Kromě křtin se konal také pohřeb, a sice zničeného piana Dalibor, které členové ZaKladno v rámci celorepublikového projektu pouličních pian loni umístili před kladenské gymnázium. Ovšem 
v červnu do něj neznámý výtečník nastříkal montážní pěnu a tím hudební nástroj zcela zničil.

Zhruba po půl roce se členové ZaKladno rozhodli dát pouliční hudbě ve městě ještě šanci a sehnali piano nové. Zároveň uspořádali happening, který hravým způsobem reagoval na barbarství, s nímž se jinak úspěšní projekt Piana na ulici v největším středočeském městě, setkal. Daliborovi tak vystrojili pohřeb se smutečním průvodem za doprovodu hudby.

Zároveň spálili jeho ostatky a symbolicky je rozprášili před budovou gymnázia. Tam byl navíc odhalen Daliborův pomník. Sochu ukrývající v sobě na základně perspektivní hry obrys piana ovšem museli kvůli potřebným povolením opět rozebrat. Ovšem pomník v parku před gymnáziem po vyřešení administrativy stát bude.

Internetová sbírka

Na celou akci včetně bytelného přístřešku pro nové piano bylo potřeba sehnat minimální částku padesát tisíc korun. ZaKladno se rozhodli pro internetovou sbírku. Jejich kampaň podpořily také osobnosti jako Zdeněk Svěrák či známá kladenská kapela Zrní.

Jak potvrdila členka spolku Sandra Milisavljevičová, výsledek byl napínavý do poslední chvíle. Naštěstí díky štědrému daru třiceti tisíc korun od soukromé společnosti a dalších peněz, které věnovalo divadlo V.A.D., se vše podařilo.

„Báli jsme se. Tři dny před koncem to vypadalo, že částku nenasbíráme. Řekli jsme si, že zainvestujeme se svého. Kromě firmy nám hodně přispělo divadlo V.A.D., které následně plánuje zpětné benefiční představení v zákolanské Piance," uvedla Sandra Milisavljevičová.

Na náměstí Starosty Pavla, odkud začínal smuteční průvod s ostatky Dalibora, se shromáždilo přes sto lidí. Za doprovodu Pohřební kapely se lidé v čele s Ondřejem Kobzou, autorem celorepublikového projektu Piana na ulici, vydali smutečním průvodem ke gymnáziu. Tam zazněla smuteční řeč a vzplály Daliborovy ostatky. 

Co nejdál od zástavby

Zároveň si účastníci prohlédli sochu od Kristýny Kužvartové, ke které jednotlivci položili i květny. Od kladenského gymnázia se lidé opět za doprovodu hudby přesunuli do Dvořákových sadů, kde pokřtili Daliborova nástupce – Toníčka.

„Schválně jsme vybrali místo co nejdál od zástavby. Nemělo by to nikoho rušit. I když to jsme si mysleli i o lokalitě u gymnázia," řekl Jakub Jelínek ze spolku ZaKladno.

Další výhodou je také fakt, že sady se na noc zamykají. Toníček bude navíc zabezpečený ve speciálním taktéž uzamykatelném přístřešku. Inspirací byl přístřešek, kterým Ondřej Kobza zabezpečil piano na náměstí Míru v Praze.

Právo vybrat novému pianu jméno měl nejštědřejší dárce. V tomto případě Ivana Čížková jako zástupce rodinné firmy, která věnovala třicet tisíc korun. Jméno Antonín nebo Toníček vybrali kvůli umístění piana ve Dvořákových sadech.