VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z pustiny u Berounky bude příměstský park

Praha /INFOGRAFIKA/ - Na soutoku Berounky s Vltavou vznikne první příměstský park. Místo těžby štěrku Praha plánuje obnovu potoka či chov zvířat po vzoru zahraničních měst.

28.11.2016
SDÍLEJ:

Soutok Berounky a Vltavy. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Antonín Hříbal

Nezajímavou pustinou je nyní hranice městské zástavby a volné přírody na jižním okraji Prahy. Za dva roky se však má začít lokalita na soutoku řek Berounky a Vltavy měnit k lepšímu obrazu. Praha chce místo přetvořit na příměstský park. Ten by kromě toho, že by pomohl ochraně přírody, měl zlepšit i lokální ekonomiku.

„Například v okolí příměstského parku v severofrancouzském Lille se zvýšila hodnota pozemků za pět let o 80 procent. Oblast totiž přestali lidé vnímat negativně a naopak se stala vyhledávanou rezidenční čtvrtí," popisuje mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) Marek Vácha.

V lokalitě by bylo vhodné dát prostor zemědělcům 

Příměstský park by totiž neměl být jen přírodou na okraji města. Po vzoru zahraničních měst by v Praze mohly vzniknout dráhy pro terénní kola, projížďky na koních, plochy pro skateboardisty či klidné procházky a koupání.

Podle bývalého ředitele lilleského parku Pierrra Dhenina je vhodné dát v lokalitě prostor i zemědělcům. Ani tomu se Praha nebrání. Už dříve se objevily nápady udělat v místě farmu s koňmi, sady, či zasadit vinnou révu.

Plánům stojí v cestě pozemky 

„Přímý prodej, agroturistika, ochutnávky a návštěvy farem jsou zdrojem příjmů, které mohou park posílit," podporuje nápad Dhenin. Přejít od plánů k realizaci však brání určité komplikace. „Je tam celá řada problémů. Na části území je třeba povolená těžba," popisuje magistrátní radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Jednu těžbu štěrkopísku už se podařilo vyřešit. Místo obřích jezer, která by po těžbě vznikla, přišla Praha 16 s tím, že tam chce udělat sportovně-rekreační areál. Jeho součástí by bylo vybudování centra vodních sportů s kanálem pro vodní slalom a stezky pro cyklisty.

Obnovy by se měla dočkat údolnice

„Radnice už na to má plány, záleží ale ještě na jednání s majitelem pozemků. Ale neměl by tam být problém," říká Plamínková. Větší komplikace však přichází s pozemky šlechtické rodiny Bartoňů z Dobenína, které zabírají velké území zamýšleného parku. Podle Plamínkové by s nimi už mělo město začít jednat.

Přesto už jsou v současnosti projekty, do kterých se může magistrát pustit i bez vyjednávání. Obnovy by se měla dočkat údolnice mezi Lipenci a Dolními Černošicemi, která byla v 70. letech zasypána materiálem z výstavby metra. Na její obnovení je už vypracován projekt. Na Berounce by tak vznikl úsek pro rekreační plavbu.

Na rozvoji místa se budou podílet místní

Město také plánuje obnovit koryto Lipanského potoka. Díky tomu by se mohlo začít lépe dařit lužnímu lesu, kterému kvůli neprůchodnosti koryta scházela voda. Jde i o prapůvodní stopu, kterou v minulosti tekla Berounka.

Velkou novinkou by také měla být správa parku. Cílem je podle magistrátu vytvořit výkonnou radu parku, která bude iniciovat a koordinovat jednotlivé úpravy.

Park by měl mít vlastní rozpočet 

V ní budou zastoupeny kromě Prahy i městské části, vlastníci pozemků, tamní firmy a IPR. Také vznikne manažer projektů dohlížející na realizaci zpracovaných projektů. Vše by mělo být připraveno do roku 2018.

Příměstský park by měl mít i vlastní rozpočet, ze kterého se budou platit malé projekty. Navrhovat by je mohli sami obyvatelé a díky tomu aktivně spoluvytvářet identitu parku. Například ve francouzském Lille existuje společný rozpočet 10 milionů eur, který sdílí 40 obcí okolo příměstského parku. Peníze jdou na správu a rozvoj území.

Příměstské parky. Infografika.

Čtěte také: Ani odmítnutí přehrady na Berounce vládou nepřinese záruky

Autor: Benedikt Lederer

28.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení