnu územního plánu, která je podmínkou pro další nakládání s haldou. „Navršený odpad by měl být rozhrnut na okolní pozemky a na vzniklém kopci by měl být vybudován jakýsi sportovní park. To ovšem předpokládá změnu stávajícího územního plánu," připomíná Jan Kobera možný kámen úrazu veltruských plánů.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení