Čím větší množství, tím více peněz na pomoc. Za jeden kilogram víček od PET lahví lze 
v závodech na zpracování plastů získat šest až devět korun. Záleží na druhu plastu, ze kterého je víčko vyrobeno, a také na barvě. Proto je výhodné víčka třídit i podle barev.

Do sběru víček za charitativními účely se zapojily například děti z Mateřské školy 
a Základní školy Křesetice. „Sbírat jsme začali v letošním školním roce. Na podnět rodičů jsme pomocí internetu nalezli firmu, která víčka zpracovává a peníze za ně věnuje na charitativní účely," řekla ředitelka křesetické školy Soňa Pavlíková.

Zvolenou firmou, která si jednou za čas pro sesbíraná víčka do Křesetic dojede s nákladním autem, je brněnská firma Hottech. „Víčka jsme sbírali už kdysi, potom jsme přestali. Děti však víčka nosily dál, proto jsme se rozhodli pro tuto možnost využití," dodala Soňa Pavlíková. 

Víčka uschovávají v Křeseticích na „základce" v pytlích, které bude potřeba podle slov ředitelky 
z hlediska množství uložit na půdě školy. „Prozatím máme jeden pytel, sbíráme teprve krátce. Víčka navíc budeme třídit podle barev," dodala na závěr jedna z učitelek na křesetické základní škole.

Víčka putují přímo do rodiny

Sběrem plastových víček v letošním roce podporují žáci 
z Vlastějovic malého Lukáška. „Víčka zasíláme přímo na adresu, kterou jsme našli na internetu. Loni jsme sbírali víčka například pro malou Aničku," řekla ředitelka Mateřské školy a Základní školy Vlastějovice Olga Sýsová.

Pro nalezení adresy rodičů dětí, které potřebují peníze za víčka na léčbu, stačilo podle ředitelky málo: zadat do vyhledávače slova „sběr víček" 
a ten přímo vyhledal odkazy na weby i s uvedenou adresou. „Víčka zasíláme vždy, když se dětem podaří nasbírat krabičku. Loni třeba nám víčka zdarma zasílala na podporu Aničky Česká pošta," uvedla Olga Sýsová.

Představa, že zbytečnost, jako jsou víčka od lahví, pomáhá druhým, se dětem líbí. „Žáci vědí, proč víčka sbírají, že to pomůže nemocným dětem. Tahle informace jim stačí," řekla na závěr ředitelka Mateřské školy a Základní školy Vlastějovice Olga Sýsová.

Za peníze z víček jedou děti na výlet

Ne vždy musí být výtěžek za sesbíraná víčka věnován na charitativní účely: peníze za ně jsou pro některé školy vítanou finanční „injekcí". V takové situaci je například Mateřská škola Malostranská ve Zruči nad Sázavou, kde víčka našla mimo jiné využití i v rámci výchovy 
a vzdělávání malých dětí.


„U nás víčka sbíráme. Třídíme je podle barev, malé děti je využívají třeba pro procvičení početních úkonů nebo při tvůrčích činnostech. Zároveň víčka prodáváme a za peníze 
s dětmi jedeme například na výlet nebo pořídíme nové vybavení do školky," sdělila Zdeňka Kuželková, ředitelka Mateřské školy Malostranská ve Zruči nad Sázavou.

Nemáte tip?

Základní škola Sadová 
v Čáslavi v současné době se sběrem víček stagnuje. „Víčka jsme kdysi sbírali. Tenkrát nám je odvážela místní firma AVE CZ. Nejprve byl výtěžek věnován na charitativní účely, později nám firma výtěžek za sesbíraná víčka věnovala jako finanční dar," informoval ředitel základní školy Pavel Škarka.

Vzdělávací zařízení však při sběru víček muselo později řešit zásadní problém: kdo kromě firmy AVE CZ by víčka - v případě, že by je chtěla škola věnovat na charitativní účely - odvezl? Základní školu Sadovou v Čáslavi navštěvují přibližně čtyři stovky žáků nejen z Čáslavi, ale i okolních obcí. Vzhledem k množství víček by bylo potřeba, aby pytle s nimi odvezla některá z firem.

„To je nyní důvod, proč jsme od sběru odstoupili. Žáci ale mají tendence víčka nosit dál, takže pokud bychom dostali nějaký tip, budeme rádi," vyjádřil na závěr svou prosbu Pavel Škarka, ředitel Základní školy Sadová v Čáslavi 
s tím, že v případě vyřešení tohoto problému se škola ke sběru víček z PET lahví ráda navrátí. 

Co se s víčky děje po odevzdání?- Víčka se před jejich dalším zpracováním třídí nejen podle plastu, který byl užit k jejich výrobě, ale i podle jednotlivých barev.
- Cena za kilogram sesbíraných víček se liší podle firmy i v závislosti na materiálu a barvě - všeobecně se cena za kilogram pohybuje v rozmezí od šesti do devíti korun.
- Jejich další zpracování je založeno na principech recyklace.
- Víčka jsou roztavena a dále využita při výrobě například pozemních krytin nebo součástí stavebních konstrukcí případně plastového potrubí.
- Peníze za víčka zasílá firma na pomoc při léčbě dětem ze všech koutů České republiky.
Zdroj: www.hottech.cz

Čtěte také: Díky víčkům se zdravotní stav Žanetky zlepšil. Také můžete pomoci