VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka mateřinek: Každý malý občánek si v životě povinností užije dost

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Poslanci Parlamentu České republiky v minulých dnech odhlasovali zákon, který stanoví povinný rok předškolní docházky. V praxi to bude znamenat prodloužení povinné školní docházky na dobu deseti let. O názor na celou věc se podělila ředitelka Mateřských škol Kutná Hora Pavla Berková.

4.6.2016
SDÍLEJ:

Pavla BerkováFoto: Archiv Deníku

Desetiletá školní docházka by měla začínat povinným rokem ve školce. Jaký je váš názor?

Nejdůležitější na tématu povinné školní docházky od pěti let je, že návrh byl už odhlasován, takže pedagogové a rodiče již nemají možnost nic na tom změnit. Můžeme mít pouze, tak jak se ptáte na věc povinné docházky, názor. Razantně nic neodmítám a nemohu vyslovit, že bych s tím nesouhlasila. Na druhou stranu nejsem ale přesvědčená, že to bude zásadní přínos pro děti a zároveň rodiče. Děti by měly být přijímány do školek z důvodu postupné socializace mezi ostatní vrstevníky. Určitě ne nutně a povinně. Myslím si, že každý malý občánek si povinností v životě užije dost. Mateřská škola je takovým začátkem zvykání si na něco nového a je to ve většině případů velký krok v životě dítěte. Každopádně teď hlavně mluvím o nástupu tříletých dětí.

Očekáváte, že by se školky zaplnily více, nebo se nic obecně nezmění a jde jen o papír?

Za svou pětadvacetiletou praxi ve školství jsem zažila jen velmi málo případů, kdy by pětileté děti zůstaly doma a nastoupily teprve až do základní školy. Drastický nárůst dětí v naplněnosti školek tedy nepředpokládám.

Myslíte si, že tento povinný rok může třeba dětem usnadnit přechod na povinnou školní docházku?

Mám trochu obavy, aby nebyly vytvořeny náročnějších kriteria a tím i větší nápor na děti. Zůstane- li vše beze změny v rámcově vzdělávacím plánu pro předškolní zařízení a nebudou na děti kladeny větší nároky v získávání kompetencí pro vstup do základní školy, pak bych asi nic v zásadě nenamítala a s usnadněním přechodu do základní školy bych souhlasila.

Jaká si myslíte, že bude reakce rodičů?

Myslím si, že rodiče povinnou školní docházku do mateřské školy v pěti letech budou přijímat kladně nebo spíše jako samozřejmost. V současné době se setkávám s rodiči, kteří naopak chtějí, aby v předškolním roce dítě docházelo do mateřské školy častěji a plnohodnotně se připravilo na vstup do základní školy. Vycházím jen z mých zkušeností a nemohu říci s určitostí názor všech rodičů. Znám málo případů, kdy dítě do školky vůbec nenastoupí do pěti let. Rodiče si uvědomují, že by se dítě mělo připravit na vstup do základní školy, takže mají zájem o školku a berou to jako povinnost již v dnešní době, navštěvovat mateřskou školu aspoň rok před nástupem do pvní třídy.

Co si myslíte, že k tomuto kroku vládu vedlo, když tomu doposud tak nebylo?

Pravděpodobně z důvodu lepší připravenosti dětí pro úspěšný vstup na základní školu. Přesto ale opakuji, že povinnost je úplně něco jiného, než dobrovolné rozhodnutí rodičů umístit dítě do mateřské školy a mělo by být tedy v jejich odpovědnosti, jestli zvolí přípravu v předškolním zařízení, nebo dítě připraví sami.

Čtěte také: Dva pohledy: Školka od dvou do šesti let. Poslední rok povinně

Autor: Hana Kratochvílová

4.6.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení