VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snížení počtu lůžek na interně zatím ke zlepšení situace nepřispělo

Benešov - Katastrofa. Právě tímto všeříkajícím slovem označil situaci na ambulanci interního oddělení ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově Petr Hostek. K této situaci přispívá nejen personální obsazení celého oddělení, ale paradoxně také to, že lidé už nemusejí platit regulační poplatky.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Pavilon interny v benešovské nemocnici.Foto: Petr Ballek

„Spousta lidí proto už nejde ke svému praktickému lékaři, ale rovnou na internu," popsal Petr Hostek jeden z důvodů extrémní „návštěvnosti" interní ambulance. Další příčinou takového stavu je ale například i to, že pacienty v čekárně předbíhají naléhavější případy, lidé, které přiveze sanita nebo zřízenci z jiných oddělení.

„Jsou ale i takoví koumáci, kteří si zavolají rychlou sanitu záchranky, aby nemuseli čtyři hodiny sedět v čekárně," tvrdí šéf nemocnice. „Nakonec se ukáže, že se jedná o banální záležitost. Záchranáři si ale nedovolí něco podcenit, dát pacientovi medikaci a nechat ho doma. Na interně se pak zjistí, že se jedná o angínu," vypráví Hostek opakující se příběh z oddělení, jehož lůžková část se kvůli nedostatku  personálu před nedávnem ztenčila o patnáct lůžek.

Ani to ale k vylepšení stavu celé interny zatím nepomohlo. „Protože je počet úkonů, které jsou na interně realizovány, stále stejný. Tohle je ale stejné, jako na všech internách nemocnic obdobného typu," připomněl ředitel.

Vstupní vyšetření se rozmělní

I přes shora popisovanou personální situaci hodlá vedení nemocnice otevřít na interně ještě jednu ambulanci. „Vstupní vyšetření se tím rozmělní a předpokládám, že ubydou stížnosti na neúměrnou čekací dobu, z které pramení také agresivita pacientů a následně i podrážděnost personálu," slibuje si Hostek. 

Novou interní ambulanci hodlá otevřít už v červnu. „Kromě toho chceme už brzy vybudovat také centrální příjem pacientů, který by měl jejich prvotní nával soustředit do jednoho místa. Rychlému „obsloužení" pacienta tam pomůže recepční, což bude vysokoškolsky vzdělaná a zkušená zdravotní sestra schopná nasměrovat pacienta na to oddělení, kam patří," sdělil Petr Hostek své vize.

Právě od toho si ředitel také slibuje, že pacienti budou rozmělněni do více oddělení a nebudou už muset na interně čekat tak dlouho. Ale čekat budou přesto dál. Na centrálním příjmu. 

Chaos se řeší improvizovaně

„To je ale běžné v kterékoliv nemocnici. V současnosti tohle centrální místo příjmu pacientů nemáme a sanity s nimi proto jezdí po celé nemocnici a tenhle chaos řeší improvizovaně. Nově přijdou pacienti na jedno místo, které bude vybavené i ambulancí, zákrokovým sálem a deseti lůžky. A z vyšetření se právě tam budou pacienti zase vracet zpátky," sdělil šéf benešovské nemocnice.

„Díky tomu se už bude vědět, že pan Novák je v nemocnici od rána, že musí dostat napít a najíst. Pan Novák se už nebude po nemocnici potulovat tak dlouho, až se večer zjistí, že je dehydratovaný a hladový. I na tohle máme spoustu stížností," přiznala ředitel nemocnice Petr Hostek. „Budeme-li mít centrální příjmové místo, věřím tomu, že spousta stížností odpadne," dodal šéf nemocnice.

Ke zlepšení atmosféry v čekárnách má Nemocnice Rudolfa a Stefanie pro své zaměstnance také školící programy. Ty by personálu měly pomáhat v přípravě na zvládání psychické zátěže vyplývající z každodenních situací v čekárnách.

Čtěte také: Dětské oddělení benešovské nemocnice stojí na rozcestí

Autor: Zdeněk Kellner

3.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení