VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostovi Vlašimi Luďku Jeništovi se v noci zdálo o návštěvě prezidenta

Vlašim /ROZHOVOR/ - Byla to pro obyvatele „hlavního města Podblanicka" opravdu pořádná událost. Do Vlašimi na Benešovsku zavítala hlava státu. Po dlouhých 69 letech. Naposledy Vlašim viděl prezident ČSR Edvard Beneš v roce 1947. Miloš Zeman si nejprve prohlédl místní světově proslulou zbrojovku a poté se odebral do vlašimského zámku.

20.4.2016
SDÍLEJ:

Starosta Vlašimi Luděk Jeništa a velitel SDH Domašín Jaroslav Procházka s praporem města a stuhou prezidenta republiky. Foto: Zdeněk Kellner

Tam pohovořil s komunálními politiky a za doprovodu starosty města Luďka Jeništy si také prohlédl část rozsáhlého objektu. Pak už se posadil po bok středočeského hejtmana Miloše Petery a Luďka Jeništy před zhusta zaplněné zámecké nádvoří. „Nabízel jsem panu prezidentovi, aby se k nám, do této krásné krajiny přestěhoval z Vysočiny, ale neřekl ani ano, ani ne, tak uvidíme," oznámil v úvodu starosta.

Slova se po něm ujal Miloš Zeman, který mu poblahopřál za to, že je starostou města už ve čtvrtém volebním období. „To má jednu výhodu. Když se člověk bojí, že bude zvolen jen jednou, na čtyři roky, nikdy nezačne žádný velký projekt, protože se obává, že podruhé zvolen nebude a jeho nástupci slíznou smetanu. Pan starosta se nebál a díky tomu tu máte i tento nádherný zámek a regenerované památkové centrum," vyzdvihl Zeman působení starosty Vlašimi.

Ten pak od prezidenta přijal na vlašimskou zástavu stuhu prezidenta republiky a na oplátku věnoval Miloši Zemanovi repliku svatováclavské přilbice a očividně ho tím velmi potěšil. Po skončení mítinku s obyvateli města právě starosta Vlašimi Luděk Jeništa odpověděl Benešovskému deníku na několik otázek.

Jste už velmi zkušeným politikem, hned tak něco vás, předpokládám, nevyvede z míry. Vlašim ale navštívil prezident republiky, jak jste připomněl, po devětašedesáti letech. Nebyl jste z tak významné návštěvy nervózní?

Na radnici sedím čtrnáct let a zatím jsme tady návštěvu prezidenta skutečně neměli. Musím přiznat, že určité napětí ve mně bylo. Dokonce se mi o návštěvě hlavy státu v noci i zdálo. Vyloženě strach ani obavy jsem však neměl, na to už jsem opravdu dost otrlý a zkušený.

Co říkáte tomu, že Středočeský kraj ovládaný ČSSD, který organizuje návštěvu prezidenta, vybral města, jako je Vlašim, kde mnoho let vládnou STAN pod hlavičkou Volba pro město Vlašim nebo Sedlčany, kde je v čele radnice dokonce ODS?

Abych řekl pravdu, také jsem o tom hodně přemýšlel, proč vybrali právě Vlašim. Ale nenapadá mě žádný jiný důvod než ten, že město dobře funguje a že se v poslední době hodně změnilo. Je to asi zkrátka místo, na které Středočeský kraj může být hrdý, a proto ho chce panu prezidentovi ukázat.

Panu prezidentovi jste věnoval přilbici a meč. Kdo na to přišel?

Byla to moje myšlenka, ale dalo nám dost práci, než jsme sehnali toho, kdo by byl tyto předměty schopen dodat. Nakonec se to povedlo a podařilo se meč i přilbici vybavit texty, které budou vždy připomínat, že pochází z kraje blanických rytířů. Myslím si, že se to povedlo, ale už vůbec jsem nečekal, že si pan prezident přilbici nasadí na hlavu. Váží totiž kolem čtyř kilogramů. To byla už jen taková, pro občany zajímavá a trochu legrační nadstavba.

Docela mě ale překvapilo, že jste se trefili i do velikosti prezidentovy hlavy…

Když jsme ji vybírali, zkoušeli jsme ji na mou hlavu. Já mám starostovskou hlavu nacpanou starostmi, tak jsem věřil, že musí padnout i panu prezidentovi.

Může mít tahle událost, která Vlašimí opravdu docela zahýbala, nějaký další dopad? Je možné z návštěvy prezidenta něco pro město vytěžit?

Víte, já jsem pana prezidenta nevolil, ale je to jednou hlava státu zvolená našimi občany, tak jsme k tomu také přistupovali a přivítali ho tak, jak to vyžaduje hradní protokol. Myslím, že jsme to udělali dobře a jsem rád zejména kvůli našim občanům, kteří se na návštěvu těšili. Hodně lidí z regionu má Miloše Zemana v oblibě. Také jich na nádvoří zámku bylo více než tisíc. Kdybychom už z návštěvy něco chtěli vytěžit, pak snad vstřícnější přístup Středočeského kraje k Vlašimi a například jeho dopravním problémům. Ostatně, o tom jsem už jednal s panem hejtmanem a další kroky máme v plánu. Pan hejtman o této spolupráci hovořil pozitivně i zde při svém vystoupení. Proto věřím, že je to na dobré cestě. Děláme si naděje, že spolupráce s krajem bude na dobré úrovni a že se nám i díky tomu podaří dotáhnout ke zdárnému cíli některé rozpracované projekty, na kterých s krajem spolupracujeme.

Myslíte si, že informace, které jste při asi půlhodinovém rozhovoru přednesl Miloši Zemanovi, skutečně padla na úrodnou půdu?

Stručně jsem panu prezidentovi Zemanovi přiblížil, jaké je naše město a že děláme všechno proto, aby Vlašim byla dobré místo pro život. Mluvili jsme také o problémech, které Vlašim potřebuje vyřešit, ale vzhledem k jeho kompetencím nepočítám s tím, že by pan prezident ze své pozice mohl nějak pomoci s jejich řešením.

Čtěte také: Prezident Miloš Zeman navštívil Vlašim, prohlédl si i zbrojovku

Autor: Zdeněk Kellner

20.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení