VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní psycholožka: Největší motivací žáka je pomoc rodičů

Benátky nad Jizerou /ROZHOVOR/ - První září je zlomovým okamžikem nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Blanka Zemanová, školní psycholožka ze Základní školy Husova v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, poradila, co udělat, aby start do nového školního roku byl co nejpříjemnější a nejhladší. Rodiče by podle ní měli být školáčkovi ve všem nápomocni. Věnovaná energie a čas se jim postupně vrátí.

1.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jiří Sejkora

Velký krok udělají určitě prvňáčci. Začíná pro ně nová etapa života. Jak je připravit na to, aby si školu oblíbili? Co by měli rodiče udělat?

Pro prvňáčky i jejich rodiče je 1. září přelomovým datem. Určitě je na místě mluvit s budoucím školákem o tom, co nového se ve škole naučí, jak se rodiče těší, až jim bude číst nebo napíše sám pohlednici od babičky. Školáček se může těšit na spoustu nových zážitků s kamarády, na akce, které pro ně pan učitel nebo paní učitelka připraví. Chybou by rozhodně bylo dítě školou a nastávajícím režimem strašit ve stylu: „Počkej, tohle a tohle už nebudeš moci, až budeš chodit do školy!" nebo „Končí Ti hraní, teď už se budeš jen učit!"

Určitě někteří z nich nebudou mít velkou chuť učit se psát, zvlášť, když jim to nepůjde. Jak je lze motivovat?

Podle mě je pro takhle malé děti největší motivací opravdový zájem rodičů a jejich přesvědčení, že to společně zvládnou, společná radost i z malých pokroků.

A co se staršími školáky, například s druháky, kteří se znovu musí vrhnout do učení. Jak pracovat s nimi, aby si obnovili to, co během prázdnin třeba zapomněli?

Dítě by se mělo do režimu školního roku navracet postupně, ideálně s tím začít třeba již poslední prázdninový týden. Co se týče znalostí, dnes už existuje spousta zábavně pojatých cvičebnic probraného učiva, ať už v podobě pracovních sešitů, ale i pro děti přitažlivějších počítačových aplikací. Pedagogové ale bývají na pomalejší rozjezd dětí po létě připraveni a začínají také s postupným opakováním. Zároveň je tu opět nezbytná iniciativa rodičů, jejich popíchnutí: „To jsem zvědavý, jak si tohle pamatuješ, já asi moc ne, pojď, zkusíme to spolu."

Nastartovat nový školní rok je náročný nejen pro rodiče, ale také pro děti. Jak nastavit režim, aby děti chodily do školy připravené a rodiče s přípravou neměli tolik práce?

V ideální případě je dobré mít stabilní denní program, v kterém má příprava na školu své stálé místo. Dítě s časem vyhrazeným na učení pak již předem počítá a omezuje se tak prostor na jeho případné smlouvání a oddalování povinností. Je to náročnější, pokud má žáček velký počet volnočasových aktivit, ale i tak lze sestavit a třeba si i nakreslit týdenní rozvrh a v něm hodinu na domácí úkoly vždy jasně vyznačit. Splnění povinností do školy také vždy předchází zábavě, dítě má pak spíše motivaci je neodsouvat. Rodičům také uleví, pokud začnou své dítě co nejdříve učit samostatnosti, včetně např. přípravy učebních pomůcek na druhý den. Učení si chystá už i otrkaný prvňáček sám, rodiče aktovku jen zkontrolují. Na počátku vyšší investovaná energie a důslednost se časem vyplatí.

Je podle vás důležité mít režim, nebo je lepší nechat dětem prostor, ať se připravují sami?

Jak asi vyplývá z předchozí odpovědi, nejlepší je na začátku nastavit základní pravidla, naučit dítě postupy, podpořit ho v systematické práci, ukázat mu velký rodičovský zájem o jeho pokroky a postupně přenechávat dítěti stále větší zodpovědnost, učit ho samostatnosti a být pouze k ruce, kdy osvědčené z nějakého důvodu nefunguje. Dá se třeba říci: „Tohle už jsme několikrát dělali, zdálo se mi, že ti to jde, zkus to teď sám, já se pak podívám a projdeme to spolu."

Na co by rodiče měli nejvíce dohlížet a kde nechat dětem samostatnost?

Rodiče by zpočátku měli být zřejmě největšími dohližiteli na časové rozvržení povinností a volného času žáka, s tím se děti učí zacházet jen postupně. K tomu patří i zajistit, aby dítě mělo nějaký čas skutečně jen pro sebe a volnou činnost, hraní si. Nenaplnit všechny dny kroužky, přestože v jeho životě by mohly hrát velkou roli. Žáček pak může rozhodovat, kterým domácím úkolem dnes začne, zkusí si připravit učebnice a sešity na druhý den a postupně poznává, že učení a škola není zodpovědnost rodičů, ale jeho.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení