„Zvířata jsou po cestě v pořádku. Už jsou vyložena v pavilonu šelem, každý ve vlastním kotci," informovala před půlnocí mluvčí zoo Iveta Gronská. Náročný transport po dálnici z Prahy do Olomouce podstoupil levhart jávský.

„Je to evropský unikát. Nádherný samec," poznamenala mluvčí. Druhým dočasným obyvatelem zoo je tygřice sumaterská. „Přivezeni byli i dva lemuři červení," dodala.

Ve středu se zvířata postupně seznamovala s novým prostředím.

„Tygřice trošku běsní, ale je to v pohodě," hodnotila dopoledne rozpoložení atraktivních „hostů" olomoucké zoo mluvčí Gronská.

„Levhart je stále schovaný a zalezlý do kouta v kotci. Nelze se mu divit. Transport byl náročný," dodala.

Pracovníci olomoucké zoo vyjeli pro evakuovaná zvířata v úterý po poledni. Nakládka zvířat proběhla v části zoo, kterou voda neohrozila. Šelmy neměly kvůli transportu na Moravu zklidňující léky.

„Nebyly komplikace, jen levhartovi se do bedny moc nechtělo. Potřeboval chvilku času, ale pak si dal říct," líčila, jak se podařilo dostat vodou ohrožená zvířata do auta.

Proti původnímu plánu nakonec v Tróji naložili ještě tygra.

„Toho vyložili v Brně. Operativně se využilo transportních beden a místa v autě," uvedla olomoucké zoo.

Na Svatý Kopeček měli v noci přicestovat ještě ptáci, které původně převzala ostravská zoo, ale s olomouckými kolegy se dopoledne dohodla, že se o část opeřenců postarají. Nakonec to ale dopadlo jinak.

Šelmám uvolnili pracovníci olomoucké zoo prostor tím, že přesunuli levharta mandžuského do nového pavilonu pro tyto šelmy, kam by šel zanedlouho stejně.

„Když jsme byli požádáni o pomoc, nebylo nad čím přemýšlet. Okamžitě jsme poskytli seznam prostor, které bychom, mohli poskytnout. Olomouc zažila povodeň v roce 1997 a všichni víme, jaké to bylo" dodala mluvčí.

Jak dlouhou dobu stráví zvířata v Olomouci, zatím není jasné. Ředitel pražské zoo v Tróji předběžně odhadl škody na 160 milionů korun. Obává se, že ve spodní část zahrady ničila voda obdobně jako před jedenácti lety.