VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veterináři na Benešovsku prověřují velkochovy psů

Benešovsko - Termín množírny psů hovoří naprosto jasně a sám za sebe. Ač nejsou příliš vidět, ani se o nich moc nemluví, přesto existují. Pokud si myslíte, že shora uvedený termín je Benešovsku nepatřičný, mýlíte se. Pracovníci Krajské veterinární správy (KVS) Středočeského kraje totiž nejméně jeden podezřelý chov psů ve velkém evidují právě v okrese Benešov.

22.3.2015
SDÍLEJ:

Yorkshirský teriér. Foto: Deník

Velkochovy s desítkami psovitých šelem však existují na Benešovsku nejméně dva. Potvrdili to veterináři při výroční tiskovce KVS se sídlem v Benešově. Vedle už „zavedeného" velkochovu s téměř třemi desítkami psů v Týnci nad Sázavou, existuje ještě další podobný chov na jihu Benešovska.

Na počínání chovatelky trpasličích kníračů a yorkshirských teriérů a pochopitelně i jejich kříženců upozornili  stejně jako v týneckém případu obyvatelé z okolí „chovné stanice." Žena, jak při tiskovce veterinářů zaznělo, chová v několika místnostech 151 psů. Šetření veterinářů na místě ale potvrdilo, že o zvířata je až na výjimky, postaráno dobře.

„Psi byli v dobrém stavu, ale jejich množství bylo opravdu zarážející. Chovatelka při kontrole spolupracovala 
a jednasedmdesát psů darovala zájemcům," uvedla inspektorka KVS Jiřina Sedláková, která má ve státním úřadu na starosti takzvaný welfare, čili kontrolu zachovávání základních podmínek života a zdraví zvířat.

Nejen kvůli nevhodnosti prostor pro chov, ale také kvůli chybějícímu očkování žena dostala pokutu. Podezření veterinářů, že se jedná o klasickou množírnu, tedy nepovolený a neevidovaný obchod se zvířaty ve velkém, se jim však prokázat nepodařilo.

Zvířata nelze spočítat

„Nelze to prokázat," uvedla při tiskové konferenci pracovnice KVS Jiřina Sedláková s tím, že chovatelka veterináře při kontrole ujistila, že zvířata neprodává a přidala k tomu i vysvětlení. Tolik psů by prý v případě, že by je prodávala, neměla.

Zjistit, že mluví pravdu, ale nelze. Zvířata totiž nelze spočítat, protože nejsou evidována například čipováním. To zákon nenařizuje. „Rozeznat jednoho knírače od jiného knírače prakticky nelze," podotkla Jiřina Sedláková.

Inspektoři středočeské KVS loni kvůli podezření na týrání zvířat prošetřovali celkem 412 podnětů, což bylo více, než předloni. Zhruba čtvrtina z loňských podání byla oprávněných. 

„Zvířata se nemohou bránit a lidé nejsou k takovým věcem nevšímaví. A to je dobře," dodal ředitel Krajské veterinární správy Středočeského kraje Zdeněk Císař.

Autor: Zdeněk Kellner

22.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení