VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranáři v nemocnici nacvičovali na zásah proti ebole

Kolín /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Ulice zatarasená auty městské policie, o kus dál dvě postavy, jejichž vesty prozrazují, že jde o psychologa a doktora nabízející posttraumatickou péči a v prostoru nemocnice zaparkovaná hasičská 
a policejní auta. Takový pohled se naskytl lidem, kteří v úterý procházeli okolo kolínské nemocnice.

17.2.2015
SDÍLEJ:
Přehrát

Nácvik zásahu proti eboleFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Za plotem pak mohli spatřit postavy ve speciálních žlutých kombinézách a nakonec
i vzduchotěsná nosítka. Nic vážného se však nedělo. Šlo o nácvik zásahu proti ebole, který záchranné složky nacvičovali právě v areálu Oblastní nemocnice Kolín.

V okolí postávali kolemjdoucí a sledovali, co se bude dít. Mohli tak být svědky zásahu, u kterého je prioritou hygiena. „Musíte si nejprve umýt ruce v rukavicích, pak vejít dovnitř," mohli tak slyšet kolemjdoucí jednu z instrukcí, která se ozvala z venkovního prostoru nemocnice.

„Co se to tam děje?" tázal se jeden z mužů, který zrovna procházel okolo. „Myslel jsem si, že je to nějaký nácvik," okomentoval po tom, co se mu dostalo odpovědi.

Jsou připraveni?

Jak řekl Ladislav Holomčík, mluvčí středočeských hasičů, společné cvičení složek integrovaného systému mělo prověřit připravenost hasičů, záchranářů, policistů a pracovníků hygienické služby proti ebole. „Do cvičení se aktivně zapojila Oblastní nemocnice v Kolíně, která provedla rozehru v jedné ze svých ordinací praktického lékaře. Cvičení tak probíhalo v reálném prostředí velké nemocnice za plného provozu. Zasahující složky musely dbát o bezpečnost pacientů, a to jak těch skutečných, tak figurantů," vysvětlil Ladislav Holomčík.

Jak vysvětlil, scénář cvičení zásahu začal v ordinaci praktického lékaře, kterého týden po svém návratu z Guineje navštívil pacient s horečnatým onemocněním. „Situaci zkomplikovala skutečnost, že pacient na toaletě potřísnil zvratky dalšího muže z čekárny. Následující kroky řešení simulované události se odvíjely podle postupů a následných opatření stanovených Krajskou hygienickou stanicí se zapojením všech složek IZS," popsal Ladislav Holomčík začátek cvičení.

Scénář je nutné prověřit

Více řekl Miloš Hladík, který je náměstek ředitele hasičského záchranného sboru. „Důvodem tohoto velkého cvičení je jak prověření reálnosti připravených scénářů a dostupnosti technických prostředků, tak i samozřejmě vlastní akceschopnosti jednotlivých složek IZS. Navíc netypicky jde 
o událost, kterou spouští pracovníci hygienické stanice. 
A i tuto součinnost je zapotřebí důkladně procvičit," uvedl.

Že je třeba se na podobné scénáře připravit, to řekl Ivo Krýsa, ředitel středočeské krajské hygienické stanice. „Námět scénáře cvičení vychází z aktuálně probíhající epidemie eboly v západní Africe. Existují však i další hrozby zavlečení závažných onemocnění, která se snadno šíří mezi lidmi nebo je dosud neumíme léčit. Nicméně je nutné si uvědomit, že v těchto případech řešíme jednotlivce, kteří ohrožují své okolí – nikoli masívní šíření importovaného závažného onemocnění," vysvětlil.

Jde o spolupráci s praktickými lékaři

Podle vedoucí protiepidemického odboru Liliany Rumlové je v tomto případě stěžejní správné posouzení rizika epidemiologem a včasnost záchytu. „Proto je důležitá spolupráce orgánu ochrany veřejného zdraví s praktickými lékaři. Ti jsou zpravidla prvním zdravotnickým zařízením, které nemocný navštíví. Představují užitečnou záchytnou síť ve společnosti a mohou výrazně přispět k omezení šíření nákazy."

Jak řekla Šárka Nováková, krizová manažerka krajské hygienické stanice, nácvik počítal s jednou nakaženou osobou. „Další pacient byl v čekárně, kterého simulovaná nemocná osoba pozvracela, takže i ten byl zajištěn z hlediska další ochrany veřejného zdraví," popsala nácvik spolupráce integrovaných záchranných složek.

Jak vysvětlila, v Kolíně se cvičení odehrálo z toho důvodu, že se kolínská nemocnice sama nabídla, šlo o věrohodnost prostředí, ve kterém všichni zúčastnění zásah nacvičovali. „Na skutečné pacienty cvičení nemělo žádný vliv, nikterak ohroženi nebyli," řekl lékařský náměstek Pavel Hoffmann.

Situaci zvládli

A jaký je výsledek cvičení? „Podle toho, co jsme zde dnes viděli, jsou hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři a další členové integrovaného záchranného systému v našem kraji na podobný reálný případ velmi dobře připraveni," zhodnotil průběh cvičení jeho vedoucí Radek Zobina z HZS Středočeského kraje.

Autor: Jakub Šťástka, Lucie Mašínová

17.2.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Úřadu rakouského prezidenta se dnes složením slibu oficiálně ujal vítěz opakovaných voleb Alexander Van der Bellen.

Na návštěvu Česka přijede rakouský prezident Van der Bellen

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Praha - Současné předsednictvo Konfederace politických vězňů bylo zvoleno protiprávně. Rozhodl o tom loni nepravomocně Městský soud v Praze, uvedl v neděli server Aktuálně.cz. Soud dal za pravdu části členů konfederace, podle kterých sněm organizace nebyl v roce 2015 při volbě vedení usnášeníschopný kvůli malému počtu přítomných. Vedení konfederace se proti rozsudku odvolalo, případem se bude letos zabývat vrchní soud.

Zlé i dobré časy pražských vil

Praha - Winternitzova vila. Poslední realizovaný objekt slavného architekta Adolfa Loose, nazývaný též Béžová princezna, najdete na pražském Smíchově.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Prvním tuzemským festivalovým koncertem Stinga vyvrcholí dnes večer první den Metronome Festivalu Prague. Hudební přehlídka láká do pražského festivalového areálu na Výstavišti tisíce návštěvníků. Aby se pohodlně dopravili na festival i domů, nechal dopravní podnik posílit MHD v Praze. Metro i tramvaje budou jezdit častěji a dokonce přibyde speciální festivalová tramvajová linka č. 40.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies