VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeské zastoupení se z Bruselu stěhuje do Prahy

Střední Čechy - Do půl roku ukončí svoji činnost zastoupení Středočeského kraje v Bruselu. Všechny aktivity chtějí zastupitelé raději řešit z krajského úřadu a prostřednictvím najaté firmy. Kraj chce ušetřit peníze, které na provoz kanceláře vynaložil. Podle odpůrců kraj kvůli zrušení přijde o příležitosti.

8.1.2015
SDÍLEJ:

V říjnu byla otevřena na zastoupení Středočeského kraje výstava Sklářství. Belgickým i evropským zástupcům ukázala tradiční řemeslo.Foto: Archiv zastoupení

Průměrné roční náklady na chod kanceláře se pohybovaly kolem šedesáti tisíc eur, což je asi 1,6 milionu korun. Loni to bylo ale například 45 tisíc eur.

Zastoupení Středočeského kraje při Evropské unii funguje jako informační, logistické a propagační centrum 
v Bruselu. Jejich úkolem je navazovat nové kontakty a více zviditelňovat Středočeský kraj v Evropské unii. Vedením zastoupení je pověřená Dana Krutinová. Následujícího půl roku bude utlumovat činnost zastoupení a přesune se do Prahy.

Cesta informací Brusel – Praha

Práce Dany Krutinové spočívá ve vyhledávání informací, komunikaci, monitoringu událostí a také předávání informací mezi Prahou a Bruselem. „V kanceláři netrávím každý den. Jedním z hlavních úkolů je získávat a udržovat klíčové kontakty, jednat 
s partnery a vytvářet spojenectví. Pokud v Bruselu nemáte stálou kancelář, případně jinou formu stálého zastoupení, nejste vidět, nejste slyšet, ztrácíte kontakt s prostředím," myslí si Dana Krutinová.

Vedení Středočeského kraje ale nechce přerušit kontakty v Bruselu úplně. „Chceme jít jinou cestou. V Bruselu pracuje mnoho lidí a my nevíme, kde máme otevřené dveře. Budoucnost je v tom, co chce Asociace krajů, něco na principu Českého domu, který by zajišťoval servis pro všechny kraje," uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Úplné zrušení zastoupení vidí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) jako velkou chybu. „Doplatil by na to kraj i jeho občané. Kraj se tím připraví o podporu při čerpání peněz z fondů a přeruší velmi dobré vztahy, které tu jsou teď nastavené," sdělil Tomáš Zdechovský.

Setkávání s politiky v Bruselu

Odborné akce, společenské a kulturní událostí jsou klíčové pro navázání nových kontaktů a partnerství pro Středočeský kraj. Vedoucí kanceláře udržuje v Bruselu kontakty s velvyslanci, europoslanci, honorárními konzuly a diplomaty. „Jednáme s představiteli Evropské komise, Evropského parlamentu a dalších výborů. Spolupracujeme také s kolegy ze zastoupení dalších evropských regionů a dalšími českými organizacemi," popisuje Dana Krutinová.

Největší ohlas měla loni říjnová výstava Sklářství ve Středočeském kraji. Cílem akce bylo představení dekorativního i užitkového skla a skleněných výrobků belgickým zájemcům ale i zástupcům evropských institucí a zástupcům evropských regionů etablovaných v Bruselu a možnost navázání obchodní spolupráce v Belgii, popřípadě dalších zemích," vysvětluje Dana Krutinová. Další výstavy v uplynulém roce věnovali například Františku Kmochovi nebo Antonínu Dvořákovi.

Zastoupení se také účastnilo představení turistických destinací během akce Czech Streetparty. Středočeši zvali návštěvníky k poznávání regionu. „Představili jsme kulturu, přírodní krásy, klenoty zapsané v seznamu UNESCO a další turisticky zajímavé destinace. Mnohé návštěvníky zajímala možnost navštívit Středočeský kraj během návštěvy hlavního města," popsala Dana Krutinová.

Minulé vedení zastoupeníKritika zastoupení přišla v souvislosti s jeho někdejším šéfem a nynějším krajským náměstkem pro životní prostředí Markem Semerádem (ČSSD). Podle kritiků Semerádova práce neodpovídala platu 90 tisíc korun měsíčně. Marek Semerád ale toto nařčení odmítl a tvrdil, že jeho práce byla pro kraj rozhodně přínosná a snažil se využít všechny možnosti.

S tehdejší hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou (ČSSD) se ale nakonec dohodl na odchodu z funkce v dřívějším termínu, než s jakým počítala mandátní smlouva uzavřená s bývalým hejtmanem Davidem Rathem.

Opozici se nelíbilo ani to, že do bruselské kanceláře později nastoupil Semerádův známý, kolínský zastupitel Lubomír Nymburský (ČSSD). Podle kritiků šlo o střet zájmů. Vedení kraje angažmá Nymburského hájilo. Nymburský i další zaměstnankyně budou podle Miloše Petery přeřazeni na zahraniční oddělení kraje.

Studenti přijížděli poznávat EU

Dále Zastoupení organizuje vědomostní soutěže pro středoškoláky a výherce pak za odměnu odjede do Bruselu na studijně poznávací cestu, kterou Zastoupení zajišťuje. Studenti navštěvují evropské instituce, prozkoumají památky Bruselu a seznámí se s fungováním zastoupení. Zároveň také pořádají odborné přednášky pro učitele a profesory středočeských škol zaměřené na fungování institucí EU, činnost zastoupení a roli středočeského regionu v EU.

V červnu přijela na třídenní pobyt do Bruselu skupina studentek z Gymnázia Mělník. Zvítězily v soutěži Euroquiz, která byla stejně jako v předchozích letech organizována v rámci takzvané 4dohody. Zastoupení Středočeského kraje akci organizovalo ve spolupráci s dalšími třemi regionálními kancelářemi z Burgundska, Opolského vojvodství a Porýní-Falc. V září zase zastoupení organizoval dvoudenní pobyt středoškolských studentů. Do Bruselu odjeli jako výherci soutěže Poznávejme Středočeský kraj.

Poslední bude účast na veletrhu

V příštím roce plánuje Dana Krutinová další aktivity. Nejbližší je veletrh turistického ruchu v Bruselu, který se koná počátkem února. „Pokud jde o ostatní připravované akce, jejich realizace bude předmětem jednání, protože mým hlavním úkolem pro první polovinu roku 2015 bude utlumovat činnost zastoupení," vyjádřila se Dana Krutinová.

Kam bude činnost zastoupení směřovat dál, je už v rukou představitelů Středočeského kraje. Podle Krutinové by bylo zlé, kdyby Středočeský kraj s největším počtem obyvatel v České republice neměl, co říci.

Příležitosti se tak v příštím roce nejen objevují díky operačním programům, ze kterých kraj čerpá peníze. Využít může také Komunitární neboli unijní programy. „Na rozdíl od operačních programů je spravování komunitárních programů a příprava konkrétních výzev zpravidla v pravomoci Evropské komise. Zastoupení pořádalo v minulosti informační veletrh na toto téma, zpracovalo příručku, zveřejňuje na svých internetových stránkách aktuální informace a výzvy a vyhledává a nabízí možnosti zapojení do tvořících se konsorcií," přibližuje Krutinová.

Dále je zastoupení v kontaktu zhruba se třemi sty zastoupeními evropských regionů a měst, vyhledává také partnery pro bilaterální spolupráci.

Aktivity povedou 
z České republiky

Slavnostní otevření Zastoupení Středočeského kraje při Evropských společenstvích v Bruselu se uskutečnilo dne 16. března 2004. Zastavení fungování zastoupení se pokusí kraj ukončit co nejdříve. Aktivity, podle hejtmana, úředníci zvládnou z České republiky, výjezdy zajistí odbor zahraničí.

Koordinaci přímo na místě v Bruselu bude poskytovat najatá firma. Náklady by tím měly klesnout na desetinu. Opatření by mělo být dočasně, než v Bruselu začne fungovat jedna instituce pro všechny kraje.

Prezentace krajů v BruseluJihočeský a Královéhradecký kraj – Mají společné zastoupení v bruselské kanceláři.

Jihomoravský kraj – Zastoupení Jihomoravského kraje při Evropské unii sídlí v Bruselu.

Karlovarský kraj – Nemá své zastoupení od dubna 2012, aktivity zajišťuje vedoucí kanceláře hejtmana.

Kraj Vysočina – Zastoupení zrušili v roce 2009, od té doby praktikují model nestálého zastoupení, kdy zástupce tráví většinu času v ČR a do Bruselu jezdí přibližně jednou za měsíc.

Liberecký kraj – Na základě výběrového řízení ho zastupuje Euroregion Nisa, v Bruselu působí stážistka.

Moravskoslezský kraj – Aktivity řídí krajské oddělení vnějších vztahů, přímo v Bruselu mají najatou firmu na získávání informací, město Ostrava má smlouvu s aktivistkou v Bruselu, která hájí její zájmy.

Olomoucký kraj – Jejich zájmy hájí sdružení právnických osob OK4EU, sídlo mají v Bruselu 
v budově Domeczech.

Plzeňský a Pardubický kraj – Evropská kancelář Plzeňského kraje sídlí v Bruselu, pod ně spadá i agenda Pardubického kraje.

Praha – Zastoupení hlavního města Prahy při EU sídlí v Pražském domě v Bruselu.

Ústecký kraj – Zastoupení zrušili v dubnu 2014, aktivity řeší krajské oddělení vnějších a zahraničních vztahů.

Zlínský kraj – Zastoupení řídí sdružení tří společností s kanceláří v Bruselu, v kraji působí koordinátorka.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

8.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení