VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČEZ vymáhá peníze za ukradenou energii na oběti zločinu

Koncem května obdržela Ivana Tomanová platební rozkaz. Podle něj dluží společnosti ČEZ 400 055 korun za nadměrný odběr elektrické energie. Tomanová ale vyúčtování zaplatit nechce. K nadměrným odběrům energie totiž nedošlo z její vůle ani viny.

19.6.2017
SDÍLEJ:
Přehrát

pěstírna konopí 5Foto: Úvaly. Policejní zásah v pěstírně konopí 7. dubna 2014.

Na podzim roku 2013 se matka dvou invalidních dětí kvůli finanční nouzi rozhodla, že pronajme svůj dům v Úvalech. Zájem projevili dva vietnamští manželé. „Byli to milí lidé ve středním věku. Říkali, že si k sobě chtějí vzít babičku z Vietnamu," říká Tomanová.

Nájemníci pravidelně platili poplatky a když se majitelka u domu tu a tam zastavila, aby vhodila do schránky kolky na popelnice nebo vzkaz, byl dvorek poklizený a u dveří ležely vzorně srovnané pantofle.

Zdání spořádanosti narušila 11. dubna 2014 zásahová policejní jednotka, která dveře domu vyrazila beranidlem. Uvnitř totiž namísto původních nájemníků bydlela skupina mužů, kteří pěstovali marihuanu.

Energetická společnost tvrdí, že majitel nemovitosti má pečovat o řádný stav měřicího zařízení a je tedy zodpovědný za to, že jej výrobci drog o energii okradli. Jakkoli zní tento argument na první pohled logicky, při hlubším rozboru neobstojí. „Majitelka dům pronajala takzvaně v dobré víře. Nebylo v jejích silách zjistit, zda jsou manželé členy nějaké skupiny organizovaného zločinu anebo jde o počestné občany," vysvětluje odborník na občanské a trestní právo Petr Faltus.

Jiná situace by nastala jen v případě, že by k pěstování marihuany došlo s vědomím Ivany Tomanové. Tuto variantu ale policie vyloučila.

Podle právního zástupce Ivany Tomanové Martina Nezvala chybu neudělala jeho klientka, ale naopak ČEZ. Ten měl svou zákaznici včas informovat o tom, že jí hrozí újma a umožnit jí tak, aby škodě zabránila. Podezření, že je v domě pěstírna, totiž ČEZ pojal už počátkem ledna 2014, kdy na odběrném místě došlo k havárii.

Zaměstnanci společnosti na zadní straně sloupku s elektroměrem objevili zamaskovaný kabel, který sloužil pro černý odběr a naměřili nadměrnou spotřebu elektřiny. Událost oznámili policii. Před svou zákaznicí však své podezření celé čtyři měsíce tajili. Pravdu se Tomanová dozvěděla až po policejním zákroku.

„Neumíte si představit, co vám takoví lidé udělají z domu. Všude vlhko, zatuchlost, plíseň na zdech i na podlaze. Všechny sádrokartony jsem musela vytrhat, oškrabovala jsem zdivo. Na kompletní rekonstrukci nemám peníze a teď navíc přišlo to astronomické vyúčtování za elektřinu," vypráví Tomanová.

Pro policii případ skončil vznesením obžaloby proti Lai Quang Trungovi, který vzápětí zmizel bůhvíkde. Pro oběť vietnamské mafie kauza pokračuje soudním sporem. Advokát Nezval však nepochybuje o tom, že střet s velkou společností dopadne ve prospěch Tomanové. "Pokud třetí osoba odcizila elektrický proud, potom paní Tomanová nenese za tento trestný čin žádnou odpovědnost," říká Nezval.

Proč vlastně ČEZ svou klientku včas o svém podezření včas neinformoval anebo nepřestal dodávat vietnamským „zahradníkům" elektřinu pro pěstování konopí? "Záležitost byla řešena policií jako podezření na trestný čin. V těchto případech nemůžeme zasahovat do šetření policie, ale musíme postupovat podle jejích pokynů," tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Na dotaz Deníku, zda policie opravdu mohla ČEZu zakázat, aby o svém podezření Tomanovou informoval anebo zda může společnosti přikázat, aby elektřinu do domu dodával, přestože nechce, však odpověděli policisté záporně. „Policie nevstupuje do smluvních ujednání druhých stran. Proto ani v tomto konkrétním případě nevstupovala do smluvního ujednání společnosti ČEZ a klienta," sdělila Deníku mluvčí Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Eva Hašlová.

Jestliže se chtěl ČEZ pro dobro společnosti podílet na boji s organizovaným zločinem, je to jistě chvályhodné. Advokát Faltus ale podotýká, že by tak neměl činit na účet svého zákazníka. „Skutečnost, že kriminalisté ani zaměstnanci ČEZ včas majitelku domu neseznámili s tím, že bylo zahájeno policejní vyšetřování a hrozí jí škoda, je v rozporu s dobrými mravy. Čtyři měsíce trvající prodlení je příliš dlouhá doba. Troufám si dokonce říci, že jde o podporování trestné činnosti," zlobí se Faltus.

Advokát Nezval upozorňuje i na to, že ochránit klienta před újmou byla podle nového občanského zákoníku povinnost zaměstnanců ČEZ. „Vyžadují-li to okolnosti případu, musí zakročit na ochranu jiného každý, kdo má kontrolu nad nebezpečnou situací a újmu může snadno odvrátit. ČEZ tento zákonem daný závazek nesplnil," tvrdí Nezval. Dodává, že oběti vietnamských pěstitelů marihuany, kteří se ocitli v podobné situaci jako Ivana Tomanová, často netuší, že právo je na jejich straně.

Mapa pěstíren a varen

Kde všude policie už odhalila pěstírnu konopí nebo varnu tvrdých drog, lze zjistit díky interaktivní mapě, kterou vytvořila a průběžně aktualizuje Národní protidrogová centála. Lze ji najít na adrese:

http://mapavarenapestiren.cz/

K největším nebezpečím, která mohou „indoor" pěstírny představovat, patří zejména jedovaté výpary z pěstební činnosti, požáry vzniklé zkraty na neodborně provedených zásazích na elektrickém vedení, zasažení elektrickým proudem, narušení statiky domu při stavebních úpravách a škody na životním prostředí vlivem chemických látek požívaných při pěstování.

Jak zabránit krádeži elektrické energie?

ČEZ nabádá své zákazníky, aby pravidelně kontrolovali svůj elektroměrový rozvaděč - zejména to, zda je správně na všech místech zaplombován. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová doporučuje, aby sledovali především úřední značky v horní polovině elektroměru.

„Lidé by si měli všímat toho, jestli značky úplně nechybí anebo nejsou poškozené či zdeformované. Jestliže zjistí, že bylo s elektroměrovým rozvaděčem manipulováno anebo byla nějaká jeho část poškozena, měli by se neprodleně obrátit na naši zákaznickou linku, kde podezřelou závadu nahlásí," říká Holingerová.

Kupujete-li nějakou nemovitost a přepisujete na sebe měření elektrické energie, je podle ČEZ vhodné nechat si odběrné místo zkontrolovat odbornou firmou. Jedině tak budete mít jistotu, že je zapojení celého rozvodu v pořádku a nikde se neskrývá neoprávněný odběr z minulého období.

Autor: Lenka Králová

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení