Ti, kteří jsou nyní nedobrovolně zadržování v českých detenčních táborech, čekají jen na vyřízení dokladů a pak chtějí rychle zmizet do Německa, kde je podle nich čeká lepší budoucnost.

Co by se ale stalo, kdyby uprchlíci skutečně museli získat azyl v Čechách? Boleslavský deník se zaměřil na to, které zdejší firmy by cizince zaměstnaly. Je to totiž argument, který by k přijmutí a integraci přesvědčil i většinu místních. „Proti imigrantům nic nemám za předpokladu, pokud by ve městě spořádaně bydleli a pracovali. O další opilce a bezdomovce tu myslím, nikdo nestojí," sdělila Milada Karnová z Mladé Boleslavi.

Oslovili jsme celkem čtyři průmyslové společnosti, u nichž je zřejmé, že pracovní místa vzhledem k rostoucí ekonomice neustále vytváří. Tři z nich se zaměstnání uprchlíků, kteří by u nás získali alespoň dočasný domov, nebrání. Poslední s jejich zaměstnáním nepočítá.

„Naše společnost neuvažuje o zaměstnání žádného většího počtu lidí. Výroba je závislá na sezónnosti a poptávka nyní půjde ke konci podzimu prudce dolů," řekl Karel Pacourek, generální ředitel Družstevních závodů Dražice, které se zabývají výrobou ohřívačů vody.

Podotkl, že v současné době žádné pracovníky z arabských států nemají. Část zaměstnanců je ale z Ukrajiny, Polska, Slovenska či Bulharska. „Bez alespoň základní znalosti českého jazyka nelze tyto lidi přijmout. Musí v něm rozumět bezpečnosti a předávání pracovních úkolů," vysvětlil Karel Pacourek.

Důležitá znalost angličtiny

Uprchlíci, kteří by projevili zájem pracovat, by teoreticky mohli nastoupit například do firmy TI Automotive, která je jedním z dodavatelů dílů do mladoboleslavské automobilky. „Našly by se u nás pozice jako výrobní dělníci či specialisté například v oddělení kvality či projektoví inženýři. Na těchto místech by už ale měli umět anglicky," konstatoval Jan Hejduk ze společnosti TI Automotive. Volné místo by zde mohlo najít až třicet cizinců.

Ani Faurecia se jejich zaměstnání nebrání. V rámci koncernu a firemní kultury se otázkou uprchlíků zabývá a v evropských závodech a centrech rozběhla program, který se orientuje na jejich pomoc.

Jak uvedla Jana Bahníková, mluvčí Škoda Auto, složení zaměstnanců společnosti se čím dál více internacionalizuje. Na různých pozicích tam pracuje více než dva tisíce cizinců ze čtyřiceti zemí světa, například z Kazachstánu, Alžírska, Izraele, Iránu či Jordánska.

„V Kvasinách ještě letos nabídneme šest set nových míst, ve Vrchlabí, kde se vyrábí převodovky, až dvě stě. Vše záleží na poptávce a navýšení kapacity závodu," naznačila Jana Bahníková. Dodala, že společnost dlouhodobě hledá šikovné a technicky vzdělané zaměstnance a specialisty z oblasti informačních technologií.

Pokud by se do automobilky přihlásili uchazeči z Pákistánu či Sýrie, museli by, jako všichni zaměstnanci, absolvovat teoretický a praktický trénink v některé z pětadvaceti školících center.