Radnice, které vlajku vyvěsíCelkem se přihlásilo 115 obcí. Například: Bělá pod Bezdězem, Benátky nad Jizerou, Benešov, Čelákovice, Černošice, Český Brod, Dobřichovice, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Milovice, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Neratovice, Odolena Voda, Poděbrady, Příbram, Říčany, Slaný, Úvaly, Veltrusy, Vlašim, Votice.
Podrobné info ZDE

Celkem ale ve středních Čechách podle posledních informací pořádající agentury Lungta vyjádří solidaritu s obyvateli Tibetu 115 obcí.

Tibetskou vlajku letos nymburská radnice nevyvěsí stejně jako v předchozích letech. Rozhodla o tom hlasováním rada města. Jeden její člen byl pro, jeden proti a čtyři se zdrželi.

„Myslím, že je pochopitelné, že zastáváme primárně zájmy města a jeho občanů. Pro Nymburk je jedním ze strategických partnerů právě čínská firma, která tu možná dá práci ještě více lidem. Osobně bych ale tímto způsobem podpořil více zoufalých problémů lidí na planetě, ostatně si ji může každý dát na svůj dům," sdělil starosta Nymburka Tomáš Mach.

Ačkoliv se už loni místostarosta Pavel Fojtík vyjádřil, že chce podpořit Vlajku pro Tibet, nakonec své vyjádření letos upravil. „Čína u nás uskutečnila první investici ve Středočeském kraji a spolupráce se dále vyvíjí, jedná se o rozšíření výroby v Nymburce, což znamená i více pracovních míst," uvedl místostarosta Pavel Fojtík.

Nymbursko se, co do počtu radnic, kde se vlajka objeví, zdá jako nejslabší. Oficiálně jsou potvrzené Poděbrady, z dalších obcí pak Kostomlaty nad Labem a Opočnice. Kromě Nymburka se nepřipojí ani Sadská. Tradičně tibetskou vlajku jako „záchranu cti" města Nymburk pak vyvěšují studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

Zvrat v Kutné Hoře

Velký obrat zažili na kutnohorské radnici. Názorové kotrmelce začaly setkáním rady města v únoru, kde se někteří radní obávali, že vyvěšení vlajky by mohlo narušit obchodní kontakty Kutné Hory 
s Čínou. Po diskuzi pak ustanovení z roku 2006 o vyvěšení vlajky zrušili. Rozhodnutí však zvedlo silnou vlnu kritiky ze strany veřejnosti.

Na nejbližším jednání zastupitelstva poté členka městské rady Iva Pospíšilová navrhla opětovné hlasování o zapojení se Kutné Hory do březnové mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Návrh jsem podala, protože se radní nedokázali shodnout na jasném stanovisku vůči kampani," vysvětlila. Z 26 zastupitelů se celkem 18 rozhodlo hlasovat pro vyvěšení vlajky, sedm zastupitelů se hlasování zdrželo a jeden hlasoval proti.

Zastupitel Ivo Šanc návrh Ivy Pospíšilové uvítal. Zároveň ale podotkl, že rozhodnutí radních z předchozího týdne bylo kaňkou na činnosti radnice. „Číňanům je jedno, kdo vlajku vyvěšuje. Jejich investice v zahraničí jsou záležitostí byznysu, ne politiky," zdůraznil bývalý kutnohorský starosta a krajský zastupitel Ivo Šanc.

Rakovnická 
radnice se nepřidá

Na rakovnické radnici tibetská vlajka po dlouhých letech nezavlaje. Vedení radnice rozhodnutí zdůvodnilo tím, že státní budova by rozhodně neměla sloužit k protestním akcím a vyvěšovány by zde měly být pouze státní symboly.

„Každý si může vlajku vyvěsit doma. Vycházeli jsme 
z toho, že radnice je budova státní správy, kde se vyvěšují státní symboly. Udržujme proto zákonný mantinel, který je stanovený," vysvětlil rozhodnutí radnice Pavel Jenšovský (ČSSD), starosta Rakovníka.

To se však nelíbilo Janu Šváchovi (TOP 09), opozičnímu zastupiteli a bývalému místostarostovi města. Podle něj by se Rakovničtí měli k akci Vlajka pro Tibet přidat stejně, jako tomu bylo 
v předchozích letech. Jeho návrh, aby o vyvěšení rozhodli zastupitelé, neuspěl.

S rozhodnutím radnice nesouhlasí také někteří Rakovničané, kteří se ozvali do redakce Rakovnického deníku. Nelíbí se jim, že nové vedení odsuzuje úplně všechno, co předchozí zavedlo. „Na vyvěšení vlajky nevidím nic divného. Naopak. Je to šlechetný čin," řekl Antonín Lešný.

Jde o lidská práva

Ke kampani Vlajka pro Tibet se přidá z okresních měst 
i Mělník, Mladá Boleslav nebo nově Příbram a Benešov. Tam hlasovalo pro 14 z přítomných 22 zastupitelů. „Několik let jsme ji vyvěšovali, ale v posledních dvou letech to v zastupitelstvu neprošlo. Vlajku máme schovanou, není problém ji vyvěsit," uvedl místostarosta Roman Tichovský (ODS).

Akci si nenechají ujít ani 
v Kladně. „Respektování lidských práv patří k základům moderní společnosti. Symbolické gesto vyvěšení vlajky Tibetu je tak pro nás samozřejmostí," řekl kladenský primátor Milan Volf. V Berouně se tibetská vlajka v posledních letech také nevyvěšovala a zřejmě tak podle mluvčí Pavly Nováčkové radnice neučiní ani letos.

Vlajka pro TibetMezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale všech obyvatel Čínské lidové republiky.

Akce probíhá každý rok 10. března 
v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání 
v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.  

Čtěte také: Pražský magistrát nevyvěsí tibetskou vlajku, podruhé za deset let