VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho: napjatá situace ve Středočeském kraji

Region – Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera vyzval starosty obcí s rozšířenou působností, aby pečlivě kontrolovali dodržování vyhlášek, které zakázaly nebo omezily odběr z povrchových vod a vodních toků. S ohledem na dlouhodobě nepříznivý vývoj hydrologické situace prakticky na všech vodních tocích ve Středočeském kraji hejtman zároveň apeluje na vodoprávní úřady, aby v opodstatněných případech nakládání s vodami upravily, popřípadě omezily nebo zakázaly.

12.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„V letošním roce postihlo Českou republiku rekordní sucho. Meteorologové varují, že nepříznivý vývoj hydrologické situace může trvat ještě několik týdnů. Proto je nezbytné věnovat problematice hospodaření s vodou mimořádnou pozornost a dbát na dodržování úsporných opatření," prohlásil hejtman Petera.

Od začátku července jsou zaznamenány pozvolné poklesy hladin většiny toků a průtoky se pohybují hluboko pod úrovní dlouhodobých ročních průměrů. Na menších a drobných tocích dochází k částečnému vyschnutí koryta. Nepříznivým faktorem jsou i vysoké teploty, které urychlují výpar z hladin vodních toků a nádrží. Z větších toků se projevuje výrazný pokles průtoků na Sázavě a na Berounce. Nízký průtok vykazuje Cidlina v Sánech a Výrovka v Plaňanech.

K poklesu hladiny dochází i u podzemních vod. Mělké prameny již vykazují nízký až velmi nízký stav. V zimním období nedošlo k dostatečnému naplnění kolektorů podzemní vody, a pokud bude pokračovat suché období, lze předpokládat, že jejich hladina bude dále klesat. Již v polovině července informoval Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Středočeského kraje a podniky Povodí příslušné vodoprávní úřady ve Středočeském kraji o přetrvávajícím suchém období a bylo doporučeno zvážit možnost omezení nebo zákazu povolených odběrů vody. Některé vodoprávní úřady této možnosti využily a povolené odběry omezily.

„K omezení došlo například na Sedlčansku, a to pro město Sedlčany a obec Kosovu Horu. Zákaz odběru povrchových vod z vodních toků pro účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků a napouštění bazénů vydal pro svůj správní obvod Městský úřad Slaný a Městský úřad Hořovice. Takovéto opatření bylo vydáno i v Kolíně, Kutné Hoře, Poděbradech a v Nymburce. Český Brod a Neratovice vyzvaly občany k úspornému hospodaření s vodou," vypočítal hejtman Petera.

Nádrže mají vody dostatek

Zásoba vody ve vodárenských nádržích je v současné době i nadále dostatečná pro zajištění zásobování pitnou vodou. Vltavská kaskáda zajišťuje minimální potřebný odtok. Z důvodu nízkých přítoků vody se snižuje zásoba vody na vodním toku Klíčava, který zabezpečuje pitnou vodu pro Kladensko a Rakovnicko. Zatím je dostatečná, ale při snižujícím se objemu vody může klesat i její kvalita. Napjatá situace je na Ohrazenickém potoce na Příbramsku. Tento zdroj zásobuje pitnou vodou městys Jince a okolí.
V případě porušení vydaného zákazu nebo omezení odběrů vody lze fyzické osobě uložit pokutu až do výše 50 000 korun a podnikající fyzické či právnické osobě až do výše 100 000 korun.

Vyžaduje-li to veřejný zájem, zejména při přechodném nedostatku pitné vody, může příslušný vodoprávní úřad omezit užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu pro činnosti, které nejsou nezbytně nutné, například na zalévání zahrad či plnění bazénů.

Platí zákaz vstupů 
do lesů

Kvůli dlouhotrvajícímu suchu a vysokému nebezpeční požárů hejtman zároveň upozorňuje na možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů, které mohou vyhlásit obce s rozšířenou působností formou nařízení.

V současné době je vysoké riziko požárů zejména na Rakovnicku a Slánsku, kde by bylo nanejvýš potřebné možnosti zákazu vstupu do lesů využít. „Velice rizikové je také konání různých festivalů či zábavných programů v blízkosti lesa.
Pořadatelé by měli apelovat na účastníky těchto akcí, aby se chovali svědomitě a zodpovědně," dodal hejtman Petera.

Autor: Redakce

12.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení