VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní psycholožka: Největší motivací žáka je pomoc rodičů

Benátky nad Jizerou /ROZHOVOR/ - První září je zlomovým okamžikem nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Blanka Zemanová, školní psycholožka ze Základní školy Husova v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, poradila, co udělat, aby start do nového školního roku byl co nejpříjemnější a nejhladší. Rodiče by podle ní měli být školáčkovi ve všem nápomocni. Věnovaná energie a čas se jim postupně vrátí.

1.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jiří Sejkora

Velký krok udělají určitě prvňáčci. Začíná pro ně nová etapa života. Jak je připravit na to, aby si školu oblíbili? Co by měli rodiče udělat?

Pro prvňáčky i jejich rodiče je 1. září přelomovým datem. Určitě je na místě mluvit s budoucím školákem o tom, co nového se ve škole naučí, jak se rodiče těší, až jim bude číst nebo napíše sám pohlednici od babičky. Školáček se může těšit na spoustu nových zážitků s kamarády, na akce, které pro ně pan učitel nebo paní učitelka připraví. Chybou by rozhodně bylo dítě školou a nastávajícím režimem strašit ve stylu: „Počkej, tohle a tohle už nebudeš moci, až budeš chodit do školy!" nebo „Končí Ti hraní, teď už se budeš jen učit!"

Určitě někteří z nich nebudou mít velkou chuť učit se psát, zvlášť, když jim to nepůjde. Jak je lze motivovat?

Podle mě je pro takhle malé děti největší motivací opravdový zájem rodičů a jejich přesvědčení, že to společně zvládnou, společná radost i z malých pokroků.

A co se staršími školáky, například s druháky, kteří se znovu musí vrhnout do učení. Jak pracovat s nimi, aby si obnovili to, co během prázdnin třeba zapomněli?

Dítě by se mělo do režimu školního roku navracet postupně, ideálně s tím začít třeba již poslední prázdninový týden. Co se týče znalostí, dnes už existuje spousta zábavně pojatých cvičebnic probraného učiva, ať už v podobě pracovních sešitů, ale i pro děti přitažlivějších počítačových aplikací. Pedagogové ale bývají na pomalejší rozjezd dětí po létě připraveni a začínají také s postupným opakováním. Zároveň je tu opět nezbytná iniciativa rodičů, jejich popíchnutí: „To jsem zvědavý, jak si tohle pamatuješ, já asi moc ne, pojď, zkusíme to spolu."

Nastartovat nový školní rok je náročný nejen pro rodiče, ale také pro děti. Jak nastavit režim, aby děti chodily do školy připravené a rodiče s přípravou neměli tolik práce?

V ideální případě je dobré mít stabilní denní program, v kterém má příprava na školu své stálé místo. Dítě s časem vyhrazeným na učení pak již předem počítá a omezuje se tak prostor na jeho případné smlouvání a oddalování povinností. Je to náročnější, pokud má žáček velký počet volnočasových aktivit, ale i tak lze sestavit a třeba si i nakreslit týdenní rozvrh a v něm hodinu na domácí úkoly vždy jasně vyznačit. Splnění povinností do školy také vždy předchází zábavě, dítě má pak spíše motivaci je neodsouvat. Rodičům také uleví, pokud začnou své dítě co nejdříve učit samostatnosti, včetně např. přípravy učebních pomůcek na druhý den. Učení si chystá už i otrkaný prvňáček sám, rodiče aktovku jen zkontrolují. Na počátku vyšší investovaná energie a důslednost se časem vyplatí.

Je podle vás důležité mít režim, nebo je lepší nechat dětem prostor, ať se připravují sami?

Jak asi vyplývá z předchozí odpovědi, nejlepší je na začátku nastavit základní pravidla, naučit dítě postupy, podpořit ho v systematické práci, ukázat mu velký rodičovský zájem o jeho pokroky a postupně přenechávat dítěti stále větší zodpovědnost, učit ho samostatnosti a být pouze k ruce, kdy osvědčené z nějakého důvodu nefunguje. Dá se třeba říci: „Tohle už jsme několikrát dělali, zdálo se mi, že ti to jde, zkus to teď sám, já se pak podívám a projdeme to spolu."

Na co by rodiče měli nejvíce dohlížet a kde nechat dětem samostatnost?

Rodiče by zpočátku měli být zřejmě největšími dohližiteli na časové rozvržení povinností a volného času žáka, s tím se děti učí zacházet jen postupně. K tomu patří i zajistit, aby dítě mělo nějaký čas skutečně jen pro sebe a volnou činnost, hraní si. Nenaplnit všechny dny kroužky, přestože v jeho životě by mohly hrát velkou roli. Žáček pak může rozhodovat, kterým domácím úkolem dnes začne, zkusí si připravit učebnice a sešity na druhý den a postupně poznává, že učení a škola není zodpovědnost rodičů, ale jeho.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení