Jak potvrdil Jiří Lengyel, jednatel Městských lesů Rakovník: „Ztratili jsme tu deset, dvacet, třicet let práce. To už se nedá ničím nahradit. Konkrétně se vyčíslí podle vzorců a tabulek, jaká škoda by vznikla, kdyby porost vyrostl do mýtního věku, kdy se dá zpeněžit a zhodnotit, ale práci nikdo nezaplatí."

Finance by se daly čerpat například z evropských kalamitních fondů. Bohužel, dotaci na lesní pozemky Středočeský kraj neposkytuje. Obnova lesa tak leží na jeho majiteli, to znamená na městu Rakovník.

Škoda podle jednatele společnosti Jiřího Lengyela vznikla zhruba na třiceti hektarech. Přesně ji lesníci zjistí, až budou moci do porostu vstoupit. To odhadují až na konec týdne. Zatím se tam nedá dýchat. Oheň zachvátil porosty osmdesáti až stoleté borovice. Došlo k prohořívání hrabanky a kořenů, takže není jisté, zda se stromy vzpamatují. Pokud se budou muset pokácet, surovina už je zřejmě poškozená.

Práce je pryč

Vedle vzrostlých borovic zcela shořely deseti až dvacetileté kultury borovice (asi ve velikosti vánočních stromků). „Veškerá práce a úsilí dvaceti let je najednou pryč. Při obnově se bude muset nejprve vše odstranit, ale kdy se to bude moci začít dělat, zatím nedokáži říct. V pondělí odhadovali hasiči zásah na dva až tři dny. Nyní se ještě prodlužuje," popisoval Lengyel, který oheň v tak velkém rozsahu nepamatuje. „Vždy hořelo jen pár arů od nedopalků a podobně, kdy jsme vyčíslovali jen uchráněné hodnoty. Myslím, že je to nejhorší katastrofa v lesních porostech v rámci České republiky."

Událost prověřila práci integrovaného záchranného systému. Hasiči zasahovali od pondělního odpoledne celou noc. Práci, přístup a souhru profesionálních i dobrovolných hasičů Jiří Lengyel chválil.

„V pondělí tu zasahovalo asi sto šedesát hasičů. Jejich profesionalita je na výborné úrovni. Kdyby nebyla, vznikla by škoda ne na třiceti, ale na sto padesáti hektarech lesa. Navíc tu byly tři čtvrtiny dobrovolných hasičů," podotkl Lengyel.