Například ve Vlašimi na Benešovsku se podle starosty Luďka Jeništy (za STAN) kamery rozhodně osvědčily. „Vcelku se nám daří díky kamerám korigovat ne trestnou činnost, ale spíš oblast přestupků," uvedl. Ve městě je sedm kamer, převážně v historickém centru.

„Jediná lokalita, do níž by stálo za to systém rozšířit, je Domašín a část zámeckého parku. Je tady ovšem otázka připojení. Vyžadovalo by to větší investici, takže ještě nejsme rozhodnuti, jestli do toho půjdeme," dodal starosta.

Čtěte také: Praha plánuje rozšíření městského kamerového systému

Dobré zkušenosti mají i v Kutné Hoře, kde je nainstalováno 14 kamer, a to v centru a na sídlišti. Podle radnice se díky nim daří bojovat například proti zlodějům vykrádajícím zaparkovaná auta. „Zkušenosti jsou veskrze pozitivní. Negativní je pouze to, že ten, kdo Kutnou Horu trochu zná, tak se těmto místům vyhne," upozornil místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu).

I kamery mají svou životnost

V předchozích letech v Kutné Hoře instalovali dvě nové kamery ročně, teď se ale chtějí zaměřit spíše na systém jako takový. Bude mimo jiné nutné propojit síť mezi vnitřním městem a lokalitou kolem kulturního domu Lorec. „Uvažujeme také o obnově systému, protože i ty kamery mají svoji životnost," podotkl Franc.

V největším středočeském městě Kladně je v provozu 28 kamer a v brzké době by k nim měla přibýt další v ulici Vitry. V roce 1998, kdy začal kamerový systém ve městě fungovat, byly pořizovací náklady průměrně 750.000 korun, nyní vyjde pořízení jednoho kamerového místa na 400.000 Kč.

„Vše záleží na vzdálenosti kamery od stanice. Jakmile bude ve městě dokončena optická síť, náklady na provoz budou levnější a kvalita přenosu lepší," řekla mluvčí radnice Olga Oliveriusová.

Nymburk střeží 13 kamer a do konce roku ve městě plánují rozšíření o další tři. Provoz stojí podle radnice půl milionu ročně. O 100.000 Kč více dávají na provoz a nutné opravy kamer v Rakovníku, kde jich funguje 25. Hlídají střed města a jeho blízké okolí a autobusové nádraží. V Příbrami je 16 kamer, na nejfrekventovanější místa Berouna jich dohlíží devět.

Mladá Boleslav má kamery od Škody Auto

V Mladé Boleslavi prošel loni kamerový systém kompletní rekonstrukcí za 5,5 milionu korun. V rámci spolupráce s městem ji zaplatila automobilka Škoda Auto. Vyměnilo se několik kamer a z analogového pracoviště vzniklo digitální.

Podle šéfa strážníků Tomáše Kypty se o dalším rozšiřování neuvažuje, ve městě je nyní 42 kamer. „Městská policie s kamerami pracuje online. Hlídáme veřejný pořádek, a pokud strážníci zjistí přestupkové jednání nebo nepořádek, tak to řeší," řekl Kypta. Se záznamy pracuje také kriminální a dopravní policie.

Také v Mělníku systém s deseti kamerami postupně rekonstruují. Loni město investovalo do oprav téměř půl milionu. Ročně ho provoz a údržba vyjde na 100.000 Kč.

Podle mluvčí radnice Heleny Vavřinové se za loňský rok díky kamerám podařilo odhalit 296 přestupků a policie rozjela i projekt prevence kriminality za 345.000 korun, který z velké části hradilo ministerstvo vnitra. Díky němu mohou kromě městské policie kamerové záznamy v přímém přenosu sledovat také mělničtí policisté.

„Mohou se dívat na každou kameru zvlášť a v případě nějakého poznatku z místa, kde se něco děje, na to mohou reagovat, případně zavolat k nám. My s tou kamerou potom dále manipulujeme, aby měli přehled, co se tam přesně děje," uvedl František Prachař z mělnické městské policie.