„V poslední době se množí poskytování prodejních akcí, kdy je prodej poskytován z automobilu. Vyhlášku jsme proto upravili tak, aby poskytování těchto služeb nebylo v rozporu s tržním řádem. Způsob tohoto prodeje byl umožněn v obcích, které k Vlašimi patří a nemají zde žádnou prodejnu," vysvětlil v městském periodiku místostarosta Karel Kroupa s tím, že poskytování prodeje z automobilu není dovoleno pouze ve Vlašimi a v Domašíně.

Právě tam mají občané konečně po mnoha letech obchod, kde si mohou většinu potravin zakoupit. S touto prodejnou je všeobecná spokojenost, a proto není důvod ji postupně likvidovat konkurenčními pojízdnými prodejnami.

Odstranění konkurence administrativním a nikoliv tržním opatřením, se nelíbí poskytovateli služeb, který pekařské výrobky jednotlivým zákazníkům do obou míst pravidelně několikrát v týdnu dovážel. Domnívá se, že pouze konkurence může vést k dodržení kvality výrobků a nenavyšování cen. Porušování principů trhu a jednostranné nadržování odmítá.

Protekce?

„Mám dojem, že toto už hraničí s něčím, čemu se dá říci protekce. Proč radní říkají, že hájí zájem malých obchodníků a Vlašimáků a před tím prosazovali supermarkety?" otázal se Antonín Málek s partnerkou Ivetou, jejichž křupavé výrobky si zákazníci na pravidelných štacích jejich pojízdné prodejny oblíbili. Nyní jej však marně vyhlížejí.

„Není přece možné, aby do Vlašimi přijela cizí pojízdná prodejna, která do kamenného obchodu přiveze pečivo, zaparkovala v blízkosti prodejny a stejný druh zboží prodávala z vozidla," pokračoval ve Zpravodaji místostarosta Karel Kroupa.

Proti tomuto tvrzení se ostře ohradili právě majitelé pojízdné prodejny s tím, že to, co tvrdí v tisku místostarosta, není pravda.

Diskriminace?

„My nejsme cizí prodejna, jsme rovněž Vlašimáci a jsme také drobní živnostníci. A hlavně nikomu do kamenné prodejny nedodáváme, jsme také odběratelé. Je přece na volbě každého, kde si koupí svůj oblíbený produkt. Koho jsme ohrozili tím, že nabízíme kvalitní výrobky?" ptá se prodejce pečiva, který se cítí být rozhodnutím rady města diskriminován.

„Když pomineme bezpečnost občanů, placení daní, tak nás současně může napadnout myšlenka, jak dlouho bude chtít obchodník Vlašimák v kamenném obchodě podnikat a platit ve městě daně. Jak bychom se možná za pár let tvářili my občané, kteří bychom byli po zrušení malých obchodů odkázáni jen na supermarkety nebo pojízdné prodejny?" domýšlel Karel Kroupa.

Protekcionářskou politiku města však prodejce pekařských výrobků odmítá se slovy, že také on platí daně na vlašimském berňáku, kde je registrován a odvádí poplatek i městu. „Uvažovali jsme o možnosti odvolání. Podle Krajského úřadu je možnost podat žádost o změnu tržního řádu, ale myslíme že by nic nezměnila, i když v jiných městech tento problém mobilní prodejci nemají," shrnul Antonín Málek.

Karel Chlumec