Smutný obraz se naskytl místním rybářům 
v minulém týdnu v lokalitě Doubka u Ostré: bříška tisíců uhynulých ryb se smutně leskla na temné hladině tůně, jako by žalovala. Nebylo to poprvé…

„Už několik let se odehrává v tůni na přelomu srpna a září stejná tragédie. Se změnou počasí a odumíráním sinice, která postupně odebírá z vody veškerý kyslík, hynou ryby, které sem byly ještě před pár lety vysazovány. Škody jsou obrovské. Kdybychom to vyčíslili, tak letošní úhyn ryb představuje 2 800 kg v tržní hodnotě cca 360 tisíc korun," říká smutně Alois Kaplan z Místní organizace Českého rybářského svazu Lysá nad Labem.

Jediná, resp. nejlepší 
z různých možností, jak tomu zabránit, je alespoň částečně zlepšit kvalitu vody a zároveň umožnit rybám opustit tůň v případě nedostatku kyslíku. Proto je nezbytné opravit mostek mezí tůní a Labem. Jeho dvě čelní trubkové propusti jsou nyní nad hladinou tůně i toku Labe, takže ryby se z tůně nedostanou. Je potřeba dostat trubky o metr níž 
a upravit profil propojení tůně a řeky pomocí speciálního rámu.

Mostek je ve vlastnictví Povodní Labe. Letos se sice podařilo dohodnout s Povodím jeho opravu, ale to ji zařadilo na seznam dlouhodobých koncepcí, takže se potřebné rychlé řešení ztrácí v nedohlednu. Rybáři 
s podporou vedení obce to však nevzdávají a chtějí se pokusit dostat rekonstrukci mostku mezi prioritní úkoly. „Chystáme petici, kterou rozešleme na všechny místní rybářské organizace s žádostí o podporu urychlené opravy mostku. Revír na Doubkách býval totiž vyhledávaný rybáři z celých Čech," plánuje Alois Kaplan s tím, že se k petici připojí i chataři a případně i širší veřejnost.

Obec podle vyjádření starostky Jany Kaucké podporuje iniciativu rybářů 
a místních, organizuje jednání s příslušnými institucemi a na opravě mostku se bude všemožně podílet. Finančně však nemůže nákladnou akci v řádech několik milionů hradit ze svého rozpočtu. Ten je v současné době zatížený velkou investiční akcí, kterou představuje výstavba kanalizace.

Jaká je časová představa rybářů z Lysé o uskutečnění petice? „Chceme ji rozeslat všem místním organizacím do konce roku, aby ji mohly předkládat členům od začátku nového roku, kdy chodí nejvíc rybářů pro povolenky. Petice by probíhala do března, a pak bychom ji odeslali nejlépe přímo na ministerstvo zemědělství. Pevně věřím, že nás vyslyší," říká Alois Kaplan s tím, že 
v případě další nečinnosti 
a odsouvání řešení problému se stane časem z bývalé krásné tůně plné kvalitních ryb páchnoucí stoka, v níž přežije leda pár karasů.

Vyslyší konečně zainteresované instituce v čele 
s Povodím Labe hlasité volání rybářů, místních obyvatel i obce?