VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velvary výrazně zdražily stočné. Kvůli dotaci na kanalizaci

Velvary - Město Velvary na Kladensku od roku 2016 výrazně zdražilo stočné, a to téměř o osm korun za kubík. Vloni jeho obyvatelé platili šestadvacet korun a padesát haléřů. Letos si ale musí sáhnout hlouběji do kapsy a zaplatit čtyřiatřicet korun a dvacet haléřů. Radost z toho pochopitelně nemají a ptají se proč.

6.5.2016
SDÍLEJ:

Na čistírnu odpadních vod ve Velvarech se dostanou všechny splašky z domácností, což ji značně zatěžuje.Foto: archiv města Velvary

Na to odpověděl starosta města Radim Wolák: „Jednoduše řečeno, dostali jsme to nařízeno, takže musíme. Myslíme si ale, že je to tak správně a pomůže nám to."

Vodovod mají ve Velvarech všude, avšak kanalizace v některých částech města stále chybí. „Ti šťastnější, kteří jsou na ni napojeni, a nemusí řešit své splaškové vody vyvážením fekálem či nákupem a provozem drahé domácí čistírny, za čištění odpadních vod platí. Velvary si čištění odpadních vod zajišťují samy, což je náročné," nastínil starosta Wolák.

„Máme svou čistírnu odpadních vod, kterou provozujeme od roku 2010, pečujeme také o síť přečerpávacích stanic a zodpovídáme za to, že voda, která je vypouštěna zpět do Bakovského potoka, bude odpovídat normám, jinak platíme pokutu. Staráme se o to, že kanalizace bude funkční, což je u sítě, která je u nás povětšinou velmi stará, nesnadný úkol," zmínil.

„Kanalizace se propadá, ucpává a zanáší, proto je třeba ji stále opravovat a čistit. Navíc máme povoleno mít splaškovou a dešťovou kanalizaci společně, což nám sice umožňuje využívat staré dešťové řády, ale též to znamená, že na čistírnu při deštích jde všechna špína města, což ji zatěžuje," uvedl Radim Wolák.

Vodné i stočné se platí zvlášť

Ve většině měst obyvatelé platí vodné i stočné v jedné částce, ovšem ve Velvarech to neplatí. Velvarští totiž platí za vodu vodárnám a městu za stočné. Jeho výše se každý rok vypočítává z nákladů na provoz kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. Město si čistírnu odpadních vod a kanalizační síť provozuje samo z toho důvodu, aby mohlo žádat o dotace.

Kdyby kanalizaci provozovala odborná firma, nebylo by to totiž možné. „Systém se nám díky skvělé práci pracovníků odboru majetku a obsluhy čistírny odpadních vod daří provozovat s nízkými náklady, což ve výsledku znamenalo, že jsme dlouhodobě mohli držet cenu stočného na nízké úrovni," konstatoval Radim Wolák.

To se však letos změní. A co je tedy důvodem? V loňském roce dostali na radnici výzvu ze Státního fondu životního prostředí, která město upozornila na to, že výši stočného drží pod cenou, čímž nedostává závazku, který dalo, když žádalo o dotaci na kanalizaci. 

V něm se totiž vedení Velvar zavázalo, že stočné bude zvedat tak, aby bylo schopno kanalizaci obnovovat. Pokud cenu nezvýší na stanovenou úroveň, bude muset vrátit milionovou dotaci, kterou od fondu získalo na stavbu kanalizace v ulici Malovarská a v části Nové Uhy.

Zisk na obnovu kanalizační sítě

„Proti výzvě jsme se ohradili s tím, že do ceny stočného zahrnujeme všechny náklady, a protože hospodaříme dobře, je nízká. Fond nás však upozornil, že v kalkulaci nepočítáme s tvorbou zisku na obnovu kanalizační sítě, což je prý chyba. A to jsme po úvaze uznali a rozhodli se cenu stočného navýšit na fondem určenou výši," řekl starosta města Radim Wolák.

Prostředky získané navýšením budou směřovat do rekonstrukce kanalizační sítě. „Ve spolupráci s odborníky vytvoříme plán obnovy, s kterým poté seznámíme občany. Čištění odpadních vod je nejednoduchý úkol, který je vzhledem k vyššímu množství chemikálií používaných v domácnostech stále obtížnější," řekl Radim Wolák.

„Naše zastaralá kanalizace je mnohde časovanou bombou. Věřme, že i díky tomuto kroku se nám podaří výbuchu předcházet, případně mít dostatek prostředků na nápravu," uzavřel starosta Velvar.

Čtěte také: V Praze od dubna opět zdražila voda, letos už podruhé

Autor: Kateřina Řípová

Místo události:
6.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení