VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výletní parní vláček nemůže vyjet, mohl by způsobit požár

Kolín – Vedro a dlouhotrvající sucho se podepsaly už snad na všech odvětvích nejen lidské činnosti. Problémy mají i na řepařské drážce, kde oblíbený výletní vláček vozí rok co rok tisíce dětí i dospělých.

16.8.2015
SDÍLEJ:

Kolínská řepařská drážkaFoto: DENÍK/Jana Martinková

„Nyní je to o hodně slabší, úmorná vedra mají velký vliv na návštěvnost. Jakž takž po ránu ještě někdo přijde, ale přes den málo," říká Eliška Francová z Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky.

Další problémem je vlastní provoz lokomotiv. Co si budeme namlouvat, romantice projížděk starým vláčkem, který sem tam cestou přepadnou kovbojové na koních, nahrává spíše lokomotiva vypouštějící oblaka páry než dieselový provoz nebo drezína. A právě parní provoz je v období dlouhotrvajícího sucha nedoporučován kvůli nebezpečí vzniku požáru. Takže parní lokomotiva stojí v depu, povolený je jen dieselový provoz a i ten kvůli malému počtu návštěvníků nahradila drezína.

„A návštěvníci by raději projížďku s parní lokomotivou. Nicméně stejně je jich málo," potvrzuje Eliška Francová.

Ještě že alespoň problémy s kolejemi, které by na vysoké teploty reagovaly, se zatím podle Elišky Francové na řepařské drážce neobjevily.

Pokud se k nám přižene avizovaná studená fronta, obnoví se i na řepařské drážce parní provoz, a to i s další atrakcí. „Kromě své parní lokomotivu tu máme ještě jednu vypůjčenou. Plánujeme, že by o víkendu jezdily obě a během trasy se křižovaly," říká Eliška Francová. Velká akce by se měla konat 29 – 30. srpna. „Ale složitě se plánuje, jsme závislí na počasí, zkrátka čekáme na déšť jako teď asi každý," zakončila Eliška Francová.

Autor: Jana Martinková

16.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení