VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sběrna surovin: Měsíc nevyplácíme peníze, lidé skoro přestali chodit

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - „Denně chodilo v průměru tak 30 lidí a v únoru ještě více. Nyní přijdou jen dva, tři za den. Pokud se něco zásadního nezmění, bude muset majitel, který vlastní síť sedmi výkupen, udělat nějaká opatření. Zřejmě snížení počtu provozoven a s tím související propouštění." To řekl vedoucí sběrných surovin na kraji Nymburka nedaleko železničního depa, který si nepřál být jmenován.

7.4.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Sběrna surovin v Městci KrálovéFoto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Reaguje tak na situaci, kdy nový zákon od března zakazuje provozovatelům výkupen druhotných surovin vyplácet peníze za přinesený materiál v hotovosti. S výjimkou papíru.

„Každý den si tady s tím lámeme hlavu, proč ti lidé přestali chodit. To, že nechodí ti klasičtí sběrači, to je vcelku nepodstatné, ti nás neživí. Ale přestali chodit i ti běžní lidé, kteří touto dobou vyklízejí zahrady a rozhodně nenosí nic, co by ukradli. To je nám trochu záhadou," uvedl provozní 
a ukázal sešit, kde jsou každodenní zápisy o příchozích po jednotlivých dnech. V posledních týdnech se na některých stránkách objeví jen jedno či dvě jména.

Naštěstí stále vozí suroviny firmy, které mají se sběrnou smlouvu. Jenže ty samotné sběrnu neuživí. „Pokles 
v březnu je odhadem tak o padesát procent. Pravdou je, že na konci února, před začátkem platnosti nového zákona, jsme tu měli hodně lidí a existují nějaké zásoby. Ale pokud se situace během několika týdnů nezmění, nevidím to růžově," sdělil provozní.

Způsoby platby

Podle nového zákona mohou výkupny druhotných surovin za dovezené kovy nabídnout dvojí formu výplaty. Při poskytnutí osobních údajů včetně čísla konta převedou patřičnou částku za přivezené suroviny sami rovnou na účet klienta. „Tady vidím první problém. Řada lidí po tom, co čte, jak jsou konta zneužitelná a napadnutelná, se bojí takové údaje poskytnout," řekl další ze zaměstnanců výše zmíněné nymburské sběrny.

Druhou možností je při předložení občanského průkazu vystavit složenku, pomocí níž lze pak peníze vybrat. I v tomto případě poskytuje klient osobní údaje a navíc musí mít občanský průkaz a trvale hlášený pobyt. Což je hlavně u některých lidí bez domova, kteří si sběrem kovů vydělávali na každodenní přežití, poměrně zásadní problém.

„Zákon možná řeší situaci s pochybnými existencemi, kterých je dostatek především na severu Čech a severu Moravy. V našem regionu to komplikuje situaci jen nám. Mně když sem přišel nepřizpůsobivý s dopravní značkou, tak jsem ho okamžitě vyhodil. Nenechám si kvůli takové blbosti dát pokutu 100 tisíc korun. Navíc od března jsme tu měli řadu kontrol, které pochopitelně nikdy nic kradeného u nás nenašly," uvdl provozní nymburské sběrny.

Další sběrny: Velký problém to není

Vzhledem k objektivnosti je třeba uvést, že zástupci dalších tří sběren, které redaktor Nymburského deníku navštívil, takový problém s neproplácením v hotovosti nemají. Například v Městci Králové.

„Mírný pokles v březnu přišel, to ano, ale zásadní problém to není. Záleží samozřejmě na dalších měsících, ale pokud se situace ustálí, viděl bych to na 85 až 90 procent obratu, který byl i před začátkem března," sdělil Miloš Vorlíček, odpovědný vedoucí městecké sběrny. Podle jeho slov celkový obrat za první čtvrtletí, tedy včetně března, je vyšší, než v loňském roce.

Žádné existenční problémy nevidí ani v poděbradské sběrně u přejezdu naproti sklárnám. „My jsme v lázeňském městě a musím říci, že sem chodí v zásadě slušní lidé, kterým platba jinou formou nevadí. Je pravda, že mám kamarády provozující sběrny 
v Praze, a ti to pocítili mnohem více," řekl provozní poděbradské sběrny.

Velmi podobně se vyjádřila i žena 
v kanceláři sběrny v Nymburce u závor nedaleko zimního stadionu.

Policie: Zákon ztěžuje život zlodějům

Mezi kritiky nového zákona se často objevuje argument, že právě ti, kteří denně přinesli pár kilo železa, jež někde „objevili" a dostali částku v řádu do stokoruny, potřebnou 
k přežití, si nyní budou potřebné peníze opatřovat jinak. Například krádežemi v obchodech nebo dokonce přepadáváním jiných lidí.

S tím však nesouhlasí zkušený nymburský kriminalista Marek Šmíd. „To je zkratka, se kterou nesouhlasím. On je velký rozdíl ukrást někde nějakou trubku, nebo tou trubkou vzít někoho po hlavě. Netvrdím, že ve výjimečných případech například lidí závislých na drogách k tomu nemůže dojít, ale obecně tohle neplatí," řekl Šmíd.

Podle jeho slov je zatím po měsíci platnosti zákona nemožné vyvodit jakékoliv závěry podložené statistickými čísly, právě třeba ohledně nárůstu počtu trestných činů, které by mohly s nevyplácením peněz ve sběrných surovinách souviset. „Obecně si myslím, že tento zákon je dobrý. Ztěžuje zlodějům kovů život. I když ani v tomto případě si nemůžeme být zcela jistí, že se uvedený zákon nedá obejít," uzavřel Šmíd.

Situace v navštívených sběrnáchNymburk u depa: situace je kritická, přestali chodit téměř běžní zákazníci, kteří například touto dobou vyklízí zahrady. Propad obratu odhadem o 50 procent, pokud se situace nezlepší, majitel sítě sběren bude muset přijmout opatření včetně možného zavření poboček a propouštění zaměstnanců

Nymburk u zimního stadionu: žádný enormní pokles zájmu nezaznamenali, problematičtí zákazníci chodili už v minulosti jen výjimečně, nyní nechodí vůbec

Poděbrady u skláren: Mírný pokles zájmu, který však nezpůsobí existenční problémy firmě. Podle provozního je to ale dáno tím, že Poděbrady jsou lázeňské město a jejich obyvatelé včetně klientů sběrny slušní lidé. Jinde je prý situace mnohem horší.

Městec Králové: V březnu mírný pokles zaregistrovali, ale pokud se situace ustálí, budou se obraty pohybovat i do budoucna kolem 85 až 90 procent oproti dřívějšku

Autor: Miroslav Jilemnický

7.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení