VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Směna vodovodu v dohlednu. Strašečtí stáhli soudní žalobu

Nové Strašecí - O náhradu za bezdůvodné obohacení užíváním kanalizace ve výši více jak pět a půl milionu korun v letech 2008 až 2011 se město Nové Strašecí Na Rakovnicku se Středočeskými vodárnami Kladno soudit nebude. Radní schválili dohodu o zpětvzetí žaloby. Důvodem je úspěšné jednání se společností Vodárny Kladno Mělník (VKM) o směně vodovodu a kanalizace.

30.11.2015
SDÍLEJ:

Radnice Nové StrašecíFoto: Deník/Šárka Hoblíková

„Zastupitelstvo města schválilo směnnou smlouvu i smlouvu o budoucí směnné smlouvě a lze předpokládat, že ji schválí i valná hromada VKM. Dále Středočeské vodárny (SVAS) souhlasí se závazkem, že uvolní své stávající postavení provozovatele kanalizační infrastruktury ve prospěch města," potvrdil i starosta města Karel Filip.

Valná hromada VKM se koná už 8. prosince. „Pokud směnu neschválí, dohoda o zpětvzetí žaloby padá," dodal k nynější situaci starosta města Karel Filip. Ve hře opět bude pět milionů šest set dvacet pět tisíc korun, o které město VKM žaluje.

Přerušení na neurčito

Žaloba byla podána v roce 2012 nejprve u Krajského soudu v Praze. Po vyřešení příslušnosti je řízení vedeno u Okresního soudu v Kladně. Z důvodu jednání s VKM o směně majetku bylo jednání odkládáno. Letos v březnu bylo přerušeno na neurčito. Navíc jednání je velmi zdlouhavé, drahé a výsledek je nejistý.

Dokazuje to již právní studie z roku 2011. Z té je zřejmé, že soudní spor by byl náročný na vlastní právní posouzení. Například u promlčecí doby bude záviset na tom, zda bude soudem posuzována podle občanského nebo podle obchodního zákoníku. Rozdíl by mohl činit polovinu výše žalované částky.

Jeden vlastník, jeden provozovatel

Pokud ke směně dojde, vodovod bude mít jednoho vlastníka a jednoho provozovatele. Nové Strašecí smění s VKM vodovod ve zbývající hodnotě 23 milionů korun za kanalizaci ve stejné hodnotě.

Město Nové Strašecí bude stoprocentním vlastníkem čističky odpadních vod a většinovým vlastníkem kanalizace, která tvoří funkční celek. Vyřeší se tak dlouholetý spor mezi městem a VKM.

Město doposud vlastní tři čtvrtiny kanalizace, jedna čtvrtina patří VKM. Naproti tomu většinu vodárenské infrastruktury vlastní VKM, menšinu Nové Strašecí. O směně jednají zastupitelé několik let.

Nový znalecký posudek

Poslední valná hromada VKM v květnu letošního roku směnu majetku neschválila, protože nebyl k dispozici aktuální znalecký posudek vodohospodářského majetku.

Po dohodě s VKM byl proto zpracován nový znalecký posudek soolečností Česká znalecká a pokračovalo se v přípravě smluvních dokumentů směnná smlouva a smlouva o budoucí směnné smlouvě.

Jak ze strany představenstva akciové společnosti, tak z příslibů hlavních akcionářů lze s největší pravděpodobností očekávat, že předmětná směna valnou hromadou bude již schválena.

Autor: Šárka Hoblíková

30.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení