VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakovničtí vojáci chtějí pomoci. Marně však čekají na rozkaz

Rakovník - Pro takové úkoly jsou vycvičeni, mají k dispozici těžkou i mobilní techniku, mohou pomoci lidem v zatopených oblastech, a to de facto okamžitě. Přesto „oranžové barety", jak jsou mnohdy nazýváni vojáci ženijního praporu, trčí v kasárnách a marně čekají na rozkaz.

7.6.2013
SDÍLEJ:

Rakovničtí vojáci likvidují následky povodníFoto: archiv Aleny Hrdličkové

„Ten stále nepřišel. Chceme pomáhat při povodních, chceme pomoci lidem, ale nemůžeme, dokud nedostaneme z velení rozkaz," řekl Rakovnickému deníku voják ze 152. ženijního praporu v Rakovníku, jehož totožnost redakce zná, ale nepřál si být jmenován.

Rakovnické vojáky navíc mrzí, že téměř všechny obce a města, včetně Prahy, hledají dobrovolníky na pomoc při odklízení následků škod. „Máme na to výcvik a hlavně techniku, nevím, proč ještě nepřišel rozkaz," doplnil rakovnický voják.

Rakovnický deník už počátkem tohoto týdne, tedy v době, kdy povodeň zuřila v plné síle v celých středních Čechám, oslovil velitele rakovnických vojáků Miroslava Horáčka s tím, zda-li rakovničtí vojáci vyrazí lidem na pomoc. Miroslav Horáček nám však jen sdělil to, co bylo obsaženo v tiskové zprávě Generálního štábu Armády České republiky. „Jsme připraveni k případnému vybudování nouzového ubytování a dále k zabezpečení sjízdnosti cest a pro terénní a zemní práce," konstatoval Miroslav Horáček.

Proč? Podle ministerstva obrany musí vojáci spoléhat především na to, až je o pomoc požádá integrovaný záchranný sbor, tedy především hasiči. Právě hasiči si pak totiž řeknou, kolik kde potřebují vojáků. „Pro potřeby integrovaného záchranného systému je Armáda České republiky připravena celkově nasadit do dvou tisíc vojáků na případné odstraňování následků povodní. Pro případ potřeby jsou také v pohotovosti dvě samostatné záchranné roty z Rakovníka a Olomouce a další prostředky ženijní brigády," uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu armády České republiky.

To, že jsou rakovničtí vojáci ještě v kasárnách, se nelíbí ani samotným Rakovničanům. Podle nich už by měli být všichni vojáci nasazeni při povodních. „Lidé opouštějí mnohdy narychlo domovy před velkou vodou a nikdo je nepovolá? Vždyť mohou pomáhat vynášet alespoň cenné věci těch lidí do vyšších pater budov, aby jim alespoň něco zůstalo. Takovýto myšlenkový pochod nechápu," řekl Filip Adamský.

„Kromě toho mohou vojáci pomáhat vyztužovat hráze, pomoci je stavět, pomoci s evakuací a zkrátka zabezpečit obce tak, aby nevznikaly další škody," přidala se manželka Elena. A stejně, jako manželský pár, reagovali i další námi oslovení na Husově náměstí v Rakovníku. Pokud nejsou nasazeni tito vojáci nyní, tak kdy jindy?" ptají se všichni.

Rakovničtí vojáci se alespoň z části zapojili do letošních povodní právě v pátek. Na náměstí v okolí rakovnické radnice se od 8 do 15 hodin konala humanitární sbírka, kterou vyhlásila humanitární organizace Adra spolu s vojenským útvarem v Rakovníku.

Autor: Miroslav Elsnic

7.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení