VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protržený rybník na Příbramsku způsobil sesuv půdy

Příbram - Proudy vody a kamení valící se přes silnice, stržené svahy. Tak to ve středu po vytrvalých deštích vypadalo na některých místech Příbramska. Nejhorší situace je v Kamýku, kde voda z protržené hráze zduchovického rybníku ukrojila kusy pozemků.

28.5.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Břeh rozvodněného potoka v Kamýku. Majitelé pozemku vlevo požádali už ráno hasiče o pomoc, když jim voda strhla plot. Foto: Markéta Jankovská

Zvláště noční vydatné srážky spadlé na Brdech zase přidělávají starosti lidem na druhé straně Brd na Rokycansku a Plzeňsku.

Na nohou jsou od středečních časných hodin nejen majitelé domů v okolí vodních toků, ale také dobrovolní hasiči a zaměstnanci Správy a údržby silnic Benešov. Silnice mezi Velkou a Kamýkem byla místy špatně průjezdná kvůli sesouvajícím se svahům a blátu, které se valilo přes komunikace.

U jednoho z domů v obci Velká jsme zastihli místní dobrovolné hasiče při čerpání vody ze sklepa. Už ráno byli povolaní k zásahu kvůli hrozícímu protržení hráze zduchovického rybníku, k čemuž nakonec bohužel došlo. „Od osmi hodin ráno jsme čistili archiv v Kamýku, kde byl metr vody v kotelně a pak ještě ve Velké byly zaplavené nějaké objekty. Snad už se to zlepší," doufal jeden z hasičů Miroslav Štefan.

Také nedaleká obec Luhy leží mezi stráněmi a voda se tam valila přes objekty k potoku. S ním sousedí i dům Karla a Zdeňky Juglových, kteří odklízeli naplaveniny ze strouhy mezi silnicí a domem. „Větší starosti nám ale dělají větve z pokácených stromů v potoce. Brání průtoku a tak je nestačíme odklízet," krčil rameny Karel Jugl.

Podstatně hůř je na tom několik majitelů domů v Kamýku, kde hrozí, že budou muset domy opustit kvůli obrovským sesuvům svahů. Jedním z nich je i Václav Polák. „Ráno jsem ještě odjel do práce celkem v klidu, ale krátce poté mi volal soused, že kousek od mého domu se sesunul svah. Čekáme na statika, aby se vyjádřil. Snad že jsem dům postavil pořádně," doufá Václav Polák, že sesuvy nebudou pokračovat a že statik nedoporučí vystěhování.

Provoz na silnicích je omezený

Přívalový déšť na některých místech zkomplikoval i dopravu. "Kvůli sesutí svahu na vozovku je uzavřena silnice mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou. Omezený provoz je na silnicích z Velké ke křižovatce se silnicí číslo 18, mezi Kamýkem nad Vltavou a Zduchovicemi a v obci Třtí. Cestáři na zprovoznění pracují," sdělila dopoledne mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Mezi Kamýkem a Velkou je silnice zprůjezdněná

Silničáři už ale zprůjezdnili silnici II/102 v úseku Kamýk nad Vltavou - Velká nad Vltavou, která byla uzavřena po nočním sesuvu půdy.

"V navazujícím úseku silnice Velká nad Vltavou ke křižovatce se silnicí I/18 je vozovka průjezdná jen částečně, stejně tak silnice III/11816 v obci Třtí. Další případ sesuvu půdy je i u silnice II/118 v úseku Kamýk nad Vltavou - Zduchovice, kde Policie ČR z bezpečnostních důvodů provoz zcela uzavřela," upřesnila odpoledne mluvčí kraje.

Protržená hráz rybníku

Velké problémy přineslo protržení hráze rybníku ve Zduchovicích, voda způsobila sesuv půdy u domů. Ještě po 13. hodině čekal majitel domu na vyjádření statika, který rozhodne, jestli se v jeho domku dá bezpečně bydlet. Sesuv půdy totiž sahá asi tři metry k objektu.

„V okolí se všude ještě valí voda z polí a luk, teče po silnicích a po deštích tu zůstávají sesuvy půdy. Na polích je obilí zničené od prudkých dešťů," popsala redaktorka Příbramského deníku situaci na místě.

Hodně napršelo i v Brdech

V Míšově v Brdech spadlo od večera do středečního rána asi 80 milimetrů srážek. „V Rožmitále 30,5 mm srážek, ale třeba u Kamýku nad Vltavou to bylo 103 milimetrů," řekl ve středu ráno Příbramskému deníku Hubert Hoyer, správce meteorologické stanice v Rožmitále.

„Je škoda, že ČHMÚ nezprovoznil plánovanou meteostanici na vrcholu Prahy v Brdech, protože právě z Brd odtéká hodně vody po deštích do okolí," dodal Hoyer s tím, že v Rožmitále stoupla sice hladina Vlčavy, ale voda zůstala v korytě.

Bouřka mezi Příbramí a Sedlčany se zastavila

Výše popsané problémy u Kamýku přinesla především bouřka mezi 20. hodinou a druhou hodinou ranní a pak pokračování deště a další bouřkové činnosti v regionu.

"Tyto bouřky postupně přecházely v trvalý déšť, který v Plzeňském kraji a na Příbramsku trvá dosud (3 hod. SELČ). Pravděpodobně nejsilnější bouřka za celý den se vytvořila až po 23. hodině mezi Příbramí a Sedlčany, kde setrvávala prakticky bez pohybu, než zeslábla… V oblasti obce Zduchovice při ní mohlo podle radarových odhadů spadnout až 100 milimetrů za 1 až 3 hodiny. V nedalekém Kamýku nad Vltavou od půlnoci do 1 hod. spadlo "jen" 43,1 milimetru za pouhou hodinu," informují meteorologové na www.infomet.cz.

Nejvyšší srážkové úhrny za 6 hodin od 20. do 2. hod. SELČ:84.0 milimetrů Kamýk nad Vltavou, 40.0 milimetrů VD Klabava, 39.9 milimetru Nezvěstice (Zdroj: ČHMÚ)

Autor: Karel Hutr, Markéta Lišková

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení