VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V sobotu je svátek zamilovaných. Jak na něj vzpomínáte? A čím udělat radost?

Kolín /ROZHOVOR, VIDEO, ANKETA, SLOUPEK/ - Svátek svatého Valentýna připadá na sobotu 14. února. Hned po pátku třináctého. Čím udělat radost ženě vašeho života? Chybu neuděláte s rudými růžemi, v současné době ale také „frčí" tulipány a další podobné jarní květiny. Řekla nám to kolínská květinářka Šárka Zelená.

13.2.2015
SDÍLEJ:

Květinářka Šárka Zelená na Valentýna doporučuje růže nebo jarní květiny.Foto: Deník/ Jakub Šťástka

Jaká je nejpopulárnější květina, co se týká Valentýna?

Stále převládají červené růže. Pánové občas přijdou i pro jarní kytičky, ale růže vedou.

Kdyby někdo nechtěl růži, jakou květinou potěší a nic nezkazí?

Hodně se líbí eustoma, nebo frézie s tulipány, to je krásná kombinace.

Setkala jste se někdy s reakcí, kdy byl nějaký druh květiny neoblíbený?

Někomu může vadit lilie královská, protože hodně voní. Někdo může třeba i trpět alergií. Ale ženy často říkají, že by je potěšilo, kdyby vůbec nějakou květinu dostaly.

Květinářka Šárka Zelená na Valentýna doporučuje růže nebo jarní květiny.Přijdou někdy muži s tím, že na svátek zapomněli?

Myslím, že muži budou ještě v pondělí chodit, podobné dozvuky bývají i tři dny. Třeba se s partnerkou v sobotu nevidí, nebo chodí koupit květiny pro kamarádky, že je chtějí jen potěšit.

Jaké květiny teď aktuálně „frčí"?

Převládají kulaté kytičky, vážeme jich hodně. Co se týká větších kytic z jedenácti růží, tak ty se vážou na výšku, aby byly velké. Hodně je ale i zájem o dárkově zabalená srdíčka, voňavé balíčky a podobně.

Kolik květin má vůbec tvořit pugét? Existují pro to nějaká pravidla?

Přesné číslo není nějak specifické, každý to má jinak. Třeba někdo zavolá, že potřebuje kytici růží a myslí třeba za patnáct stovek. To už je potom větší květina (směje se).

Slavíte Valentýna vy?

Před pár lety mi bývalý přítel nechal uvázat květinu u mé kamarádky, se kterou jsem dříve pracovala. Byly to tulipány, moje oblíbené. Hned jsem věděla, kde květinu koupil, protože mu to kamarádka tulipány doporučila (směje se). Dostávám spíše čokoládu, nebo nějaké jiné překvapení. Jsem zvědavá, jestli dostanu kytičku letos!

Jaké na máte vzpomínky na svátek zamilovaných?

Vedoucí záchranné stanice pro handicapované živočichy Luboš Vaněk přizná, že svátky, které k nám přišly ze Spojených států, moc neslaví. „Ty naše tradiční české jsou mi mnohem bližší, nicméně kytičku na Valentýna donesu," usmíval se.

Kankánová tanečnice Eliška Turková Dobiášová se nám svěřila s historkou, která souvisí s její sestřenicí. „Málem si snědla zásnubní prstýnek," popsala jinak jistě romantickou situaci, která se v tu chvíli změnila spíše v trapný okamžik pro budoucího ženicha a nebezpečný pro budoucí nevěstu. Sama se svým manželem si prý na svátek zamilovaných moc nepotrpí.

Zpěvačka kapely The Infection Hana Pavlíčková vyprávěla o své kamarádce. „Dostala Valentýnku, kde bylo napsané pro Luciy," smála se Hanka chlapci, který chtěl udělat své dívce radost, ale hned na počátku ukázal, že s českou gramatikou není zrovna velký kamarád.

Kolínský muzikant Lukáš Bořek vzpomíná, jak kdysi na Valentýna hrál v pražském hotelu Hilton. „Měl jsem pocit, že spousta párů různých věkových skupin tam byla spíš z povinnosti, než že by si to extra užívali. Moc se tam lidi spolu nebavili – když tam relativně mladý pár sedí naproti sobě u stolu s výborným vínem, jídlem asi o pěti chodech a skoro se nepodívají ani na sebe, protože mají oba hlavy zabořené v mobilu… Navíc Valentýna jako takový svátek moc neuznávám, protože když se mají lidé rádi, dokazují si to snad neustále různými drobnostmi. A ne, že se najednou spíš z donucení jeden den v roce všichni zblázní," podělil se o svůj názor.

Konstruktér Vít Filip Valentýna slaví rád, byť nijak přehnaně, nýbrž tak, aby byl bez velkého stresu výjimečný. „Už jsem ho ale strávil i na služební cestě s kolegou, nebo třeba letos ho strávím na Zámecké jako zvukař mažoretkového poháru," řekl. Pokud je na svátek zamilovaných sám, nijak se tím netrápí. „I když jej dnes spousta lidí odsuzuje, myslím, že by bylo fajn, když by se alespoň jeden den v roce měli všichni rádi a byli k sobě pozorní, protože mnohdy ani to nebývá zvykem," dodal.

Ředitel Městského společenského domu Kolín Zdeněk Hejduk nesdílí názor některých lidí, že se jedná o importovaný americký svátek, protože jeho kořeny jsou jinde. „Přesto jej ale ani já nijak zvlášť neoslavuji a masivní reklama především velkých obchodních řetězců mě nechává v klidu. Doma tak spíš něco dobrého nebo maličkost. Zajímavé ale je, že svátek zamilovaných nechal v klidu i kolínské maturanty, protože maturitní ples byl u nás tradičně včera, ve čtvrtek, je i dnes v pátek, ale přímo na Valentýna v sobotu si jej žádná škola neuspořádala. A přitom by se ta červená srdce či balónky v maturitní výzdobě tak dobře vyjímaly," řekl Zdeněk Hejduk.

Svatého Valentýna slaví u ředitele Domu dětí a mládeže v Kolíně Luboš Votroubek. „Neslavíme ale Valentýna, nýbrž Valentýnu, jak se jmenuje vnučka," řekl se smíchem. Chystá se tak dětská oslava, nebude chybět ani čokoláda a podobně. „Je pravda, že co se týká svátku zamilovaných, tak ten moc neslavím a někdy mi to ženy vyčítají. Zachraňuje mě MDŽ, kde to v dárcích doháním, naštěstí bude za chvilku," řekl se smíchem.

SLOUPEK: Malý návod jak přežít svátek zamilovanýchNo dobře. Dejme tomu, že zamilovaní nejste a prohlásit veřejně, že aspoň milujete sami sebe, se vám z nějakého důvodů příčí (to teď neřešme, lidé se vyskytují ve všech tvarech, velikostech a povahách).

Třeba vás přesvědčím ale tím, že koupit čokoládu sám sobě a celou ji doslova pohltit působí blahodárně na nervový systém. Ale můžu se mýlit, nejsem lékař.

Každopádně, hodně lidem vadí slavit svátek zamilovaných jenom proto, že jim někdo řekl, že v tomhle termínu se mají všichni „lovískovat". Fajn, ale to bychom ani nemohli slavit Vánoce (a byli bez dárků), ani Silvestra (a veškerý ten nakoupený alkohol by se zkazil).

Zkuste místo toho se svojí drahou polovičkou (nebo sebou samými, pokud tu polovičku nemáte) ten svátek svatého Valentýna trochu obměnit. Když totiž svoji milou/svého milého vzbudíte ve čtyři ráno a budete trvat na tom, že tu bonboniéru musí rozbalit, protože na ni máte chuť, zaručeně ho tím překvapíte.

Pokud to oslavíte o den dřív, budete za perfektní protějšek, který je iniciativní. Tahle rada ale neplatí o den později. Mívá to přesně opačný efekt. Takže, jak přežít Valentýna? Hlavně na něj doporučuji nenadávat. A k někomu se přitisknout. Pokud nikoho nemáte, přitiskněte se k topení. To taky hřeje. A ne zrovna málo.

Jakub Šťástka (jakub.stastka@denik.cz

Autor: Jakub Šťástka, Jana Martinková, Lucie Mašínová

13.2.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení