VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veltruští strážníci začínají měřit rychlost aut radarem

Veltrusy - Řidiči z Veltrus na Mělnicku a okolí mají na začátku podzimu příležitost ověřit si, zda jsou tachometry jejich vozů správně nastavené. Městští strážníci Josef Mošna a Lucie Jandová, kteří působí ve městě od jara letošního roku, na ně budou čekat první říjnovou sobotu od 10 hodin v ulici Františka Šafaříka.

29.9.2014
SDÍLEJ:

S radarem v ruce budou řidiči potkávat v ulicích města i strážníka Lucii Jandovou.Foto: Deník/Petra Špitálská

S radarem, který 
v příštím týdnu začne měřit rychlost aut projíždějících městem.

Podle vrchního strážníka Josefa Mošny jde o lehký přenosný radar, přímo do ruky, ke kterému patří i stativ. „Vedle toho, že samozřejmě dokáže měřit rychlost, má v sobě i gps, tedy globální polohovací systém určující polohu a přesný čas," vysvětluje Josef Mošna, podle kterého je výhodou, že není potřeba psát do protokolů podrobnosti o místě, kde 
k přestupku došlo, stačí pouze uvést souřadnice gps.

Nový radar Městské policie ve Veltrusích přitom pořizuje i snímky a videozáznam. Vše, k čemu na silnici došlo, je tak dokonale zaznamenané a průkazné.

Po zkušebním provozu

Radar už má za sebou zkušební provoz, kdy se strážníci seznámili s jeho technickými možnostmi, prováděli kontrolní měření v místních ulicích, aby mohli vytipovat místa, kde bude nezbytné měřit rychlost. „V žádném případě nám nejde o šikanování řidičů, měřením chceme přispět ke klidnějšímu a bezpečnějšímu provozu ve městě," shodují se veltruští strážníci.

Kde se bude měřit?

Přímo ve městě je budou řidiči potkávat s přenosným radarem například na silnici druhé třídy 101 mezi čerpací stanicí a odbočkou na Všestudy, kde je dlouhá rovina svádějící k příliš rychlé jízdě. Vede přitom kolem zahradnictví nebo nové čtvrti plné domů.

„Měřit budeme i v nejdelší místní ulici Palackého, kde jsou obchody, lékárna nebo radnice, nebo v ulici podél zámeckého parku a z náměstí ke kruhovému objezdu. Tam bývala třicítka, teď je tam rychlost omezena na čtyřicet kilometrů v hodině," vysvětluje Lucie Jandová.

S nejrychlejším závodníkem, který jel městem v místech s třicítkou rychlostí sto padesát kilometrů za hodinu, se veltruští strážníci setkali 
v létě, ještě v době, kdy neměli radar. Sám řidič jim přiznal, jak moc šlápl na plyn…

Doprava na náměstí

Strážníci dohlížejí nad bezpečným provozem i na hlavním náměstí, kde se po letošní revitalizaci změnila přednost v jízdě. Místní řidiči si na to nezvykají snadno.

„Cizí řidiči, kteří město neznají, tudy jezdí podle dopravního značení, které je na náměstí vodorovné i svislé. Potíže s tím samozřejmě nemají. Místní řidiči by neměli jezdit po paměti, ale přistupovat k tomu stejně jako přespolní," radí strážník Josef Mošna a připomíná, že dopravní řešení náměstí vychází ze studie zpracované podle nejnovějších bezpečnostních trendů.

V každém všedním dni ráno dohlížejí Josef Mošna a Lucie Jandová na bezpečnou cestu dětí do školy. Se školáky přitom budou spolupracovat i při měření rychlosti ve městě. Právě děti budou totiž při preventivně bezpečnostní akci s městskou policií odměňovat vzorné řidiče a kárat ty příliš rychlé.

Prevence ve škole

Se strážníky se budou místní děti setkávat i při preventivních besedách, zaměřených vedle chování v silničním provozu například i na šikanu nebo drogy.

Na jaře příštího roku se pak veltruská městská policie chystá na další bezpečnostní akci zaměřenou na malé cyklisty. Děti na jízdních kolech ve městě totiž často jezdí bez přileb.

„Počítáme se soutěží o hezké cyklistické ceny, do níž se budou moci zapojit pouze děti, které při jízdě na kole budou mít na hlavách bezpečnostní helmy," připomínají veltruští strážníci.

Autor: Petra Špitálská

29.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení