VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpoura včelařů: mladoboleslavská organizace oficiálně vystoupila ze svazu

Mladoboleslavsko - Za pár dní se uskuteční celorepublikový sjezd Českého svazu včelařů (ČSV), ovšem bez účasti zástupce Základní organizace Mladá Boleslav. Ta tentokrát svého delegáta nevyšle. Většina členů boleslavské organizace včelařů se totiž rozhodla na členství v ČSV rezignovat a vstoupit do nové regionální organizace, která bude sama sobě pánem.

30.11.2015
SDÍLEJ:

Výroční členské schůze boleslavských včelařů se zúčastnilo sedm desítek mužů i žen.Foto: Deník/Martin Weiss

Mezi českými včelaři se jedná o první dokonaný případ odluky celé základní organizace od svazu, jenž sdružuje 98 procent všech českých včelařů. Proč k tomu došlo a co si od toho zdejší včelaři slibují?

„Návrh nových svazových stanov, o kterých se bude jednat na sjezdu, zbavuje včelaře svéprávnosti. V případě jeho schválení ztratí základní organizace například možnost nakládat svobodně s vlastním majetkem. Třeba včelaři ze Žďáru tak pozbudou vlastnictví svého spolkového včelína a stanou se pouze jeho uživateli," řekl Leoš Dvorský, předseda boleslavských včelařů.

O takzvané delimitaci se mezi boleslavskými včelaři hovoří již od roku 2013, na výroční schůzi o rok později toto rozhodnutí členská základna oficiálně přijala. Pro výbor začala série vyjednávání s ČSV a porad s právníky, která letos vyvrcholila.

Série pochybení

Včelaři k extrémnímu řešení přikročili po sérii pochybení ve vedení ČSV, z nichž hned několik znamenalo milionové pokuty či jiné ztráty. O tyto peníze v konečném důsledku přišli samotní včelaři, neboť penále se hradí z členských příspěvků. K aktuální kauze kolem medu z produkce dceřinné firmy ČSV, v němž byla objevena zakázaná antibiotika typická pro med z dovozu, což vedlo k dočasnému zastavení jeho prodeje a odebrání značky Klasa, nechtějí už Boleslaváci říkat víc, než že jde o chybu systénovou.

„Nikdo z vás nepotřebuje ke své činnosti někoho v Praze," zmínil na rozhodující schůzi letos v říjnu Dvorský, když auditorium čítající desítky včelařů a včelařek seznamoval 
s tím, jak by se mělo nadále postupovat. Následně vyjmenoval, jaké změny rezignace na členství v ČSV přinese.

Ti, kteří čekali celou řádku nevýhod, byli příjemně překvapeni. Boleslaváci odchodem ze ČSV přijdou podle očekávání o svůj majetkový podíl v ČSV jako takovém a o svůj podíl ve svépomocném fondu, jenž včelařům částečně kompenzuje vzniklé škody. Vedle toho se však budou muset obejít pouze bez svazového časopisu a vyznamenání pro příkladné včelaře. „Uděláme si vlastní," zaznělo.

Výhody převážily

Výhody tedy definitivně převážily. Největší ohlas měla především skutečnost, že členské příspěvky bude nyní zcela využívat jen nový včelařský spolek a žádná jejich část nebude přerozdělována, potěšilo další prohloubení spolupráce s veterinární správou, kterou už nyní včelaři dobrovolně informují o zdravotním stavu svých včel, ale i taková skutečnost jako možnost být vedle členství v novém spolku také členem jakékoliv jiné včelařské organizace (což nový, dosud neschválený návrh stanov ČSV zakazuje).

Další možnosti otevírá také skutečnost, že nový spolek nezávislý na ČSV bude zván na jednání o dotacích a další důležitá setkání na ministerstvo zemědělství jako svébytný subjekt. Se svou členskou základnou přesahující 120 lidí (z původní organizace nevstoupili dva a váhají tři) půjde patrně o třetí největší včelařskou organizaci po Českém svazu včelařů a Pracovní společnosti nástavkových včelařů.

„Pokud se pro to rozhodneme, můžeme se do ČSV kdykoliv vrátit. Ovšem pouze s plnou právní subjektivitou a za předpokladu, že to všichni členové schválí," uzavřel místopředseda Jiří Šturma.

Historický název

Včelaři si v závěru říjnové schůze prostudovali návrh stanov, které se oficiálně hlásí k odkazu původního Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí založeného v roce 1912, a až na jednu výjimku jednohlasně návrh přijali. Začala ustavující schůze spolku nového, jenž ponese historický název ze začátku minulého století.

„Domnívám se, že současná politika svazu a jeho organizační struktura je pro spolkový život destruující a že tato organizace už neplní funkci, kvůli které vznikla – napomáhat rozvoji českého včelařství a tvořit pro včely a včelaře příznivé podmínky," dodal Leoš Dvorský. 

Čtěte také: Národní divadlo chová včely, za rok by tak mohl být národní med

Autor: Martin Weiss

30.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení