„Z našeho průzkumu vyplývá, že v letošním roce zatím kvůli velmi teplému počasí klesla meziročně dodávka tepla za prvních devět měsíců roku až o pětinu. Pokud bude podzim průměrný, zákazníci ušetří na vytápění průměrně kolem dvou tisíc korun," uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Ceny tepla by se v příštím roce výrazně měnit neměly. Letos zlevnilo teplo například v Benešově a Kutné Hoře. Teplo by nemělo zdražit ani v Rakovníku. K úsporám přispívá mimo jiné i modernizace technologií a využití obnovitelných zdrojů energie.

V Kutné Hoře totiž od letošního září začali vyrábět teplo ze slámy. Předtím byl tepelným zdrojem města zemní plyn, který nahradila modernizovaná a na zemním plynu nezávislá výroba tepla z biomasy. Kromě levnějšího tepla by mělo topení obnovitelným zdrojem šetřit životní prostředí a přinést obchodní příležitosti pro farmáře.

Cena tepla se letos snížila také například v Benešově. Lidé v Benešově platí 777 korun za gigajoule tepla a do roku 2016 by se cena tepla měla díky modernějším technologiím snížit pod 650 korun. „Rozhodli jsme se, že kotelnu v Pražské ulici předěláme z lehkého topného oleje na plynovou, protože lehký topný olej je snad nejdražší médium," uvedl starosta Jaroslav Hlavnička (Volba pro město).