VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Litavky v Příbrami firma pokácela přes deset stromů. A navíc v létě

Příbram - K čemu jsou zákony, když stromy plné života, kde mohou být desítky ptačích hnízd, padají k zemi v červenci, ve vegetačním období? Zářným příkladem porušení zákona jsou pokácené stromy v lesoparku u Litavky v Příbrami. Za nepovolené kácení se může firma "těšit" na vysokou pokutu.

14.7.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Kácení u Litavky.Foto: Vladimír Srnka

Na poražené stromy (nekácely je Technické služby Příbram) upozornil redakci Příbramského deníku Vladimír Srnka z Březových Hor, který tudy procházel zrovna, když vrčely pily. „Podle dělníků se stromy musí pokácet z důvodu, že by mohly spadnout na tenisové kurty. Stromy tu rostly zhruba 150 let a najednou by mohly padnout? Zajímavé. Když to bylo nutné, proč se nekácelo v zimě?" ptá se Vladimír Srnka v reakci, v níž naráží na všehoschopnost příbramského odboru životního prostředí.

Ten prý sice kácení povolil, ale pouze v době vegetačního klidu, jak minulý týden sdělila Příbramskému deníku Běla Komancová z odboru životního prostředí. „V prostoru vstupu do lesoparku podél Litavky, vedle Marily, povolil v březnu 2014 orgán ochrany přírody pokácení 12 dřevin (topoly, olše, jasan). Jednalo se o přestárlé a proschlé stromy, ohrožující padajícími větvemi. Kácení bylo povoleno za podmínky, že bude provedeno v období vegetačního klidu. Termín provedení vlastního kácení (červenec 2014) bude předmětem našeho dalšího šetření," uvedla Běla Komancová.

Zprvu se u Litavky v červnu kácelo kvůli rekonstrukci mostu. Ale i to mělo podle úřednice své podmínky. „V červnu 2014 jsme povolili pokácení devíti stromů rostoucích podél komunikace od Marily na Lazec (u vstupu do lesoparku). Kácí se v souvislosti s opravou mostu přes Litavku. Žádosti o kácení podali vlastníci pozemků (stromů). Město Příbram tři stromy, středočeská správa údržby silnic šest stromů," uvedla úřednice. 

"V této věci odbor životního prostředí vede příslušná šetření. Za nepovolené kácení hrozí pachateli pokuta až do výše jednoho milionu korun," informoval v pátek dodatečně mluvčí radnice Ondřej Šlechtický.

Prohlídka stromů ornitologem

Protože bylo potřeba kácet ve vegetačním období, bylo podle odboru podmínkou rozhodnutí, že stromy prohlédne před kácením ornitolog, aby bylo zajištěno, že na stromech v době kácení nebudou obsazená ptačí hnízda. „Pokud jde o náhradu dřevin, středočeská správa údržby silnic již vysadila 12 jasanů podél silnice na jiném místě v Příbrami," dodala Běla Komancová.

Protože je kácení stromů v Příbrami všeobecně velmi citlivé téma, veřejnost je k úbytku jakékoli zeleně vnímavá. Dokonce se proslýchá, že se město chystá „ve velkém" vykácet i stromy v okolí hřiště v ulici 28. října v Příbrami v rámci rekonstrukce hřiště. To zatím radnice nepotvrdila, ani nevyvrátila. „Na rekonstrukci školního hřiště zatím nejsou schválené dotace, takže se o žádném kácení nejedná," sdělil Ondřej Šlechtický.

Jak vidí kácení stromů v době vegetace Pavel Křížek z Ochrany fauny ČR v Hrachově? "Pokud ornitologové zkontrolují stromy a nezačne se s kácením ihned, na zahnízdění ptákům stačí týden. Těžko říci, kolik hnízd plných vajíček nebo mláďat mohlo se stromy padnout, ale v dutinách stromů, a zrovna v lesoparku u Litavky, přežívají léto i netopýři."

Autor: Markéta Lišková

14.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení