VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zabití expartnerky soud znovu projednává jako vraždu

Poděbrady - Nového verdiktu Krajského soudu v Praze by se měl 23. dubna dočkat 43letý karatista Ivo Bureš, jenž předloni zabil svou bývalou družku. Stalo se to 8. prosince 2010 v Poděbradech před domem, kde expřítelkyně (38) žila s pětiletým synem obou někdejších partnerů; z prvního manželství ještě měla starší dceru.

11.4.2012
SDÍLEJ:

V roce 2011 vodila obžalovaného Ivo Bureše do jednací sítě eskorta z vazební věznice. Nyní po zrušení odsuzujících verdiktů přichází jako volný muž. Počítá ale s tím, že se za mříže vrátí.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Ženu usmrtil v hádce, která se točila právě kolem domu a syna. Konkrétně šlo o podíl na společně postaveném domě a o svěřování dítěte do péče otce.

Zbytečná smrt

Žena, které Bureš vzal život karatistickým úderem do krku, zřejmě nemusela zemřít. Podle znalců sice došlo k zástavě krevního oběhu, ale v případě poskytnutí pomoci (i laické) by žena přežila. O to se ale Bureš podle všeho nepokusil. Oběť jen o kousek poodtáhl - aniž později dokázal vysvětlit proč - a pak ji nechal bez pomoci umřít. Zamířil na policejní služebnu, kde podle výpovědi službu konajícího policisty zcela klidně oznámil, co udělal.

Vražda, či zabití?

Loni v dubnu poslala soudkyně krajského soudu Alexandra Chrdleová Bureše na šest let do věznice s dozorem; součástí verdiktu se stalo rovněž rozhodnutí o odškodnění pro pětici příbuzných zabité ženy v celkové výši bezmála 1,2 milionu korun. Státní zástupce Tomáš Milec sice požadoval přísnější trest za vraždu, tříčlenný senát v čistě ženském složení ale čin kvalifikoval jako mírněji posuzované zabití z omluvitelné pohnutky - v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozené.

Třebaže v červenci pak tento verdikt pravomocně potvrdil i odvolací senát Vrchního soudu v Praze, žalobce Milec to nevzdal - a jím podané dovolání k Nejvyššímu soudu ČR vedlo ke zrušení předchozích verdiktů obou pražských senátů a k rozhodnutí o novém projednání případu před soudem první instance.

Vše bylo řečeno

Obžalovaný, který je po zrušení předchozího verdiktu stíhán na svobodě, takže na rozdíl od minulosti nepřišel k novému hlavnímu líčení s pouty na rukou, využil svého práva nevypovídat. „Již jsem řekl všechno, co se dalo říci,“ vysvětlil. Soud tak bude znovu rozhodovat zejména na základě výslechů slyšených znalců.

Ani před rokem ovšem obžalovaný nedokázal přesně popsat, co se osudného rána odehrálo. Jednal prý v afektu a vše si nepamatoval - a dnes prý událost už vymazal z hlavy dočista. Hlavní rysy tragédie lze nicméně poměrně detailně zrekonstruovat.

Odplata za křivdu

Poté, co předchozí bezmála devítileté soužití skončilo rozhodem, se vztahy někdejších partnerů zcela převrátily. A přišly hádky kvůli půjčování syna otci, kterému žena také odmítala vyplatit podíl z prodeje společně postaveného domu. A protože někdejší druh, kterého častovala posměšky a ponižováním, na ni tlačil a naléhal, podala na něj trestní oznámení kvůli pronásledování a vyhrožování.

Den předtím, než měl tuhle kauzu začít projednávat soud v Nymburce, ji Bureš navštívil a snažil se přes plot o domluvu. Žena se mu ale údajně vysmála a ukázala vulgární gesto. On přeskočil plot a napadl ji. Oběti nepomohlo ani to, že použila obranný pepřový sprej se slzotvorným účinkem. Ženě útočník způsobil zhmožděniny obličeje a oka – patrně údery pěstí - a také jí malíkovou ranou zasadil úder do krku, který vedl ke smrti.

Navzdory razanci úroku i jeho smrtelného následku by nynější pobyt sportovce školeného v bojových technikách na svobodě neměl být nebezpečný. Budoucí recidiva není podle psycholožky Štěpánky Tůmové pravděpodobná. Projednávaný čin byl prý reakcí na emoční zátěž a vyústil v něj sílící pocit křivdy.

___________________________________________________________________________

Trestní senát Krajského soudu v Praze, který okolnosti smrtícího útoku znovu posuzuje, musí uvážit nejen nové výpovědi znalců z oborů bojových umění, chemie a biologie, ale bude se muset vyrovnat také se svým dřívějším vyjádřením. Soudkyně Alexandra Chrdleová totiž před rokem naznačila, že obžalovanému před paragrafy prospěla razance útoku, který měl za následek více zranění. Právě v té souvislosti totiž dospěl soud k závěru, že šlo „jen“ o zabití v silném rozrušení a nikoli o úmyslně spáchanou vraždu. Kdyby totiž útočník skutečně zamýšlel způsobit smrt a tento čin plánoval, při jeho zkušenostech karatisty mu k tomu stačil jediný úder, zasazený tak, aby byl výsledek jistý…

Autor: Milan Holakovský, Miroslav Jilemnický

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení