VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velvary výrazně zdražily stočné. Kvůli dotaci na kanalizaci

Velvary - Město Velvary na Kladensku od roku 2016 výrazně zdražilo stočné, a to téměř o osm korun za kubík. Vloni jeho obyvatelé platili šestadvacet korun a padesát haléřů. Letos si ale musí sáhnout hlouběji do kapsy a zaplatit čtyřiatřicet korun a dvacet haléřů. Radost z toho pochopitelně nemají a ptají se proč.

6.5.2016
SDÍLEJ:

Na čistírnu odpadních vod ve Velvarech se dostanou všechny splašky z domácností, což ji značně zatěžuje.Foto: archiv města Velvary

Na to odpověděl starosta města Radim Wolák: „Jednoduše řečeno, dostali jsme to nařízeno, takže musíme. Myslíme si ale, že je to tak správně a pomůže nám to."

Vodovod mají ve Velvarech všude, avšak kanalizace v některých částech města stále chybí. „Ti šťastnější, kteří jsou na ni napojeni, a nemusí řešit své splaškové vody vyvážením fekálem či nákupem a provozem drahé domácí čistírny, za čištění odpadních vod platí. Velvary si čištění odpadních vod zajišťují samy, což je náročné," nastínil starosta Wolák.

„Máme svou čistírnu odpadních vod, kterou provozujeme od roku 2010, pečujeme také o síť přečerpávacích stanic a zodpovídáme za to, že voda, která je vypouštěna zpět do Bakovského potoka, bude odpovídat normám, jinak platíme pokutu. Staráme se o to, že kanalizace bude funkční, což je u sítě, která je u nás povětšinou velmi stará, nesnadný úkol," zmínil.

„Kanalizace se propadá, ucpává a zanáší, proto je třeba ji stále opravovat a čistit. Navíc máme povoleno mít splaškovou a dešťovou kanalizaci společně, což nám sice umožňuje využívat staré dešťové řády, ale též to znamená, že na čistírnu při deštích jde všechna špína města, což ji zatěžuje," uvedl Radim Wolák.

Vodné i stočné se platí zvlášť

Ve většině měst obyvatelé platí vodné i stočné v jedné částce, ovšem ve Velvarech to neplatí. Velvarští totiž platí za vodu vodárnám a městu za stočné. Jeho výše se každý rok vypočítává z nákladů na provoz kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. Město si čistírnu odpadních vod a kanalizační síť provozuje samo z toho důvodu, aby mohlo žádat o dotace.

Kdyby kanalizaci provozovala odborná firma, nebylo by to totiž možné. „Systém se nám díky skvělé práci pracovníků odboru majetku a obsluhy čistírny odpadních vod daří provozovat s nízkými náklady, což ve výsledku znamenalo, že jsme dlouhodobě mohli držet cenu stočného na nízké úrovni," konstatoval Radim Wolák.

To se však letos změní. A co je tedy důvodem? V loňském roce dostali na radnici výzvu ze Státního fondu životního prostředí, která město upozornila na to, že výši stočného drží pod cenou, čímž nedostává závazku, který dalo, když žádalo o dotaci na kanalizaci. 

V něm se totiž vedení Velvar zavázalo, že stočné bude zvedat tak, aby bylo schopno kanalizaci obnovovat. Pokud cenu nezvýší na stanovenou úroveň, bude muset vrátit milionovou dotaci, kterou od fondu získalo na stavbu kanalizace v ulici Malovarská a v části Nové Uhy.

Zisk na obnovu kanalizační sítě

„Proti výzvě jsme se ohradili s tím, že do ceny stočného zahrnujeme všechny náklady, a protože hospodaříme dobře, je nízká. Fond nás však upozornil, že v kalkulaci nepočítáme s tvorbou zisku na obnovu kanalizační sítě, což je prý chyba. A to jsme po úvaze uznali a rozhodli se cenu stočného navýšit na fondem určenou výši," řekl starosta města Radim Wolák.

Prostředky získané navýšením budou směřovat do rekonstrukce kanalizační sítě. „Ve spolupráci s odborníky vytvoříme plán obnovy, s kterým poté seznámíme občany. Čištění odpadních vod je nejednoduchý úkol, který je vzhledem k vyššímu množství chemikálií používaných v domácnostech stále obtížnější," řekl Radim Wolák.

„Naše zastaralá kanalizace je mnohde časovanou bombou. Věřme, že i díky tomuto kroku se nám podaří výbuchu předcházet, případně mít dostatek prostředků na nápravu," uzavřel starosta Velvar.

Čtěte také: V Praze od dubna opět zdražila voda, letos už podruhé

Autor: Kateřina Řípová

Místo události:
6.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení