VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchej únor: bez alkoholu prý vydrží každý pořádný chlap

Mladoboleslavsko - Celý únor bez kapky něčeho ostřejšího. Muži svedou bitvu s alkoholem. Budou držet Suchej únor. Rozhodla se k tomu parta mužů, která zapracovala na projektu s názvem LOM - Mužské zdraví, jenž se snaží o prevenci mužských nemocí i různých závislostí a nabízí mužům zdravý životní styl.

7.2.2014
SDÍLEJ:

suchej únorFoto: Archiv LOMu

„Známe to. Dodává kuráž, pomáhá zapomenout a utužuje přátelství. Přitom však pomalu a velmi zrádně ničí naše tělo i mysl. Suchej únor je tu proto, abychom si na jeden měsíc dali od alkoholu odstup a místo něj se věnovali našemu fyzickému i duševnímu zdraví," řekl Martin Jára z Ligy otevřených mužů, která kampaň organizuje.

Ušetřené, tedy nepropité, peníze mohou všichni odvážní věnovat na dobročinné projekty LOMu Patron a Muži proti násilí nebo na jiné kampaně zaměřené na mužské zdraví. A pokud si někteří myslí, že jde pouze o zviditelnění, opak je pravdou. Žádná vnější identifikace totiž druhý ročník akce ještě neprovází a veškerá komunikace probíhá pouze na facebooku a webu LOMu. A jak se na tuhle mužskou akci dívají odborníci? Ptali jsme se klinického psychologa Michala Milovského.

„Suchej únor je skvělý nápad. Je to akce, která stojí za to, aby se stala tradicí. Zase mě jednou naplnila dojmem, že pití a adiktologie nenechává lidi chladnými a že se stále najdou chlapi, kteří nemají potřebu si na chlapa hrát. Prostě jím jsou a jsou jím bez rekvizit, tedy bez alkoholu, který činí někdy mužství trapným, protože z chlapů dělá karikatury," prohlašuje klinický psycholog.

Minulý ročník evidentně mužům zachutnal

I muži, kteří se zúčastnili této kampaně v roce minulém, si akci velmi pochvalují. Můžeme tak klidně říct, že minulý ročník evidentně mužům zachutnal. 

„Moje tělo se mi zdá nějak čistší. Až je mi líto ho tím pivem zase "zalejt". Každopádně si z toho udělám pravidelnou akci. Alespoň jednou do roka," nechal se slyšet jeden z úspěšných účastníků akce. „No, vysvětlovat kamarádovi v hospodě při víkendové masopustní veselici, že si opravdu nedám ani pivo, ani panáka, byl docela výkon. Byl jsem na sebe pak patřičně hrdý," dodává.

Kampaň je primárně určena mužům. Pro podporu a inspiraci jsou ale vítány i ženy. „V minulém roce se k akci připojila řada mužů a žen z celého Česka. Letos chceme povědomí o akci ještě více rozšířit. Zúčastnit se nic nestojí. Potřeba je jenom dostatek odhodlání přijmout tuto u nás neobvyklou výzvu," dodává Martin Jára.

S kampaní v podstatě souhlasí také primář interního oddělení Klaudiánovy nemocnice Roman Košek, i když se nedomnívá, že by úplná abstinence byla úplně nutná. „Co se týče krátkodobých účinků alkoholu, největším rizikem vždy je, že jedinec pod jeho vlivem může způsobit úraz či škodu sobě nebo někomu jinému. Co se týče dlouhodobých účinku - nadměrné požívání alkoholu může mít vliv na centrální nervový systém a může vest až k alkoholické demenci," vysvětluje primář Košek.

Účinky alkoholu jsou na ženy důraznější

Alkohol má podle něj vliv také na zažívací systém, kdy nejvíce jsou ohrožena játra (cyrhóza) a slinivka (chronický zánět slinivky). Poškodit ale samozřejmě může i další orgány, to ovšem nemusí být tolik zřejmé a poškození se může projevit později. Nemusí však mít fatální následky.

„Obecně přichází poškození dříve u žen, účinky alkoholu na ně jsou důraznější. Střídmé pití alkoholu škodit nutně nemusí, může mít i účinky relativně dobré. Střídmým pitím se ale obecně rozumí jedno deci vína a tři deci piva denně u žen, u mužů je to pak dvě deci vína a půl litru piva denně," uvádí Košek.

Primář také nezapomněl dodat, že každé připomenutí škodlivosti alkoholu je velmi pozitivní, a pokud někoho vede k zamyšlení nad sebou samým a k větší střídmosti v konzumaci alkoholu či k úplné abstinenci, lze s tím prý jen souhlasit. K této protialkoholní kampani se ale poměrně rozdílně staví osobnosti na Mladoboleslavsku.

„Sám alkohol nepiji, takže pro mě je tato akce vlastně celoroční. Domnívám se, že by konzumaci alkoholu někteří jedinci měli omezit po celý rok. Stejně jako já," nechal se například slyšet starosta Mnichova Hradiště Arnošt Vajzr. Opačného názoru je ale například taneční mistr z Mladé Boleslavi Jan Stinka, který je toho názoru, že střídmé pití alkoholu neškodí a lidé by měli významné dny svého života okořenit právě alkoholem v rozumné míře.

Autor: Petra Kuldová

7.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanice metra Malostranská.
AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Generálním ředitelem byl zvolen Petr Dvořák.
9

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Praha zvažuje odvolání šéfa pražských strážníků

Praha - Na městskou policii se na magistrátu množí stížnosti a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je nespokojená s jejím fungováním. Hlavně pak s šéfem pražských strážníků Eduardem Šustrem, na kterého si na magistrátu stěžují i jeho podřízení. Podle informací Pražského deníku už se na magistrátu několik týdnů zvažuje Šustrovo odvolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies