VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středních škol je někde moc, jinde by je naopak bylo třeba stavět

Praha – Naplněnost středočeských středních škol dosahuje v průměru 65 procent, čili třetina míst zůstává neobsazena. A to jde o průměr – takže jsou i školy, které se setkávají i s daleko menším zájmem. Do budoucna tedy může dojít i na úvahy o rušení nebo slučování těch, které zájemce nedokáží oslovit (či případně mají dlouhodobé problémy nejenom s naplněností, ale i s kvalitou výuky). Nevyloučil to středočeský radní pro oblast školství Jan Skopeček (ODS). 

26.2.2017
SDÍLEJ:

Střední škola. Ilustrační foto. Foto: Archiv VLP

Žádné „horké kandidáty" ovšem nezmínil. „Vždycky to bude po důkladné analýze a hluboké diskusi," zdůraznil. Zdá se tedy, že rázné kroky v rámci zamýšlené optimalizace sítě škol zatím nejsou na pořadu dne.

Demografický vývoj v sousedství Prahy je jiný 

Jisté však je, že o budoucnosti některých škol se opravdu debatovat začne – stejně jako o struktuře nabízených oborů i o tom, jak dalece jsou absolventi připraveni na to, aby po nástupu do praxe uspěli.

Jedním dechem ale Skopeček uvedl, že se uvažuje i o pravém opaku: o budování nových škol. Třeba na Říčansku, ale i jinde v nejbližším Prahy, kde se míst naopak nedostává. Demografický vývoj v sousedství metropole je totiž jiný než v ostatních částech kraje – a dávají tušit, že problémy s dostatečnou kapacitou nezmizí ani do budoucna. Naopak: ze základních skol brzy přijdou silnější ročníky. V regionu Prahy-východ a Prahy-západ se výstavba nových střeních škol prý přímo nabízí.

Čtěte také: V Praze bude od září první škola v Česku s americkou maturitou

Chystají se dvě haly

Případné budování nových škol zní však zatím jako hudba budoucnosti. Jako aktuálnější se jeví oživení záměrů postavit u některých gymnázií sportovní haly. Konkrétně v Benešově a v Říčanech, kde se už výstavba víceúčelových tělocvičen určených i pro sportování veřejnosti připravovala v minulosti – pak tyhle záměry zapadly.

Dále jsou přípravy v Benešově, kde se o sportovní hale vážně mluvilo už před deseti lety. Dokonce již bylo vydáno stavební povolení – a to je podle Skopečkových slov třeba „zachránit", aby nepropadlo. Nově se zde prý zvažuje i možnost vybudovat nad sportovní halou také učebny, které by pomohly řešit problém s kapacitou.

Náklady na vybudování haly pro Benešov se odhadují na 55 milionů

Říčany sice již mají dvě haly, potřeba nahradit nevyhovující tělocvičnu se ale jeví jako velmi aktuální. Zde hejtmanství jedná s radnicí třeba i o parkovacích místech, aby se nezhoršila situace místních motoristů. Rovněž v Benešově jedná kraj s městem, které vlastní pozemek.

Náklady na vybudování haly pro Benešov se předběžně odhadují na 55 milionů korun, v Říčanech by to mělo být kolem 59 milionů. A radní Skopeček doufá, že tyhle peníze kraj v nejbližších letech skutečně utratí. Jinými slovy – že se obě haly stanou skutečností. Zmiňované částky ovšem nemusí být definitivní, mohou nastat změny v projektech. Je prý na místě poučit se také z nedávno otevřené haly v Mělníku, kde se nemyslelo na vše: třeba na ochranné sítě kolem stěn – a objevily se i trable majetkoprávní­ho rázu.

Jak zajistit teplo?

K chystaným velkým investicím se řadí také pořízení kotelny pro berounské gymnázium, protože dodavatel tepla už neplánuje obnovu rozvodů v místě, kde nemá další odběratele. Samostatně se kraj pustí také do zateplení Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Původně se počítalo s využitím dotace, jejíž podmínkou by však byly i kogenerační jednotky – a propočty ukázaly, že výhodnější bude, když se zřizovatel pustí bez dotace do samotného zateplení.

Autor: Milan Holakovský

26.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení