V druhé fázi umožní policistům zasáhnout ještě předtím, než se začnou dít nekalosti. Kolínskému deníku to řekl vedoucí kolínského odboru Jiří Fejfar.

Jak první etapu systému popsal Jiří Fejfar, půjde o to zpracovat takzvanou teplotní mapu kriminální činnosti. „Pokud byste dávali do mapy jednotlivé trestné činy, tak budete mít za pár měsíců tečky po celém Kolíně. Tento systém ale vyhodnocuje, kde se trestná činnost kumuluje a tak určí rizikové oblasti," vysvětlil zásadní rozdíl mezi metodami.

Jak nám dále řekl, v takových oblastech se odehrává kolem 25 procent budoucí trestné činnosti, takže se lze vytipovaným oblastem více věnovat. „V této fázi systém ještě není o tom, že nám předpoví, kdy se stane jaký trestný čin. Je to ale otázka řádů měsíců, kdy bychom ho měli mít a mohli vyzkoušet," uvedl.

Jako v Los Angeles

Podobný systém funguje například v americkém městě Los Angeles. „Policisté přímo v terénu používají notebook v autě, který jim na mapovém podkladu ukáže, že na určitém místě má být spáchán konkrétní trestný čin," popisuje zahraniční praxi Jiří Fejfar. A právě to by mohlo fungovat časem i v Kolíně.

Velitel územního odboru Jiří Fejfar také podotkl, že velkým pomocníkem pro uvedení systému do praxe je součinnost s městem, tedy také městskou policií. „Do systému bychom rádi vkládali i jejich data ohledně majetkových přestupků, sami bychom nebyli schopno obsáhnout úplně všechno," řekl.

Kolín si na tom nestojí dobře, co se týká kriminality. Podle policistů má dvoj až trojnásobný výskyt trestné činnosti. „Částečně se nám to v minulém roce podařilo potlačit, ale ještě nejsme na úrovni okolních měst, kde bychom rádi byli," dodal.